Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gırtlak İltihabı Nedir?

İnsan vücudunda yer alan gırtlak bölgesinde bazı sebeplerden dolayı gırtlak iltihabı ortaya çıkmaktadır. Gırtlak iltihabı çok kalabalık ortamlarda çalışan ve aynı zamanda sesini çok fazla kullanmak zorunda kalan kişilerde daha çok görülmektedir. Gırtlak iltihabı özellikle üst solunum yolu enfeksiyonun en çok görüldüğü mevsimlerde ortaya çıkmaktadır. gırtlak iltihabının bir diğer adı larenjittir. Gırtlak iltihabı aynı zamanda boğaz ağrısı, öksürük ve aynı burun akıntısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları belirtileri gösteren bir boğaz hastalığı olmaktadır.

İnsan vücudunda yer alan gırtlak bölgesi birtakım sebeplerden dolayı iltihaplanma durumu ortaya çıkmaktadır. Gırtlak iltihabı genel olarak ısı değişikliği sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda soğuk hava, toz, üşütme ve duman gırtlak iltihabının ortaya çıkmasını daha kolay hale getirmektedir. Soğuk hava burun boşluğundan geçerken ısınmaktadır ve buna bağlı olarak tozlardan, pisliklerden arınmaktadır. Burun tıkandığında ve solunumu engellediği durumlarda, tozlar direkt olarak gırtlak kısmına ulaşarak burada iltihaba neden olmaktadır.

Gırtlak İltihabı Neden Olur?

Gırtlak iltihabı özellikle yaşlı ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde daha sık olarak görülmektedir. Gırtlak iltihabı sürecinde alt solunum yollarına doğru yayılarak kanamalı bir soluk borusu, bronş iltihabına neden olmaktadır. Gırtlak iltihabı enfeksiyona ya da alerjik kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. İnsan vücudunda yer alan gırtlak bölgesinin bağ dokusu sıvıyı emerek şişer ve aynı zamanda gerilmektedir. Bu durumda ortaya çıkan ödemlerin en sık görüleni, besinlerin gırtlağa kaçmasını engelleyen kapakçık ödemidir. Bu ödem şekli katı besinleri yutmayı güçleştirir ve aynı zamanda ağır olgularda solunumu önlemektedir. Ses tellerinde ortaya çıkan ödemler özellikle ses tellerinin alt yüz kısmını etkileyerek solunum zorluğuna ya da nefes darlığına sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak aynı zamanda ağır bir boğulma riskini ortaya çıkarmaktadır.

İnsan vücudunda yer alan gırtlak bölgesinde ülsere ya da apseye neden olan bağ dokusu iltihabı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda gırtlak iltihabı bu durumda kulaklara da yayılmaktadır. Kulak ağrısı ile birlikte buna bağlı olarak boğaz ağrısı da ortaya çıkmaktadır. Yutma ve nefes alıp, verme güç hale gelmektedir. Aynı zamanda ateş ve vücut genelinde farklı bozukluklar da ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan gırtlak kısmında iltihabın ortaya çıkması durumunda enfeksiyonel ya da enfeksiyonel olmayan birtakım faktörler bulunmaktadır. Enfeksiyonel kaynaklı faktörlerin başında virüs gelmektedir. Genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu gırtlak kısmında gırtlak iltihabının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Enfeksiyonel gırtlak iltihabına neden olan faktörler arasında mantar ve aynı zamanda bakteriler de bulunmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyon kaynaklı olmayan gırtlak iltihabı arasında reflü hastalığı yer almaktadır. Sesin kötü ve yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Gırtlak iltihabına neden olan bir diğer faktör ise astım hastalarının kullandığı spreylerdir. Bazı insanların çok fazla sigara içmesinden, alkol kullanımından ve aynı zamanda madde kullanımdan dolayı gırtlak iltihabı ortaya çıkmaktadır. Birtakım sebeplerden dolayı ortaya çıkan öksürük ve aynı zamanda anestezi sırasında kullanılan entübasyon tününün gırtlak içine yerleştirilmesinden dolayı da gırtlak iltihabı oluşabilir. Ayrıca alerjiye neden olan bazı besin ya da maddeler de gırtlak iltihabına neden olabilir.

Gırtlak İltihabının Belirtileri

İnsan vücudunda birtakım sebepler sonucunda ortaya çıkan gırtlak iltihabı genel olarak kendi kendine kısa sürede iyileşmektedir ama bazı mesleklerde sesini kullananlar için çok fazla zoruna neden olmaktadır. Bazen uzun süreli de ortaya çıkmaktadır. Gırtlak iltihabı aynı zamanda virüs kaynaklı bir hastalıktır ve nezleli gırtlak iltihabının ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Diğer mikropların, virüse eklenmesi ile birlikte gırtlak iltihabının belirtileri daha ağır bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak geçici bir süre ses kaybı, öksürük ve aynı zamanda boğaz yanması gibi belirtiler bulunmaktadır. Gırtlak iltihabı hastalığında şiş ve ödemli olan mukozada küçük damarlardan oluşan bir damar ağı, kanama eğilimi ortaya çıkmaktadır.

Gırtlak iltihabın belirtileri arasında genel olarak öksürük, ses kısıklığı, ses tonunda çatallanma, geçici ses kaybı, boğaz ağrısı ve aynı zamanda burun akıntısı bulunmaktadır. İnsan vücudunda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonunda yer alan belirtiler, vücut kırgınlığı, hafif halsizlik, ateşin artması, boğazda yanma, boğazda batma hissi, boğaz kuruluğu, boyunda bulunan lenf düğümü şişliğinin olmasıdır. Gırtlak iltihabının bu belirtileri çocuklarda daha ağır bir şekilde olmaktadır ve aynı zamanda bu belirtilere nefes darlığı da dahil olabilir.

Gırtlak İltihabının Tedavisi

İnsan vücudunda birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan gırtlak iltihabı tedavisinde genel olarak gırtlak bölgesini nemlendirmek için farklı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin yanı sıra, aynı zamanda destek tedavisi de yapılabilir. Gırtlak iltihabında daha çok sıcak buhar uygulaması yapılmaktadır. Mentol, okaliptus ve aynı zamanda papatya içeren bu uygulama gırtlak iltihabına fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda gırtlak iltihabının ortaya çıktığı zamanlarda düzenli olarak her gün ılık su içmek gerekmektedir. Gırtlak iltihabına sahip olan bireylerin sesini dinlendirmeleri gerekmektedir. Kronik gırtlak iltihabında, yani uzun süreli olan gırtlak iltihabı tedavisinde ses istirahatının yanı sıra aynı zamanda ses terapisi de uygulanmaktadır.

Gırtlak iltihabına sahip olan bireylerin bitkisel çayları tüketmeleri önerilmektedir. Özellikle ada çayı, ıhlamur, nane limon çayı, papatya çayı gibi. Gırtlak iltihabı tedavisinde gırtlak buharı uygulaması, ses istirahatı ve aynı zamanda ses terapisi uygulaması yapılmaktadır. Akut gırtlak iltihabı viral kaynaklı ise antibiyotik tedavisi etkili olmamaktadır. Bazı durumlarda ise balgam söktürücü ilaçları doktorunuz tavsiye edebilir. Gırtlak iltihabında sigara içilmemesi ve mümkün olduğu kadarıyla az konuşmak gerekmektedir. Doktorunuz iltihabın türünü açıkladıktan sonra, uygun bir tedavi yöntemi belirlemektedir. Gırtlak iltihabı tedavisinde ağızdan ya da iğne ile verilen kanlanma giderici ilaçlar kullanılmaktadır. İnsan vücudunda yer alan ve çeşitli sebeplerle ortaya çıkan gırtlak iltihabı tedavisinde iltihap önleyici ilaçlar, solunum yolu ile ya da aerosol şeklinde kanlanmayı giderici, ağrı kesici, mukus salgısını sulandırıcı ve kortizonlu ilaçlar doktorunuz tarafından tavsiye edilmektedir.

Gırtlak iltihabı tedavisinde antibiyotik uygulama çok az tavsiye edilen bir seçenek olmaktadır. aynı zamanda gırtlak iltihabında bazı ilaçların yetersiz olduğu durumlarda, soluk borusunun delinmesi gibi bir cerrahi müdahale gerekebilir. Bu uygulamaya trakeotomi adı verilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile gırtlak tıkanıklığının giderilmesi amaçlanmaktadır. Gırtlak tıkanıklığının giderilmesi sonucunda yeni bir solunum yolu meydana gelmektedir. Gırtlak iltihabının başlangıç aşamasında ya da şikayetlerin hafif bir şekilde olduğu zamanlarda, toplar damar içine kortizon türü ilaçlar yüksek dozda hastalara uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile gırtlak iltihabı iyileşmektedir. Apse ya da flegmon gibi durumların ortaya çıkması sonucunda doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Aynı zamanda gırtlak iltihabı tedavisinde nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden özellikle uzak durmak gerekmektedir. Her gün bol bol sıvı tüketmek, her gün alınması gereken vitamin ve mineral içerikli besinler tüketmek gerekmektedir. Düzenli olarak istirahat etmek ve sağlıklı, düzenli beslenmek gerekmektedir. Gırtlak iltihabında aynı zamanda çok fazla konuşmamak, konuşmak gerekirse de bağırarak konuşmamak gerekmektedir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.