Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Kanser; hücrenin içinde bulunan DNA’nın çeşitli sebepler sonucu hasar görmesiyle anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümesi veya çoğalmasıdır. Vücudumuzda hali hazırda 10.000 mutasyon olmasına rağmen vücudumuzun öz sistemi bedenimizi tarayarak kanserli hücreleri yok eder. Bu duruma karşın kanserli hücreler vücudun öz kontrollerini yitirmesini sağlayarak bölünmeye ve çoğalmaya başlarlar. Daha sonra bütün bu kanserli hücreler toplanarak urları yani tümörleri oluştururlar. Bu tümörler zamanla bir araya gelerek normal dokuları sıkıştırabilir ve hatta içlerine sızabilirler, bu da zamanla sağlıklı hücrelerin tahrip olmasına sebep olur.

Gırtlak; üst orta ve alt kısım olarak üçe ayrılır. Açılıp kapandıkça nefes almamızı, konuşmamızı ve yutkunmamızı sağlayan organımızdır.

Gırtlak kanseri ise bu üç bölgeden birinin yüzeyini kaplayan mukoza adı verilen tabakada gelişen kötü huylu tümördür. Tümör diğer organlara ve boyuna yayılmadan önce gırtlakla sınırlı kalır. Erken tedaviyle hastalığın tam olarak tedavi edilme olasılığı yüksektir. Ancak hastalığın ileri dönemlerinde tedavi sürecine başlayan hastalarda, yaşam kalitesini düşüren ve sosyal yaşantıda büyük sıkıntılara sebep olan kalıcı fonksiyonlara sebep olabilir.

Ses tellerinin tamamen kaybolmasına ve konuşamamaya neden olur. Bu durumda gırtlağın tamamen çıkartılarak boyundan kişinin nefes alabilmesi için kalıcı delik açılması Gırtlak Kanseri tedavisinde oluşabilecek sıkıntıların en ileri noktasıdır.

Daha çok 55-64 yaş arası yetişkinlerde görülen bir kanser türüdür.

Tüm hastalıkların tedavilerinde esas rolü bağışıklık sistemi oynadığı için kanserde de tedaviye bağışıklık sisteminden başlanır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıyla tedavi süreci başlar. Bu süreçte ilk amaç; kanserli hücrelerin hangi organlara sıçradığı tam olarak bilinemeyeceğinden bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak yayılmış kanserli hücrelerin yok edilmesinin arzulanıyor olmasıdır.

Gırtlak Kanseri Tedavisi

  • Cerrahi Tedavi: Kanserli doku ve çevresindeki inovasyon (kötü hücrelerin sağlıklı organlara sıçraması) riskindeki sağlıklı dokuyu çıkarma işlevi.
  • Radyoterapi Tedavisi: Uygun dozda ışın kullanılmasıyla kanserli hücrelerin yok edilmeye çalışılması.
  • Kemoterapi Tedavisi: Çeşitli ilaçlar kullanılarak kanserli hücrelerin öldürülmeye çalışılması.
  • Alternatif Tıp Tedavisi: Bağışıklık sistemine güç vermeyi, asıl tedaviye destek olmayı amaçlar. Ancak güvenilirliği ve etkinliği kontrollü deneylerle ispatlanmamış tıbbi bir yöntem olmasıyla kesin bir sonuç verdiği söylenemez.
  • İmmünoterapi Tedavisi: Bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin kanserli hücreler karşı etkin bir şekilde kullanılması yöntemidir.

Gırtlak Kanseri Belirtileri

1. Ses Değişikliği / Seste Çatallaşma

ses değişikliği

Ses telleri, aşırı soğuk ve sıcak içeceklerden zarar gördüyse ses kısıklığına ve çatallaşmaya sebep olabilir, ancak bu durum süreklilik ve iyileşme göstermiyorsa Gırtlak Kanseri belirtisi yüksektir.

2. Yutkunurken Zorlanma

yutkunurken zorlanma

Boğazda yumru hissi veya şişlik olarak ta görebileceğimiz bu belirti özellikle yemek yerken yutkunmakta zorlanma, ağrı gibi sebeplerle de ortaya çıkabilir. Bu da iyileşme göstermeyen bir rahatsızlıksa Gırtlak Kanseri belirtisi olma olasılığı yüksektir.

3. Boyun Bölgesinde Şişme

boyunda şişme

Boyun bölgesinde nedensiz kitle oluşumları da Gırtlak Kanseri’nin belirtisinden biridir. Bu kitleler bazı kişilerde ağrılı olurken bazılarında ağrısız olmaktadır. Bu şişmeler gırtlakta tümör oluşumunun habercisidir.

4. Nefes Darlığı

nefes darlığı

Ses tellerinin alt kısmında meydana gelen bir tümör konumundan dolayı nefes borusunun en dar kısmıdır ve burada ortaya çıkan bir tümör nefes borusunun daha da daralmasına ve nefes almakta güçlüğe sebep olur.

5. Tükürükle Kan Gelmesi

tükürükle kan gelmesi

Tükürükle veya balgamda kan gelmesi daha çok akciğer kanseri belirtisi olarak görülse de Gırtlak Kanseri riski de taşımaktadır. Bu durumda bir Kulak Burun Boğaz hekimine de görülmekte fayda vardır.

6. İştah Azalması

iştah azalması

Diğer kanser türlerinde görülen kanserli hücrelerin metabolizmayı hızlandırması sonucu sebepsiz kilo kaybıyken Gırtlak Kanseri’nde iştah azalması görülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.