Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Yiyecekler

Yanlış gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkan gıda zehirlenmelerini önlemede doğru gıdaların tüketilmesinin önemi çok büyüktür. Elbette eğer ciddi bir durum var ise mutlaka bir doktora ya da bir hastaneye başvurup kesin bir tedavi olunması gerekmektedir. Ancak gıda zehirlenmesi sonucunda oluşan rahatsızlıkların önlenmesi için de gıda zehirlenmesine iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi bir hayli gereklidir. Yine de gıda zehirlenmesi sonrası zaten iyice hassaslaşan mideyi ağır yiyecekler ile ya da sağlıklı yiyecekleri aşırı tüketimi ile yormamak gerekmektedir. Özellikle zehirlenme sonucunda tüketilen gıdalara ayrı bir dikkat etmek önemlidir.

Gıda Zehirlenmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zencefil

Screenshot_4

Özellikle gıda zehirlenmelerinde etkili olan zencefil bu tip vakalar nedeni ile oluşan çeşitli sindirim problemlerine iyi gelmektedir. Zencefil ile gıda zehirlenmelerinde ev ortamından şifalı bir tedavi yöntemi uygulamak mümkündür. Bunun için en çok tercih edilen yöntem bir miktar taze zencefil tüketmektir. Bunun dışında midede meydana gelen ekşime, bulantı ve benzeri hassasiyetler için de bir bardak kadar zencefil çayı içmekte fayda vardır. Zencefil çayının hazırlanışı için de yaklaşık bir bardak kadar suyun içerisine bir çay kaşığı kadar taze zencefili rendelemek ve bu şekilde malzemeleri kaynatmak gerekir. Ardından şifa için kişinin bu karışımı içine tercihen bir miktar bal da ilave ederek içmesi germektedir. Ancak zencefilin çiğ olarak tüketilmesinin de faydasının büyük olduğu bilinmektedir.

2- Elma Sirkesi

Screenshot_1

Özellikle mide için çok etkili olduğu bilinen elma sirkesi gıda zehirlenmelerinde de başvurulması gereken gıdalardan bir tanesi olmaktadır. Aslında asidik özellik taşıyan elma sirkesinin alkali etkisi de bulunmaktadır. Bu yüzden de gıda zehirlenmelerinin oluşturmuş olduğu olumsuz etkileri azaltma konusunda faydalı olmaktadır. Çünkü elma sirkesi midenin rahatlamasına ve midedeki bakterilerin öldürülmesine katkıda bulunmaktadır. Özellikle elma sirkesinin bir bardak kadar sıcak suyun içerisine yaklaşık iki yemek kaşığı kadar ilave edilip içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde birkaç çay kaşığı elma sirkesini çok az sulandırarak içmek de etkili bir yöntem  olmaktadır.

3- Çemen Tohumu ve Yoğurt

Screenshot_4

Elbette gıda zehirlenmesi denildiğinde ilk akla gelen yiyecek yoğurttur. Yoğurdun bilindiği üzere gıda zehirlenmeleri konusunda büyük bir iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Çünkü yoğurt antibiyotik ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Aynı zamanda yoğurdun içerisinde bulunan probiyotikler de bakteriler ile mücadele konusunda bir hayli etkili olmaktadır. Bununla birlikte çemen tohumu da gıda zehirlenmelerine karşı faydalı bir besin olmaktadır. Çünkü gıda zehirlenmelerinin devamında ortaya çıkan karın ağrılarında çemen tohumu iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de gıda zehirlenmesi yaşandığında sade yoğurt yenmek yerine içine bir miktar çemen tohumu ilave edilmiş yoğurt yenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle çemen tohumlarının çiğnenerek yutulması önerilmektedir. Hatta çemen tohumunun kusma halini önlemede de etkili olduğu bilinmektedir.

4- Limon

Screenshot_1

Tam bir C vitamini deposu olan limon aynı zamanda antibakteriyel, antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu yönü ile de gıda zehirlenmesi yaşayan kişilerin rahatlama süreçlerine destek olabilmektedir. Benzer şekilde limonda bulunan asit de zehirlenmenin altındaki sebeplerden olan bakterilerin öldürülmesine de katkı sağlamaktadır. Limonun en çok tavsiye edilen tüketim biçimi bir miktar limon suyunun içerisine çok az şeker ilave edilerek içilmesidir. Bu karışımın bir süre düzenli olarak içilmesinde fayda vardır.

5- Fesleğen

Screenshot_4

Fesleğen tüketimi de gıda zehirlenmelerinde etkin bir rol oynayan yöntemlerdendir. Özellikle gıda zehirlenmesinin beraberinde gelen karın ağrılarını dindirmek için fesleğen tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Benzer şekilde midede oluşan mikroorganizmalar ile savaşmak konusunda da fesleğen tam bir antimikrobiyal özellik taşımaktadır. Fesleğenin tavsiye edilen tüketim şekli fesleğen yapraklarından sağlanan fesleğen suyuna bir miktar bal eklenerek içilmesidir. Bununla birlikte alternatif olarak fesleğen yaprağı ile tuzun, karabiberin ve yoğurdun karıştırılarak düzenli olarak tüketilmesi de önerilmektedir. Özellikle yoğurtlu bu karışımın birkaç gün boyunca gıda zehirlenmesinin etkileri geçene dek yenilmesi tavsiye edilmektedir.

6- Sarımsak

Screenshot_1

Doğal antibiyotik ve şifa kaynağı olarak tanıdığımız sarımsak gıda zehirlenmesi için de önemli bir yiyecek olabilmektedir insanlar için. Özellikle sonucunda karın ağrısı ve ishal olarak gıda zehirlenmelerinin geçirilebilmesi için sarımsak tüketimi büyük bir önem teşkil etmektedir. Gıda zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıkları önlemek adına bir diş sarımsağı direkt olarak çiğneyerek yemek gerekmektedir. Eğer ki sarımsağı bu şekilde tüketmek zorlayıcı geliyor ise sarımsak suyu içmek de önerilmektedir.

7- Muz

Screenshot_4

Hem çok lezzetli hem de sindirimi çok kolay olan meyvelerden bir tanesi olan muz, gıda zehirlenmesi sonrasında zaten çok yorulmuş olan mideyi, mideyi yormayan özelliği sayesinde yatıştırmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte muzun içinde bol miktarda da potasyum bulunmaktadır. Potasyum, gıda zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkan halsizlik, ishal ve kusma gibi belirtilerin iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır. Benzer şekilde gıda zehirlenmesi sonucunda vücut iyice halsiz bir hale geldiğinden ortalama büyüklükteki bir muz ile kaybedilen enerjiyi geri kazanmak mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.