Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GİLABURUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Gilaburu, Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Tarihi ise yerli Amerikalıların gilaburuyu çeşitli tedavi yöntemleri için kullanmasına dayanmaktadır. Çeşitli ağrıların tedavisinde kullanımı tavsiye edilmektedir.

Gilaburu, düşük hızda büyüyen, kalın ve parlak yaprakları ve bazı çeşitlerinde koyu ve parlak meyvesi bulunmaktadır. Genellikle süs fundalık olarak kullanılan gilaburu, kızılcık meyvesinin bir alternatifi olarak görülmekteydi. Kramp tedavilerinde bitkisel bir ilaç olarak kullanılan gilaburu, yaz ve sonbahar aylarında verim vermektedir. Kas gevşetici olarak ve aynı zamanda bağırsak ve iskelet kasları dahil olmak üzere diğer organları da etkilemektedir. Scopoletin bileşiği içermesinden dolayı da uterus gevşetici olarak da kullanılabilmektedir.

Gilaburu aynı zamanda uçucu yağlar da içermektedir. Bu sayede menstrual kramp tedavisinde etkili bir role sahiptir. Bu semptomları iyileştirmede etkisiz kalıyor ise, rahatsızlık muhtemelen uterus kaynaklı değil, uterusta meydana gelen iltihaplanmadan, oluşabilecek kistten veya endometrial enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

Gilaburunun bir diğer faydası da erken doğum esnasında kasılmaları durdurmak için etkili oluşudur. Ayrıca rahim kaslarını güçlendirmek ve inşa etmek için hamileliğin son 3 ayında kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak yine de hamilelik sırasında bu tip bitkileri tüketmeden önce bir herbalist yani bitki uzmanı ya da tıp hekimine danışmanızda fayda vardır. Gilaburu içerdiği çeşitli bileşikler ile damar duvarlarını gevşeterek, kan basıncını düşürebilir. Şimdi de gilaburunun faydalarından daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

1.Kas Gevşetici

pilates-1

Gilaburu en önemli antispazmodik kaynakları arasında yer almaktadır. Peki bu ne anlama gelir? Bu tip bitkilerin düz kasları rahatlatmak gibi bir yetenekleri vardır. Ayrıca çizgili kaslar için de aynı etkiyi yaptıkları gözlenmiştir. Bu kaslar iskelete bağlı kaslardır ve ayakta durmanızı sağlar.

Ağrılı menstruasyon olarak bilinen, dismenore, zor menstruasyon anlamına gelmektedir. Kadınlarda dismenore, çok ağrılı geçmektedir. Rahimde bile spazm meydana gelebilir. Ağrı karnın alt abdominaline yerleşebilir. Aynı zamanda ağrı, sırtın alt kısmına da yerleşmiş olabilir. Gilaburu da bu tip uterin kas ağrılarını olağanüstü şekilde azaltıcı etkiler yapabilir.

Bu tip ağrılı krampların önlenmesi için, regl döneminden birkaç gün önce gilaburu tüketimine başlamak ağrıları büyük ölçüde kesecektir. Ağrı kesmede gilaburunun bu kadar etkili olması, bitkilerin harika ağrı kesici özelliklerini bir kez daha göz önüne sermektedir. Bitkisel olarak gilaburu tavsiye edilse de ilaç olarak eczanelerde çok çeşitli uterin ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların karaciğere çeşitli zararlar verebildiği gözlenmiştir. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz doğal ve bitkisel çözümleri kullanmanızdır.

Ayrıca çeşitli ilaçlar kullanılması düşük riskini de arttırmaktadır. Gilaburu da bu düşük riskini minimuma indirmek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Servikal dilatasyon (doğum sırasında uterusun açılıp genişlemesi) olmadığı sürece rahimde kramp var ise, gilaburu rahip kramplarında ve kasılmaları durdurmada geleneksel bir tedavi edici olarak kullanılabilmektedir.

2.Kötü Dolaşım

Kan-Pıhtılaşması

Vücudun yine aynı bölgesinde, kötü bir kan dolaşımı var ise gilaburu tüketimi tavsiye edilmektedir. Çünkü kasları rahatlatır ve daha verimli bir şekilde çalışmalarını sağlar, kan dolaşımının yani sirkülasyon hızının artmasını sağlar. Sadece kan akışı da değil, aynı zamanda atık ürünlerin vücuttan atılmasında da önemli bir göreve sahiptir. Tüm bu faydaları düşünüldüğünde gilaburu tüketimi büyük bir öneme sahip bir şekilde görev almaktadır. Ayrıca kasları rahatlatmasından dolayı hipertansiyonda kardiyovasküler sistemi rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından meydana gelebilen kabızlığı önler. Migren hastalığında da rahatlatıcı ve tedavi edici etkiler yapar. İltihaplanmayı geçirici etkilerinden dolayı, idrar kanalında meydana gelen daralma ve boğumları açar ve yanmalara karşı da oldukça etkili çözümler sunar. Sürekli olarak tuvalete çıkma ihtiyacını azaltır ve prostat hastalarında devamlı bir rahatlatma hissi verir.

3.Yatıştırıcı

Portrait of a young girl having a massage at a spa resort.

Gilaburunun bir diğer faydası da yatıştırıcı özelliğidir. Sinirsel gerginliği azaltmada çok önemli bir role sahiptir. Gergin hissettiğiniz zamanlarda gilaburu meyvesi veya suyunu tüketiniz. Gerginliğinizin giderek azaldığını ve sakinleştiğinizi fark edeceksiniz. Çeşitli sinirsel ağrılar meydana geliyor ise, gilaburu kullanıp bir süre dinlenerek tedavi edici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Sinirlilik, gerginlik ve stresten bu şekilde uzak durabilirsiniz. Unutmayınız ki sinirsel rahatsızlıklar insanı en çok yıpratan hastalıklardır. Bu yüzden herhangi bir yan etki görmeden, sağlıklı ve doğal yoldan bir çözüm bulmak gereklidir. Bu çözümün ismi de gilaburudur.

4.Böbrek Taşı

Woman rubbing aching back

Böbrek taşının herhangi bir suda çözünme özelliği olmadığı için ilaç tedavisi etkili olmamakta, böbrek taşı bulunan hastaların, taşlarını dökmek için lazer ve ses dalgası yollamak gibi çeşitli çözüm yollarına başvurulmaktadır. Bu süreçlerde çok ağrılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Böbrek taşını fiziksel olarak parçalayıp, boşaltım sistemi ile atmak büyük acılar verir. Ancak gilaburu, fiziksel olarak parçalamak yerine, sizlere kimyasal yöntemler ile çözünme olasılığını sunmaktadır. Taşı kimyasal yollar ile eritir ve vücuttan atılmasını sağlar.

Gilaburu kullanım oranları ise şu şekildedir. Günde 2 kez 3-10 ML arası veya yarım çay kaşığı gilaburuyu, bir miktar su ile karıştırarak tüketiniz. Gilaburu bir hafta içerisinde, 6-8 mm böbrek taşını eritebilme kabiliyetine sahiptir. Çok sert böbrek taşlarına karşı, gilaburu kesin çözümler içermez. Böylece gilaburunun çeşitli faydalarından ayrıntılı bir şekilde bahsetmiş olduk. Şimdi de gilaburu kullanımında oluşabilecek çeşitli yan etkilerden bahsedip, yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Gilaburu Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Gilaburu tüketimi belirtilen ve önerilen miktarlarda tüketildiğinde, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi sağlık açısından çeşitli ve oldukça önemli faydalar sunmaktadır. Ancak, fazla gilaburu tüketiminde çeşitli yan etkilerde meydana gelebilir. Bu yüzden sadece önerilen miktarlarda kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Herhangi bir ilaç kullanıyor iseniz, gilaburu tüketmeden önce lütfen doktorunuza danışınız.

Büyük dozlarda gilaburu tüketimi bulantı, kusma ve ishale sebep olmaktadır. Ancak çoğu zaman fazla tüketimlerde herhangi bir yan etki dahi oluşmamaktadır. Ayrıca çeşitli alerjik yan etkilerin oluşmasını önlemek adına, herhangi bir yan etki görüldüğünde gilaburu tüketimi bırakılmalı ve bir doktora danışılması gerekmektedir. Bu tip önlemler alarak herhangi bir zarar görmeksizin, sağlıklı bir şekilde gilaburu tüketebilirsiniz.

Böylece gilaburunun faydalarını ayrıntılı ve genel olarak açıkladıktan sonra, zararlı ve yan etkilerinden de bahsedildi. Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız ki vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda gilaburudan sağlıklı ve daha verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Burhand dedi ki:

    Denedim, deniyorum, devam edeceğim. Şu anda yeni bir şişe aldım tekrar başlayacağım. Kahvaltıdan ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı. Ayrıca ek olarak bir bardak altın otu çayı içebilirsiniz.

    1. Arda dedi ki:

      Teşekkür ederim bende devam edeceğim. Galiba faydasını gördüm. Ameliyatla alınan taşlarımın çürümek üzere olduğu söylendi. Kendiliğinden parçalanıyordu. Biraz daha geç ameliyat olsam belki de parçalanıp düşeceklerdi. Devam Kasım ayında yeni ameliyatım var ondan önce düşer inşallah geri kalanı.