Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gizli Kalp

Vücudumuzdaki tüm sistemler birbirleri ile uyum içerisinde yaşayarak yaşamsal faaliyetleri sürdürür. Her organımızın hatta her hücremizin bir görevi olduğu ve eksikliğinde de çeşitli aksamaların meydana geldiği kanıtlanmıştır. Vücudumuzda oldukça çeşitli organlar ve bu organların da ait oldukları bazı sistemler vardır. Bu sistemler sadece birbirleri ile değil aynı zamanda diğer sistemler içerisinde de uyumlu bir şekilde çalışarak kişinin hayatta kalmasına yardımcı olurlar.

Her hareket bir enerji sonucunda oluşur. Bu dolaşımı sağlayan ve enerjiyi veren hareket ise pompalama gücüdür. Pompalama deyince ilk akla gelen organ elbette ki kalptir. Kap pompalama gücü sayesinde vücudun ihtiyacı olan tüm maddeleri ve beraberinde organlara gerekli olan oksijeni kan yolu ile iletir. Bu pompalama gücü kasılıp gevşeme hareketi ile sağlanır.

Kalp yapı itibari ile 4 odacıklı bir organımızdır. Bu organın içerisinde bulunan odaların arasında bir kapak bulunur. Vücut sadece gerekli olan durumlarda bu kapağı açar. Aksi halde vücudumuzda dolaşan kirli ve temiz kan olmak üzere bu iki kan türü karışarak kişinin hayatının tehlikeye girmesine de neden olabilir. Kalp oldukça değişik bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda herhangi bir aksaklığında da tüm vücut olumsuz bir şekilde etkilenir.

Gizli Kalp Nedir?

Gizli kalp rahatsızlıkları kişinin kriz anına kadar fark edemediği fark etse bile yaşam kalitesini etkilemeyen bir durum olduğu için pek fazla göz önünde bulundurmadığı kalp hastalıklarından biridir. Kalp kaslarının ihtiyacı olan koroner damarı kalbin sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Kasılıp gevşeme hareketini sağlayan damarlardan biri olan koroner damarında bulunan kan miktar akışının oldukça az bir şekilde yaşanması durumunda kişi de bazı aksilikler meydana gelir. Fakat bu durumda hasta şikayetlerinin farkında olmayabilir. Ya da ciddi bir boyuta ulaşmadığı için hasta bu rahatsızlıkları hissetmeyebilir. Bu duruma gizli kalp hastalığı denir

Gizli Kalp Neden Olur?

Gizli kalp hastalığını etkileyen birçok faktör ve çevresel sebepler olabilir. Ancak kalp rahatsızlıklarının birçoğunun ya da kalp hassasiyetlerinin birçoğunun kalıtsal olduğunu da unutmamak gerekir.

Gizli kalp hastalığına neden olan çevresel faktörlerden ilki kişinin şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlıklarının olmasıdır. Bunun haricinde kişi oldukça fazla sigara tüketiyorsa ve sağlıksız bir şekilde besleniyor ise kalp gücü ve bunun beraberinde diğer organelleri de olumsuz etkilenir. Bu da kalbi besleyen daha doğrusu kalp hareketini saplayan damarların tıkanmasına neden olur.

Gizli Kalp Belirtileri

Gizli kalp belirtileri genellikle kriz anlarında fark edilir. Hasta atak geçirdiğinin kimi zaman farkına varmayabilir. Kısa süreli baş dönmeleri, hareket halinde göğüs sıkışmaları, kalbin hızlı bir şekilde atması ya da kalp atışının yavaşladığını hissetmek bunlardan sadece bir kaçıdır. Ancak en büyük gizli kalp hastalığını gözler önüne seren belirti de kalp krizidir. kimi zamanda kişi kalp krizi geçiriyormuş gibi bir his yaşar. Kısa süreli olarak solunumda zorlanır ve göğsünün üzerinde şiddetli bir baskı hissedebilir. Bazen de bu atak uzun sürer ve kriz yolunda ilerler. Birçok hastalıkla ortak yönlerin de bulunması bu hastalığı gizli kılan faktörlerden biridir. Örneğin kişinin çabuk yorulması ya da hazımsızlık durumlarını sık sık yaşaması bunlardan biridir.

Gizli Kalp Tedavisi

Gizli kalp hastalığı tedavisinde kişi öncelikli olarak yaşam tarzını değiştirmeli. Çünkü aşırı stres ya da yeterince dinlenmemek kalp performansını düşüren faktörlerdir. Bunun haricinde kişi düzenli ve sağlıklı beslenmeli, kalp gücünü artıracak besinleri de gün içerisinde mutlaka tüketmeli. Eğer kişi yukarıda saydığımız belirtilere sık sık maruz kalıyor ise mutlaka uzman bir doktora gitmelidir. Ciddi bir şekilde koroner tıkanıklığı gözlenen gizli kalp hastalarında uygulan bazı cerrahi müdahaleler vardır. Bunlardan biri de by-pass ameliyatlarıdır.

By-pass ameliyatları esnasında kişinin kalbinde bulunan koroner damarların tıkanmasını açar. Bazen de damar değişikliği yapılabilir. Bu durum hastanın gizli kalp hastalığının boyutuna göre değişir. Bunun haricinde bir de ilaç tedavisi bulunuyor. Ancak ilaç tedavisi esnasında yapacağınız düzenli egzersiz ve spor ile bu tedaviyi desteklemenizde fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.