Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gırtlak İltihabı

Gırtlak diğer isimleriyle larinks ya da larenks, insan vücudunda boynum ön soluk borusu kısmının üst alanında yer alan bir solunum ve aynı zamanda bir ses organı olarak bilinmektedir. Gırtlak insan vücudunda boynun ön tarafında, yetişkin olan bireylerde üçüncü ya da altıncı, bebekler de ise ikinci ya da dördüncü boyun omurları kısmının hizasında yer almaktadır. İnsan vücudunda bulunan gırtlak genel olarak bir kutu görünümüne sahip olduğu bilinmektedir. Gırtlak aynı zamanda kıkırdak, zar ve diğer bağlardan meydana gelmiş çok önemli bir işlevi olan, insan vücudunun en önemli organlarından biri olduğu bilinmektedir. Gırtlağın solunum yolunun üst kısmında bulunması ve o alandaki işlevini yerine getirmesinin yanı sıra aynı zamanda çok önemli ve çok etkili bir ses organıdır. Bu nedenle gırtlak organının yapısı itibariyle solunum borusunun bir diğer kısımlarından daha farklı bir yapısı vardır ve bu yapı karışık bir halde bulunmaktadır. Gırtlakta yer alan üst deliğin solunum yolunu daraltabilme ve hatta tamamen kapatabilme gibi bir özelliği bulunmaktadır.

Gırtlak özellikle sesin meydana gelmesini sağlayan bu mekanizma, yabancı maddelerin içeri girmesini engellemek için solunum yolunu tamamen daraltabilir ya da olası durumlarda tamamen kapatabilir. Gırtlağın, insan vücuduna yabancı madde girme ihtimaline karşı böyle bir savunma mekanizması yer almaktadır. İnsan vücuduna yabancı bir madde girme ihtimaline karşı büyük bir savunma mekanizmasını harekete geçiren gırtlak insan ölümüne neden olabilecek bir olaydan insanı kurtarma gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Buluğ çağına gelmiş olan erkek çocukların gırtlak kısmı büyümeye başlar ve böylece ses telleri uzar. Ses telleri uzaması sonucu erkek çocukların sesi değişir ve kalınlaşır.

Buluğ çağına gelmiş olan kız çocuklarında ise gırtlağın büyümesi yavaşlamaktadır. Bu sebeple insan vücudunda bulunan gırtlak erkek çocuklarda hızla büyüyerek genişler ve aynı zamanda uzun bakımından da kadınlara göre daha büyük olduğu bilinmektedir. İnsan vücudunda bulunan gırtlağın çevresi erkek bireylerde ortalama 136 milimetre ve kadınlarda ise 112 milimetre ebatlarında bulunmaktadır. İnsanların yaşlarına ve cinsiyetlerine göre insanlarda gırtlak büyüklüğü ya da şekli gibi özelliklerinde çok farklılıklar meydana gelmektedir. Zaten bu nedenle insanların seslerinin hem cinsiyetine hem de yaşına göre çok çeşitli farklılıklar göstermektedir. İnsanların yirmi yaşından itibaren gırtlakta yer alan kıkırdaklar sertleşip, kemikleşmeye başlar. İnsan vücudunda bulunan gırtlağın elastiki kıkırdaktan meydana gelen epiglot ta da ses tellerinin bağlandığı çıkıntı haricinde, insan vücudunda bulunan kıkırdakların büyük bir kısmı ilerleyen yaşlarda kemikleşmiş hale gelmektedir.

Gırtlak İltihabı Nedir?

1427791078954

İnsan vücudunda bulunan gırtlağın iskeletini meydana getiren kıkırdaklar dokuz tanedir. Gırtlağın iskeletini oluşturan kıkırdakların üçü çift ve üçü de tektir. Üç tane tek olan gırtlak kıkırdağı, tiroit kıkırdak, krikoit kıkırdak ve epiglot kıkırdağından oluşmaktadır. Üç adet çift gırtlak kıkırdağı ise aritenoit kıkırdağı, corniculat kıkırdağı ve cuneiform kıkırdağından meydana gelmektedir. Üç adet tek kıkırdak çeşitlerinden biri olan tiroit kıkırdağı boynun ön tarafına uygulamış olduğu baskıya halk dilinde adem elması ismiyle adlandırılır ve adem elması olarak bilinir. Gırtlakta yer alan kaslar vardır, bu kaslar beş adetten meydana gelmektedir. Gırtlakta bulunan kasların dört tanesi çift bir tanesi ise tek şekilde yer almaktadır. Gırtlakta yer alan kasların hepsinin ayrı ayrı görevleri bulunmaktadır, bazı gırtlak kaslarının görevi ses tellerini uzatmaktır ve bazı gırtlak kaslarının görevi ise ses tellerini kısaltmaktır. Bu kasların bazıları mizmar aralığı adı verilen ses telleri arasındaki mesafeyi daraltır, diğer kaslar ise mizmar aralığını diğer kasların aksine genişletir. Gırtlakta yer alan birtakım kasların görevlerinden birisi ise, insan vücuduna girmek isteyen zararlı maddelerin solunum yollarına doğru hareket etmesini önlemek için gırtlağı kapatmaktadır. Gırtlak kaslarını, insan vücuduna yabancı bir maddenin girdiği uyarısı bir refleks tarafından yapılmaktadır. Yani yabancı ya da zararlı madde insan vücuduna girdiği zaman, gırtlak iç yüzeyine temas ettiği zaman refleks ortaya çıkarak, insan vücuduna uyarıda bulunur.

Bir diğer ismi larenjit olan gırtlak bölgesinde ortaya çıkan bir tür enfeksiyonudur. Gırtlak iltihabı genellikle kalabalık ortamlarda görev yapmak durumunda olan ya da ses sanatçıları, sesini kullanmak durumunda olan insanlarda daha çok görüldüğü bilinmektedir. Gırtlak iltihabı hastalığı daha çok üst solunum yolu enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimali yüksek olan mevsimsel geçişlerde daha çok görülmektedir. Gırtlak iltihabı hastalığının enfeksiyonundan kaynaklanmayan birtakım etkenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Gırtlak iltihabı hastalığı enfeksiyon ile bağlantısında ilk olarak akla virüs, bakteri ya da mikroplar gelmektedir.

Enfeksiyonlardan kaynaklanan gırtlak iltihabını ortaya çıkaran sebeplerin arasında çok sık bir şekilde görülmediği doktorlar tarafından bilgilendirilmektedir. Gırtlak enfeksiyonuna neden olan bakteriler ya da mantarlar bulunmaktadır ama bakterilerin ya da mantarların gırtlak iltihabına neden olma durumu sık karşılaşılan bir durum değildir. Gırtlak iltihabı hastalığında enfeksiyona bağlı olmayan hastalıklar reflü hastalığı olduğu bilinmektedir ve aynı zamanda aşırı bağırma ve yüksek sesle konuşma gibi durumlarda da gırtlak iltihabı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan birtakım rahatsızlıklarda astım hastalarının düzenli olarak kullanmak durumunda oldukları spreyler, alkolün çok sık içilmesi, sigara içilmesi ve aynı zamanda madde kullanımı gibi birtakım durumlar da ses tellerine zarar vererek, tahrişe sebebiyet vermektedir. Bu durum da gırtlak iltihabına neden olmaktadır. Aşırı öksürme anında ve anestezi aşamasında kullanılan entübasyon tüpünün gırtlak içerisine yerleştirilirse de aynı şekilde gırtlak iltihabı ortaya çıkmaktadır.

Gırtlak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Gırtlağın yapısı gereği iç yüzeyinde diğer tüm solunum yollarından görüldüğü gibi çok fazla ve çok katlı, titrek türlü bir epitel adı verilen madde ile üzeri örtülmüştür. İnsan vücudunda bulunan gırtlağın yapısında mukoza bulunmaktadır ve mukozanın altında birtakım salgı bezleri yer almaktadır. Salgı bezlerinin insan vücudundaki görevi, gırtlağın iç yüzeyinin sürekli ve daima nemli kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum da insan vücuduna giren havanın temizlenmesini ve nemin artmasında çok önemli ve etkili bir rol oynamaktadır.

girtlak-iltihabi-belirtileri-561d61bb551c4

Bir diğer adı larenjit olan gırtlak iltihabı hastalığının ortaya çıkmasında birtakım belirtilerinin olduğu bilinmektedir. Bunlar toplumda çok sık görülen öksürük, seste ortaya çıkan kısılma, ses tonunda ortaya çıkan çatallanma durumu, seste oluşan geçici kayıp, yoğun şekilde hissedilen boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin dışında insan vücudunda meydana gelen farklı gırtlak iltihabı belirtileri de bulunmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonunda ortaya çıkan belirtiler, yoğun olarak hissedilen yorgunluk, ateşin olması ve sonrasında yükselmesi, boyunda bulunan lenf düğümü şişliğinin olması, insanların vücut kırgınlığı yaşanması ve nefes darlığı da diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda gırtlak iltihabı hastalığı olan bireyler öksürürken ağızlarından kan gelebilir, bu durum da gırtlak iltihabının belirtileri arasında görülmektedir. Aynı zamanda gırtlak iltihabı olan kişilerde gözlemlenen belirtiler arasında boğazda yanma hissinin oluşması, boğazda yer alan batma hissi ve boğaz kuruluğu gibi durumlarda görülür.

Gırtlak İltihabı Tedavisi

girtlak-iltihabi-tedavisi-561da8ea82586

Gırtlak iltihabı hastalığı bulunan bireylerin tedavisinde gırtlağı nemlendirmek için birtakım yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerden en yaygın olarak uygulanan destek tedavisidir ve aynı zamanda tedaviler arasında gırtlağa sıcak buhar uygulaması da uygulanmaktadır. Bu tedavilerde papatya, mentol ve okaliptus buharı içererek, yoğun oranda fayda sağlamaktadır. Gırtlak iltihabının daha yoğun olarak yaşanılan durumlarda günlük sıvı ihtiyacının giderilmesi hastaya büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle ılık su tüketiminin çok sık gerçekleşmesi gerekmektedir. Gırtlak iltihabı hastalığı bulunan bireylerin seslerini dinlendirmesi de tedavi aşamasında uygulanan bir yöntemdir, hasta genellikle sesini dinlendirmelidir ve mecbur olmadığı sürece konuşmaması gerekmektedir. Gırtlak iltihabı hastalığında en çok ses telleri etkilenen bireylere ses dinlendirmesinin yanı sıra ses terapisi de önerilen tedavi uygulamaları arasında yer almaktadır. Gırtlak iltihabı bulunan hastaların bu hastalığı yoğun olarak yaşadıkları dönemlerde bitkisel çayları daha sık tüketmesi yararlı olacaktır. Mesela, hastalar nane ve limon çayı, papatya çayı, ada çayı ve ıhlamur gibi bitkisel çaylardan herhangi birini tercih ederek, tedaviye olumlu bir katkı sağlayabilirler. Gırtlak iltihabı hastalığında bazı durumlarda balgam söktürücü ilaçlar da doktorlar tarafından tavsiye edilerek, hastalığın tedavisine fayda sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.