Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gırtlakta Şiddetli Kasılmalar ve Kramplar Neden Olur?

Boyun bölgesinde ve ön soluk borusunun üstünde yer alan ses, solunum organına gırtlak adı verilir. Vücutta yer alan, üst, orta ve alt kısım olarak 3 farklı bölüme ayrılan bir organdır. Aynı zamanda açılıp kapanırken nefes almayı, konuşmayı ve yutkunmayı sağlama işlevlerine sahiptir. Gırtlak ya da boğaz bölgesinde sık sık kaşıntı ve gıdıklanma gibi bazı hisler ortaya çıkar. Bu hisler daha çok gırtlakta şiddetli kasılma ve krampların oluşumundan birkaç gün önce hissedilir. Bazı durumlarda kendi kendine geçebilir ancak uzun sürdüğü zaman önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Gırtlakta Şiddetli Kasılmalar ve Krampların Nedenleri Nelerdir?

gırtlakta şiddetli kasılma ve kramp

Gırtlakta yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak kasılma ve kramp ortaya çıkabilir. Özellikle bu bölgede yer alan kaslarda meydana gelen iltihap, alerji ve tümör oluşumu gibi sebepler nefes alıp verirken şiddetli kasılmaya neden olur. Günümüzde en zor hastalıkların başlangıç noktası ruh halinin kötü olmasıdır. Bu durumda vücudun herhangi bir yeri, farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olarak, tepki verebilir. Gırtlak bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Çok fazla stres, kaygı ya da endişe gibi olumsuz duygular tüm vücutta hastalığa etken olabileceği gibi gırtlakta da şiddetli kasılma ve kramp oluşumuna neden olur.

Özellikle hava sıcaklığının düştüğü kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonu çok fazla kişide görülür. Bulaşıcı özelliğe sahip olduğu için, kısa süre içerisinde geniş bir kitleye yayılabilir. Üst solunum yolu hastalıklarında, özellikle nezle, grip ve soğuk algınlığında boğazda ağrı, kasılma, kramp, şiddetli ağrı meydana gelir. Aynı belirtiler boğaz enfeksiyonunu da ortaya çıkarır. Eğer şiddetli kasılma ve krampın yanında, yanma hissi de varsa enfeksiyonun göstergesi olabilir. Gırtlağını ve sesini çok fazla kullanan insanlarda da bu sorun ortaya çıkar. Özellikle ses sanatçıları sesini çok fazla kullandığı ve yorduğu için gırtlak bir süreden sonra olumsuz bir şekilde etkilenir. Öğretmen ve diğer meslek grubundaki insanlar çok fazla konuştuğu ya da bağırdığı için ses telleri tahriş olur. Aynı zamanda sigara içmek, çok fazla alkol tüketmek ve kirli havaya uzun süre maruz kalmak gibi sebepler de gırtlakta şiddetli kasılma ve krampa neden olabilir.

Bazı durumlarda gırtlağa sert bir darbe alınabilir. Alınan sert darbe sonucunda gırtlak bölgesinde yer alan soluk borusunun hasar görmesi durumunda nefes alıp vermek, yutkunmak zor bir hale gelebilir. Aynı zamanda yutkunurken gırtlaktan çıtırdama sesi ve gırtlakta şişlik ortaya çıkar. İnsan vücudu bazı alerjen maddelere karşı duyarlı olabilir. Alerjen maddelerle vücudun temas halinde olması, koklanması ya da tüketilmesi durumunda vücut tepki verir, alerji oluşumuna neden olur. Gırtlak bu durumda kasılma ve kramp oluşumuna yol açabilir. Yapısal ya da çevresel faktörlere bağlı olarak gırtlakta iyi, kötü huylu kist ortaya çıkar. Doku farklılaşması sonucunda gırtlakta şiddetli kramp oluşur. Bu sorun daha çok sesin kontrolsüz bir şekilde kullanılması sonucunda meydana gelebilir.

Gırtlakta Şiddetli Kasılmalar ve Kramplar Nasıl Geçer?

gırtlakta şiddetli kasılma ve kramp

Gırtlakta zaman zaman bazı kasılma ya da kramplar oluşması durumunda tedavi için ilk olarak altında yatan sebebin belirlenmesi gerekir. Şiddetli kasılmalar ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği için erken teşhis önemli olabilir. Yapılan test ve tetkikler sonucunda, hastaya belirli bir süre ilaç tedavisi uygulanır. Eğer ilaç tedavisi yeterli olmazsa farklı yöntemler belirlenebilir.

Gırtlakta meydana gelen sorunlar kanserden kaynaklanıyorsa, kemoterapi ya da radyasyon tedavisi hastaya uygulanır. Radyasyon tedavisinde, erken teşhis başarılı sonuçların elde edilmesine yardımcı olabilir. Gırtlaktan herhangi bir doku alınmaz ya da ses kalitesinde bozulma olmaz. Ancak radyasyon tedavisi hastaya sadece bir kere uygulanabilir. Birden fazla uygulandığı zaman vücutta yer alan dokularda radyasyon birikebilir.

Gırtlakta bulunan tümörün alınması için lazer cerrahisi tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bu durumda ses kalitesinde bazı tonlarda değişim meydana gelebilir. Ses kalitesi bazen de geçici bir süre değişir, ilerleyen günlerde eski haline geri dönebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.