Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gliserin Yağının Faydaları

Gliserin, kimyasal olarak polar organik bir trihidroksi alkol olarak sıvı bir forma sahip olup, hafif tatlı olması ile birlikte herhangi bir zehre de sahip olmaz. Bir başka adı ise gliseroldür. Gliserin su ve alkol ile karıştırıldıktan sonra asetonun içinde çözünür. Şeker alkolü olan gliserinin kaynama noktası yüksek olur. Doğal ya da petrokimyasal yollar kullanılarak gliserin edilmesi mümkün olur. Gliserinin içerisinde hem bitkisel hem de hayvansal yağ yer alır. Hacminin dört katı kadar suyu absorbe edebilen bu madde yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir. Günümüzde 1.500’den fazla kullanım şekline sahip olan gliserinin faydalarına bir göz atalım.

Gliserin Yağının Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

1. Nem Tutar ve Tatlandırıcı Olarak Kullanılır

Öksürük şuruplarında tatlandırıcı görevi görür. Gıda sektöründe kullanılmakta olan bu madde çözücü, tatlandırıcı nem tutucu özelliklere sahip olup içecek ve gıda maddelerinde kullanılır. Nargile tütünlerinde nem tutucu görev üstlenir.

2. Kıvam Tutturmak İçin Kullanılır

Tatlı bir alkol çeşidi olan likörlerde kalınlaştırıcı yani kıvam arttırıcı olarak kullanılır. Dondurmaların kıvamının tutturulmasını sağlar.

3. Şeker İkamesi Olarak Tercih Edilir

Şekerli ürünlerde şeker ikamesi olarak karşımıza çıkar. Tatlılık oranı sukrozun neredeyse %60’ına denk gelen gliserinin kalorisi de sofra şekeri ile aynı oranda olsa da kan şekeri üzerinde bir etkiye sahip olmaz.

4. Hastalık Tedavisinde Kullanılır

Sığırlarda görülmekte olan bir iç hastalık olan ketozisin tedavi edilebilmesi için başvurulur. Yüksek oranda süt verme şansı olan hayvanların doğumun ardından geçen ilk aylarda lipid ve karbonhidrat metabolizmalarının bozulduğu görülür.

5. Kulak Ağrılarına İyi Gelir

Dış ve orta kulak enfeksiyonları sebebi ile ortaya çıkan kulak ağrısı için doktor kontrolünde kullanılacak olan birkaç damla kullanılacak olan gliserin, ağrılarınıza iyi gelir.

6. Bazı Hastalıklara İyi Gelir

Şeker hastalarının harici bir şekilde kullanmakta olduğu merhemlerde yer alır. Kabız olan kişiler tarafından kullanılan bu madde fitil olarak da kullanılır.

7. Kişisel Temizlikte Kullanılır

Küf ve benzeri zor lekelerin üzerinde uygulanması halinde lekenin kumaşa işlemesine engel olarak lekenin çıkmasını sağlar. Cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, ağız gargaraları, tıraş kremleri ve diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinde nemlendirme amacı ile yer alır.

Ayrıca şu tür kullanım alanları da bulunur;

  • Düşük yağ oranı olan ürünleri dolgun gösterme amacı ile kullanılır.
  • Mum ve sabun üretiminde kullanılır.
  • Nitrik asit ve trinigliserinin birleşmesi sonucunda dinamit yapımında kullanılabilir.
  • Donmayı yavaşlatan bir etkisi bulunur.

Cilt Bakımında Kullanımı

  • Yüksek nemlendirme özelliğine sahip olduğu için gerek evlerde yapılacak olan kişisel cilt bakımı ürünlerinde gerek ise kozmetik ürünlerinde yer alır.
  • Yazları aşırı sıcaktan, kışları aşırı soğuktan ya da çeşitli sebeplerden dolayı kuruyan, sertleşen ve çatlayan cildin tedavisinde kullanılabilir. Üstelik oldukça kısa bir süre içinde cildiniz yenilenir. Bununla birlikte cildiniz yalnızca iyileşmekle kalmaz ayın zamanda çok daha yumuşak olur.
  • Gliserin kullanılarak yapılacak olan bir yüz maskesi örneğinde, bir çay kaşığı kadar bal ile bir çay kaşığı kadar gliserini karıştırdıktan sonra bir iki çay kaşığı kadar yulaf ekledikten sonra karışımı homojen bir hale getirmeli ve temizlenmiş cildinize kalın bir tabaka şeklinde olacak şekilde sürmelisiniz. 20 – 30 dakikalık bekleme süresinin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkamalı ve son olarak da soğuk su ile yüzünüzü şoka uğratarak kan dolaşımınızı arttırmalısınız.
  • 2 yemek kaşığı yulaf ile birlikte kullanılacak olan 2 tatlı kaşığı gliserin, peeling amaçlı tercih edilebilir. Bu malzemeleri blendırdan geçirdikten sonra pürüzlü bir doku haline gelmesini sağlayıp temiz yüze yavaş bir şekilde ovalayarak sürmelisiniz. Geriye akalan tek şey ise karışıma bir tatlı kaşığı bal ekledikten sonra bir kez daha karıştırmak ve peelinginizi nemlendirici bir maske haline getirmek olur. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı da tabaka şeklinde yüzünüze sürmeli ve 15 – 20 dakikanın ardından da yüzünüzü ılık su yardımı ile yıkamalısınız.
  • Saç kremi olarak da kullanılabilen gliserin, eşit miktarda gliserin ve suyun karıştırılmasının ardından beş dakika kadar saçta kalacak şekilde sürülmesi ve durulanması ile birlikte yapılır.
  • Dilerseniz bir çorba kaşığı kil ile birlikte ki çorba kaşığı kadar gliserini karıştırabilir ve kendinize bir cilt kil maskesi hazırlayabiliriniz.

Gliserin Yağı Nasıl Elde Edilir?

Gliserin yağını evde yapmak isteyen kişilerin kavanoz, süzgeç ve tencere ile birlikte tuz, soda çözeltisi ve hayvansal yağa ihtiyacı olur. Genellikle hayvansal yağın tercih edildiği gliserin yağı için genel olarak sığır yağı tercih edilir.

Gliserin yağının yapılabilmesi için yağ topağı küçük parçalara ayrılmalıdır. Daha sonra kısık ateşte ocakta bekleyen tencerenin içinde karıştırılmalı ve eritilmelidir. Yağın erimesinin ardından soda çözeltisinin eklenmesi ve karıştıırlması gerekir. Karışımın soğutulmasının ardından tencerede geriye kalan şey tuz ile karışan sıvı ve çeşitli bileşikler olur. Bu şekilde sıvı gliserin meydana gelmiş olur.

Bu şurubu kullanmak isteyen kişilerin, sabun çubukları yapmak için kalıplara daökmesi ya da tekrar eritilmesi şeklinde kullanılması mümkündür. Gliserinin soğumasının ardından ince bir süzgeçten geçirilmesi ve damıtma yolu ile tuzdan arıtılması gerekir. Damıtılmış lan gliserin yağı bir kavanozda saklanabilir.

Gliserin Yağının Zararları

Saç ve cilt bakımında kir ve iltihaptan kurtulmak için kullanılmakta olan gliserin yağının bu yazımızda da saymış olduğumuz gibi birçok faydası olsa da aynı zamanda çeşitli yan etkileri bulunur. Kozmetik ürünlerinin de içinde yer alan bu madde hemen hemen vücudun her bölümünde kullanılır. Gliserin, yağlı maddelerin sabunlaşması durumunda ortaya çıkan, şekerli, kokusuz, yakıcı, renksiz ve belirli bir kıvamı olan bir tür sıvıdır. Katı hale gelmesi için sabun olması gerekir. Suda eriyebilen bu maddenin ciltte uygulanması halinde cildin çatlaklarının giderilmesi ve derinin yumuşaması mümkün olsa da fazla kullanılması halinde cilt yağlanmaya başlar. Tıbbi açıdan kulak ve romatizma ağrılarının giderilmesi için kullanılıyor olsa da aşırı dozda kullanılması halinde sağlık açısından sorunlara yol açabilir. Neme sebep olduğu için aşırı nem sonucunda ayak ya da ellerde şişme görülebilir.

Gliserin yağının son kullanma tarihinden sonra kullanılması halinde sahip olduğu tüm faydalar yerini çeşitli zararlara bırakır. Diğer yandan tüketilen gliserinin kapağının açık kalması halinde virüs ve bakteri oluşumu gözlenir.  Bu tür bir durum özellikle bulaşıcı bir hastalığa sahip olan kişinin gliserinin kullanılması halinde büyük sorunlara yol açar. Bununla birlikte bu maddenin içinde çeşitli katkı maddeleri yer alır. hayvansal ve bitkisel gliserin, kimyasal olarak yapay bir şekilde üretilen gliserine göre daha sağlıklı olur.

Sigarada da yer alan gliserin dumanı sebebi ile birlikte dışarı atıldığı için bu sırada solunum yollarını tahriş eder. Olması gerektiği gibi üretilmemiş gliserinin vücudun her yerini tehlike altına aldığı da bilinenler arasında yer alır. Bununla birlikte bu maddenin göz ile temas etmesi halinde körlük dahi ortaya çıkabilir. Kozmetik ürünler olan vücut ve el kremi, şampuan ve sabun ürünlerde bu ürünün olması ve bu ürünün göze aşırı temas etmesi halinde böyle bir komplikasyon ortaya çıkması mümkün olur. Doz miktarının yeterli seviyede değil normalin üzerinde tutulması halinde cildin alerjik tepkimeler vermesi de mümkün olur.

Kirlerin temizlenmesi ve cildin nemlenmesi için kullanılmakta olan bu maddenin en doğru şekli ile kullanılması halinde zarar görme olasılığınız oldukça düşer. Bununla birlikte bu maddenin kullanılmadan önce uzman bir doktor tarafından verilecek olan tavsiyenin dinlenilmesi gerekir.  Diğer yandan saf şeffaf halde gliserinin temin edilmesi bireyler için daha sağlıklı olur. Herhangi bir zararın ortaya çıkması halinde hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesinde fayda bulunur. Bu maddenin bebeklerden uzak tutulması gerekir. Böylelikle bebek, olası zarar ve risklerden korunmuş olur. Cilde uygulanmadan önce mutlak surette uygulanacak yerin temizlenmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.