Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gıdıyı Küçültmek İçin Egzersizler

Gıdıyı küçültmek için egzersizler yapmak her kadın ve erkeğin yakından ilgilenmesi gereken bir konu. Gıdı, vücutta çok küçük bir alan kaplıyor olsa da hem tıbbi hem de estetik cerrahi açısından aslında önemi büyük bir bölge. Çünkü gıdı bölgesinde biriken yağlar başta görsel anlamda sorun yarattığı gibi ciddi bir kardiyometabolik riskin de habercisi olabilir.

Peki, gıdı için ne tür egzersizler yaparsak görsel anlamda en iyi ve hızlı sonucu alabiliriz? Veya gıdının oluşumunu engellemek için neler yapabiliriz? İşte bu ve bunun gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda beraber yanıtlayacağız.

Gıdı Nedir ve Neden Sarkar?

Gıdı, çenenin alt kısmından boyuna doğru uzanan bölgede biriken yağların zamanla sarkması ile gelişen bir durum. Çoğu zaman sadece yağ birikintisi olarak karşımıza çıkan gıdı kimi zaman da toksik maddelerin vücutta biriktiği kısım olarak karşımıza çıkar. İçinizi rahatlatacaksa uzman bir doktora göstermeniz daha doğru olacaktır.

Gıdının oluşumuna neden olan temel etkenler şunlardır:

 1. Genetik yapı
 2. Yaşlanmayla gelişen sarkan deri hali
 3. Aşırı kilo alma durumu

Peki, çoğunlukla zararsız olan ama gözde de hoş bir izlenim bırakmayan gıdıları küçültmek için ne tür egzersizler yapmalıyız? Şimdi gelin beraber bu egzersizler nelermiş onlara bakalım.

Gıdı Küçültmek için Egzersizler Nelerdir?

1. Alt Dişler ve Üst Dudak Birleştirme Hareketi

Bu hareketimizde ilk olarak ağzınızı olabildiğince açın. Daha sonra ise ağzınızda bulunan alt dişlerinizi ‘üst dudağınıza değecek şekilde’ ileri-geri hareketlerle açıp kapatın.

10-15 kez yapılması gereken bu hareketi gün içerisinde 3 veya 4 kez tekrarlayın. Fakat çenenize fazla yüklenmeyin çünkü çene kaslarınız kasılıp zarar görebilir.

Son olarak, egzersizi bitirdikten sonra ise çenenizi rahatlatma adına ‘çene hattınız boyunca’ hafif hafif vurma işlemi yapın, ne sert olsun ne de çok yumuşak.

2. Avuç İçi ile Kafa İtme Hareketi

İkinci hareketimizde ise basınç etkisini uygulayacağız. Avuç içinizi alın, baş veya boyun bölgenize tam oturtarak güç uygulayın fakat avucunuzla bu gücü uygularken kafanızla da avuç içinize doğru karşı güç uygulayın.

10 saniye aralıklarla bu hareketi tekrarlayarak gıdınızın gerildiğini fark edeceksiniz. Daha sonra ise hareketi kulak üstü veya ense kısmınıza da uygulayarak tekrarlayabilirsiniz.

3. Ağız Açık Çiğneme Hareketi

Bu hareketimizde ise önce kafamızı yukarıya doğru kaldırıyoruz. Bu sayede gıdı bölgeniz geriliyor ve gergin bir hal alıyor. Ağzımızda bir şey varmış gibi çiğneme hareketli yapıyoruz. Bu sayede zaten gergin olan gıdımız daha da geriliyor. Alt çene kaslarınız ve gıdınızın gerilmesi için birebirdir bizden söylemesi.

4. Sandalye Hareketi

Dördüncü hareketimiz ise bir sandalye yardımı ile yapılıyor. İlk olarak kolları olmayan bir sandalyeye dik bir şekilde oturuyoruz. Her iki elimizi sandalyenin alt kısmına doğru götürerek tutuyoruz. Ardından ise başımızı yavaş bir hareketle geriye doğru eğiyoruz fakat bu sırada çenemizi de ileriye doğru iterek ağzımızı kapatıyoruz. Ağzımızı açarak devam edip tekrar başa dönen bu egzersizle gıdınızın gerildiğini hissedeceksiniz.

5. Alt Çene Parmak Hareketi

Bu hareketimiz biraz daha ayrıntılı. Öncelikle yapmamız gereken işaret ve orta parmağımızın tırnak olmayan kısmını çenemizin alt tarafında bulunan gırtlağın çıkıntılı kısmına doğru bastırmak.

Şimdi ise ağız içindeki hareketliliğe bakalım. Parmakları çene altındaki boşluğa doğru iterken karşılıklı bir basınç gerçekleştiğini fark edeceksiniz. Arka azı dişlerimizi ise birbirine doğru bastırıyor, dilimizi ise ön dişlerimizin alt damak kısmına doğru itiyoruz. Yaklaşık 10 saniye kadar bu basıncı devam ettiriyoruz. 10 periyot olarak bu hareketi devam ettirin.

6. Alt Çene Tokatlama Hareketi

Bu hareketimiz ise elimizin üst tarafıyla çenemizin alt kısmına vurarak yapılıyor. Her vurmada hızımızı daha da artırarak birkaç dakika boyunca yapıyoruz.

Günde iki ya da üç kez tekrarlayabileceğiniz bu egzersiz ile alt çene kaslarınız uyarılıp gerileceği için gıdınız için önemli bir hareketlilik sağlar.

7. Kas Gevşetme Hareketi

Bu egzersiz ile platizma olarak adlandırılan ağız kenarlarını ve çene kemiğini hareket ettiren kasın gevşeyip rahatlamasını sağlarız.

Ağzımızı iyice açarak yapacağımız bu hareket de önemli olan alt dudak ve dişlerinizi ileri doğru iterek sanki bir kaşıkmış gibi hareket ettirme şeklinde oluyor. Yani, ileri doğru sadece alt çenenizi iterek dışarı doğru çıkarın geri çekin.

Günde 2 – 3 defa tekrarlayabileceğiniz bu egzersizi her periyotta 10 defa tekrar edin.

Gıdı Oluşumunu Engelleyen Doğal Tedavi Yöntemleri

1. Buğday Tohumu Yağı

Buğday tohumunun yağı güçlü bir destek tedavi olarak bilinir. Özellikle masaj şeklinde gıdı oluşum bölgesine uygulanan bu yağ, cilt yüzeyini beslerken çene alt bölgesindeki yağlarında erimesine etki ederek sıkılaşma sağlar.

Çeneden boyuna kadar tüm alana uygulanması gereken bu masaj, her gece 10 ile 15 dakika kadar bir uygulama gerektirir. Yağı temizlemeden yatmak unutulmaması gereken bir nokta. Her gece yatmadan önce 10-15 dakika boyunca bu masajın uygulanması gerekir. Yağ temizlenmeden yatılır ve gıdı yok olana kadar devam ettirilir.

2. Yumurta Beyazı

Yumurta akının gücü gıdının ortadan kaldırılması için de önemlidir. Yumurta akı yüz maskesi yaparken gerekli olanlar ise yumurta, bir su bardağı kadar süt, 1 çay kaşığı kadar nane yağı, 1 çorba kaşığı limon suyu ile 1 çorba kaşığı kadar da bal.

İyice karıştırılan bu sihirli kür ile gıdı oluşan bölgenize masaj yaparak iyice yedirmeniz dikkat etmeniz gereken husustur. Yarım saat kadar kuruması beklendikten sonra ılık su ile yıkanan yüz ardından dinlenmeye bırakılır.

Günde bir kez uygulanması yeterli olan yumurta akı maskesi hem besleyici hem de sarkma engelleyici, sıkça tercih edilen bir karışımdır.

3. E Vitamini

E vitamini cildimiz için olmazsa olmaz bir vitamindir. Deri sarkmalarını engelleyici bir etkisi olan E vitamini, cilde esneklik katarak gıdı bölgesindeki yağlanmanın da oluşumunu yavaşlatır.

E vitamini takviye edebileceğiniz besinler ise şunlardır:

 • Süt ve süt ürünleri
 • Bakliyat
 • Kahverengi pirinç
 • Yapraklı sebzeler
 • Soya fasulyesi
 • Karaciğer
 • Tatlı mısır
 • Elma

4. Kakao Yağı

Kakao yağı da gıdılardan kurtulmak için yine olmazsa olmaz bir doğal kaynak. Yine masaj şeklinde uygulanan bu yağ, gıdı oluşumu olan bölgenin daha sıkı olmasına katkı sağlar. 15 dakika süreyle masaj yapılması yeterli olurken 2 saat dokunmamak gereklidir yağlı bölgeye. Ardından suyla yıkayıp durulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.