Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Kanser 21. yüzyıldaki en ölümcül hastalıkların başında geliyor. Her yaştan insanın kansere yakalandığına şahit oluyoruz. Hiç umulmadık yerlerde ortaya çıkan, sinsice ilerleyen bir hastalıktır kanser. Eskilerde kanser için ”ince hastalık” tabiri kullanılırdı. Çünkü çoğu zaman belirti göstermeden vücuda yerleşerek çoğalan kanser, ileriye yönelik ölümcül hale gelirdi. Şimdilerde de en çok ölüm yaşanan hastalık olan kanser için sürekli yeni tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışıyor. Fakat kanserin var olduğu bölgeden başka yerlere sıçraması özelliğinden dolayı hiçbir zaman tam tedavi sağlanamıyor. Çok farklı organlarda da kanser hastalığını görülebiliyor. Bu organlardan biri de ”gırtlak”.
Gırtlak kanseri diğer kanser türleri kadar bilinmese de, insanın dış görünümünü tehdit eden ve diğer organlara bulaşarak kişiyi yeme ve içme yetisinden mahrum bırakan bir kanser türüdür. İşte sizler için hazırladığımız bu yazıda gırtlak kanserinden bahsedeceğiz ve gırtlak kanseri tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gırtlak Kanseri Nedir?

Gırtlak insan vücudunda önemli bir organdır. Boynun ön kısmında yer alır ve kıkırdaklı bir yapıya sahiptir. Yemek ve soluk borusunun arasında kapak görevi görerek bizim hayati fonksiyonumuzu düzenler. Gırtlağın asıl görevi ses üretmektir. Bu sesi üretirken, dudak, diş, dil ve küçük dil ile birlikte çalışır. Tabii kötü beslenme alışkanlıklarının tüm organlar üzerinde olduğu gibi gırtlak üzerinde de etkisi vardır. Sigara veya alkol alışkanlığı, uyuşturucu maddeler, bazı ilaçlar gırtlağa zarar verir. Ayrıca gırtlak kanserine yakalanma ihtimalini arttırır.

Gırtlak kanseri; Skuamoz Hücreli Kanser olarak adlandırılıyor. Gırtlağın üzerinde bulunan epitel hücre örtüsünün üzerinde kontrolsüz olarak büyüyen ve çevredeki dokulara da zarar veren kanser hücreleri kişinin gırtlak kanserine yakalanmasına neden olur. Bu hücreler çoğu zaman kötü huylu olup dil, damak, yutak ve akciğer gibi yakın organlara yayılarak kanserin etki alanını genişletir. Gırtlak kanseri tedavi edilmediğinde kanser lenf düğümlerine yerleşerek kısa sürede kişiyi öldürür. Bunun dışında yutkunma zorlukları yaşatır. Ayrıca yemek yerken, konuşurken veya su içerken zorluklara neden olur. Gırtlak kanserin ilerlediği kişilerde gırtlağa bir delik açılarak beslenme buradan yapılır. Kişinin hem hayat kalitesi oldukça düşer hem de görüntüsü ile psikolojik olarak çöküntüye uğrar.

Gırtlak Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Gırtlak kanserine yakalanan kişilerin büyük oranı alkol ve sigara alışkanlığı bulunan kişilerdir. Sigara ve alkol tiryakilerinin gırtlak kanseri olma riski hayli yüksektir. Sigara tüm vücuda etki ettiği için aslında büyük bir kanser tetikleyicisidir. Fakat Gırtlak kanserinde sigaranın etkisi diğer nedenlere göre çok daha fazladır. Dudaktan başlayıp mesaneye kadar etki eden sigara gırtlak kanseri için en tehlikeli şeydir. Bunun yanında alkol tüketimi gırtlağın üst bölgesindeki dokuları hedef alır ve ses tellerinin bulunduğu bölgede kanser üretimini başlatır. Sigara ve alkolün bir arada tüketiminde çok büyük oranda gırtlak kanseri oluşacaktır.

Kimya, petro kimya, metal, ağaç ve mobilya, tekstil ve diğer sanayi kollarında çalışan kişilerin zararlı kimyasallara maruz kalması yüzünden gırtlak kanserine yakalanma riski artar. Gastro-özafageal ve laringo-faringeal reflü bulunan kişilerin de gırtlak kanserine sıkça yakalandığı görülüyor. HPV virüsünün de gırtlak kanserine neden olan kötü huylu hücreleri tetiklediği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak kanseri sigara ve alkol tüketen kişilerde fazlasıyla görülür. Özellikle 40 yaşından sonra gırtlak kanserine yakalanma riski artar. % 40 gibi oran farkı ile de erkeklerde kadınlara göre daha fazla gırtlak kanserine yakalanma görülür. Bazı gırtlak kanseri belirtileri;

 • Ses değişikliği,
 • Ses kısıklığı,
 • Boğazda şişkinlik,
 • Yutkunamama,
 • Boğaz ağrısı
 • Yoğun öksürük,
 • Nefes darlığı,
 • Ağız kokusu,
 • Halsizlik ve yorgunluk,
 • Hırıltılı nefes alma,
 • Ani kilo kaybı.

Gırtlak Kanseri Aşamaları Nelerdir?

Gırtlak kanseri belirtileri gösteren kişiler gerekli tedaviye başlamadan önce doktor tarafından tedavinin türü, süresi ve şeklinin belirlenmesi için bir klinik inceleme yapılır. TNM sınıflaması olarak bilinen bir yöntem ile kanserin evresi belirlenir. Bu evreye göre hastaya bir tedavi uygulanır. TNM kısaca;

T; kanser hücresinin bulunduğu yerdeki boyutu ve uzanımı,
N; baş boyunda yer alan kanser hücreleri için boyun lenf bezelerine yayılmış olan tümörün boyutu, yayılmış lenf nodu sayısı ve durumu,
M; boynun ötesinde, uzak organlarda çoğu kez kan yoluyla da yayılır. Bu evreleme metodunda T; 1-4 arası, N; 0-3 arası iken M ise 0 ya da 1 ile ifade edilir. Bu evreleme şekline göre kişinin kanserinin aşaması belirlenerek tedaviye başlanır.

Gırtlak Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri yaklaşık 1 haftadan fazla gösteriyorsanız, hemen hastaneye başvurmalısınız. Burada belirtilerin gırtlak kanseri olup olmadığına dair tanı ve tetkikler yapılır. Bu tetkiklerden bahsedelim. Kulak Burun Boğaz uzmanına gırtlak ağrısı ile başvuru yaptığınızda, ilk olarak elle muayene yapılır.

Daha sonra “nasendoscope” adında ince bir boru yardımı ile gırtlağınızı inceler. Bu tüp ucunda ışık ve kamera bulunur. Böylece gırtlak bölgesi kolayca görülür. Birkaç dakika süren bu işlem ile gerekli görüntüler alınır. Bir diğer tanı yöntemi ise laringoskopidir. Bu yöntemde de ağza yerleştirilen kamera ile ses tellerine kadar bir inceleme yapılmaya çalışılır. laringoskopi ile inceleme yapan doktor gördüğü anormalliklere anında müdahale edebilir. Gırtlak epitel hücrelerinin anormal olan kısımlarından doku örneği alır ve biyopsi yapılır. Bu doku incelenir ve kanser hücresi testlerinden pozitif çıkarsa kişiye gırtlak kanseri tanısı konur. Böylece kişinin kanserin hangi evresinde olduğu belirlendikten sonra tedavisine başlanır.

Gırtlak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gırtlak kanseri tanısından sonra bir de kanserin hangi evrede olduğu belirlenir. Eğer gırtlak kanseri başlangıç evresinde ise bu durumda ilk olarak ” radyoterapi” uygulanır. Eğer kanser ilerlemiş ise de hem kemoterapi hem de radyoterapi birlikte verilir. Ameliyat ise gırtlakta büyüyen tümörlerin alınıp alınmayacağına karar verildikten sonra uygulanır.

1. Radyoterapi

Gırtlak kanserinde başlangıç aşamasında olanlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Bunun yanında diğer yöntemler ile tedavi edilip kanser temizlendikten sonra koruyucu bir tedavi yöntemi olarak da radyoterapi uygulanır. Bu tedavi kanser hücrelerini küçültmek ve yok etmek için yüksek enerjili ışınlar kullanılarak yapılır.

2. Cerrahi Tedavi

Gırtlak kanserinde birkaç cerrahi müdahale yöntemi bulunur. Bu yöntemlerden hangisi veya hangileri gerekli ise bunlar uygulanır.

2.1. Endoskopik Rezeksiyon

Erken fark edilmiş Gırtlak kanseri vakalarında bu cerrahi müdahale yöntemi kullanılır. Bu yöntemde doktor ağızdan gırtlağa kadar inerek lazer yardımı ile kanserli hücreleri yakar. Küçülen ve zayıflayan bu hücreler cerrahi alet yardımı ile kesilip alınır.

2.2. Parsiyel Larenjektomi

Bu cerrahi tedavi çeşidinde ise ses tellerine yerleşmiş olan kanserli hücrelere müdahale edilir. Bu hücreler kesilip çıkarılır. Bu sırada ses tellerinin de bir kısmı alınabilir. Alınmazsa bile zarar göreceği için kişinin sesini kaybetme riski vardır. Bu ameliyat sonucunda hastaların sesinde değişiklikler olur.

2.3. Geçici Trakeostomi

Parsiyel ameliyatından sonra kişinin rahat soluk alıp vermesi için boğaza bir delik açma işlemidir.

2.4. Total Larenjektomi

Bu ameliyat yöntemi ise ilerlemiş gırtlak kanseri vakalarında kullanılıyor. Bu ameliyat ile ses tellerinde yerleşmiş tüm kanserli hücreler alınır. Ayrıca gırtlak bölgesinden kanserli dokularda alınır. Bu yöntemin kötü sonucu olarak, kişi ya hiç konuşamaz ya da bazı teknolojik aletler yardımı ile konuşabilir. Hasta rahat nefes alıp veremediği için boynuna kalıcı delik açılır.

2.5. Boyun Disseksiyonu

Bu yöntem de eğer gırtlak kanseri lenf bezlerine veya düğümlerine sıçramış ise o bölgenin tamamen alınması ile yapılır.

3. Kemoterapi

Kemoterapi ise ilerlemiş ve nüks etmiş gırtlak kanseri vakalarında kullanılıyor. Ağız yolu veya damar yolu ile alınan ilaçlar kana karıştıktan sonra tespit ettiği kanser hücreleri ile savaşıyor. Böylece yayılma ihtimali olan kanserin de önüne geçiliyor.

Gırtlak Kanseri Kurtulma Oranı

ABD de yapılan araştırmalarda gırtlak kanserine yakalanma yaşının çoğunlukla 65 yaş ver üzeri olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin arasında sık görülen bir hastalık türü olan gırtlak kanseri, istatistiklere göre her 6 erkeğe karşılık sadece 1.3 kadın gırtlak kanserine yakalanıyor. Ayrıca yine yapılan araştırmalarda gırtlak kanseri olan kişilerin % 60’ı 5 yıldan fazla yaşıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.