Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Glikoz Şurubu Zararları

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için birkaç besin kaynağına ihtiyaç duyarız. Bu besin kaynaklarının başında ise glikoz gelir. Ancak raflarda bulunan ürünlerdeki glikoz şurubunun içeriğindeki glikozla ihtiyacımız olan glikoz aynı değildir. Market raflarında bulunan pek çok gıdanın içinde yer alan glikoz şurubu aynı zamanda mısır şurubu olarak da bilinir. Mısır nişastasından elde edilen glikoz şurubunun tercih edilme sebebi daha az maliyete sahip olmasıdır.

Dilimizin algılamış olduğu şekerle glikoz şurubunun tat olarak pek bir farkı olmasa da ikisi de oldukça ayrı yapılara sahiptir. Genelde kullanılması insanların sağlığını tehlikeye atan bir durum olarak görülür. Aldığımız ürünlerin paketinin arka kısmında yer alan içindekiler açıklamasında glikoz şurubunun olup olmadığını bilmemiz de mümkün değildir.

Çünkü bu zorunlu değildir ve yalnız üretici isterse bu maddenin üründe olduğunu belirtilir. Genelde nerelerde kullanılır ve nasıl zararları vardır gibi soruların cevabını sizlerle paylaşacağımız için bundan sonra sizlerinde temkinli davranmasında fayda vardır. Tamamen organik olmayan bir şeker grubu içerdiği için vücutta tamamen dengesizliklere neden olabilir. Sizlerde bu dengesizliklerin yol açtığı zararları paylaştık.

Glikoz Şurubunun Zararları Nelerdir?

1. Obeziteye Neden Olur

Artık çağımızın bir hastalığı olan obezitenin bir diğer sebebi de ürünlerin içerisinde yer alan glikoz şurubudur. Glikoz şurubu sindirilmesi ve emilimi zor olan bir yapıdır. Diğer şekerlerle farklarından biri de budur. Bu nedenden dolayı bağırsaklarda yer alan villuslar glikoz şurubunun emilimi esnasında oldukça yorulur ve daha çok enerjiye ihtiyaç duyar.

Bu da bir zaman sonra sindirim bozukluğuna neden olur. Aynı zamanda vücudun şeker ihtiyacı eşiğini de yükseltir. Beyin açlık hissini midenin boşluğuna göre değil, vücutta istenilen şeker oranına göre beyne sinyal gönderir. Bu da kişinin doyumsuz olmasına neden olur.

2. Şeker Hastalığına Neden Olur

Şeker hastalığına yakalanan kişiler için tamamen geçirici bir tedavi yoktur. Kişi bu hastalığa yakalandığında kronik olarak bu hastalıkla yaşamaya çalışır. Bu kadar ağır bir hastalığa neden olabilen glikoz şurubu vücudun şeker dengesini tamamen alt üst ederek kişinin bazı hormonlarının salgılanmasını olumsuz etkiler. Bu olumsuz durum karşısında da kişi şeker hastalığı ile karşı karşıya kalabilir.

3. Kansızlık Baş Gösterir

Vücudumuz büyük bir robot gibidir. Herhangi bir bölgesinde arıza olduğu zaman tamamen işleyişi de değişir. Kan hücrelerinin çoğalmasına neden olan bazı reaksiyonlar gerçekleşemez. Bu durum karşısında kişinin kan üretimi yetersizliği başlar.

4. Karaciğer Büyümesine Neden Olur

Vücudumuzda yağların yakılmasına yardımcı olan bazı hormonlar vardır. Bu hormonların da salgılanmasını sağlayan sorumlu enzimler bulunur. Bu enzimlerden biri de leptitdir. Leptit vücutta bulunan yağların yakılmasına yardım eder. Ancak bir süre sonra glikoz şurubu bu reseptörlerin hassaslığını etkiler.

Artık leptit oldukça az miktarda salgılanır. Bunun ardından bir süre sonra tamamen duyarsızlaşan leptit enzimi salgılanmayarak kişinin sürekli aldığı yağın depolanmasına sebep olur. Bundan en çok etkilenen organlardan biri de karaciğerdir.

5. Kanser Riski Vardır

Glikoz şurubunun en büyük neden olduğu hastalıklardan biri de kanserdir. Çünkü vücutta bulunan salgıların dengesini bozar. Bu durum karşısında eğer tehlikeli bir kanser hücresi varsa çok sık glikoz şurubu kullanan bir kimsenin bünyesinde bu riskli hücreler giderek artar ve büyür. Bu da kanser olma ihtimalini artırır. Glikoz şurubunun neden olduğu kanserler akciğer, pankreas ve böbrek kanserleridir.

6. Böbrek Hastalığına Neden Olur

Bildiğiniz gibi böbreklerde süzme işlemi yapılır. Süzme işleminin yeterli miktarda yapılması için kişinin yeterli orandan su içmesi gerekir. Herkesin ihtiyaç duyduğu oran farklıdır. Çünkü kandaki maddelerin ayrıştırılmasına yardımcı olan bu reseptörler kişinin yemek dengesine göre az ya da çoktur. Ancak glikoz şurubu kullanan kimseler de böbrekler sağlıklı çalışamaz ve bir süre sonra taşların oluşumu başlar. Önlem alınmazsa böbrek yetmezliği sorunuyla karşı karşıya kalınabilir.

7. Hormonların Dengesini Bozar

Her insanda iki tür cinsiyet hormonu bulunur. Bunlar östrojen ve testesterondur. Bu iki hormon kimilerinde fazla kimilerinde az oranla bulunur. Ancak bazı durumlarda bu oranlar değişkenlik gösterir. Bunlardan biri de glikoz şurubunun neden olduğu durumlardır. Eğer glikoz şurubunu kişi oldukça sık tüketiyorsa kadınlık hormonu olan östrojen bu kişide gereğinden fazla salgılanır. Ve hormonun getirmiş olduğu bazı özellikler kişide görülür.

Glikoz Şurubu Nelerde Bulunur?

Glikoz şurubunun daha az maliyetli olması daha tercih edilir bir hale gelmesine neden olurken aynı zamanda raf ömrünü de uzattığı için fazla malın alımı durdurulmuş oluyor. Bu da satan kişilerin daha karlı çıkmasına sebep oluyor. Ancak burada ihmal edilen insan sağlığına dikkat edecek olanlar yine tüketiciler oluyor. Glikoz şurubu birçok ürünün içerisinde yer alıyor. İşte Listesi;

 • Şekerler
 • Jelibonlar
 • Marshmallow
 • Reçel
 • Marmelat
 • Kekler
 • Çikolata
 • Meyve suyu
 • Ketçap
 • Alkollü içecekler
 • Konserve meyve
 • Kahve sütü
 • Bisküvi
 • Dondurma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.