Glokom hastalığı, halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen ve gözlerimizi ilgilendiren bir hastalıktır. Glokom hastalığı, sinsi bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalık çoğu zaman, kişinin gözüne ve görme yetisine zarar vermeye başlayana kadar kendini göstermemektedir. Bu nedenle glokom hastalığına sahip olup olmadığınızı anlamak oldukça zordur. Bu hastalık, gözün içerisindeki iç basıncın zaman zaman normal değerlerinin üzerine çıkarak yükselmesi sonucu oluşur. Göz tansiyonu yükseldiğinde ve göz içi basınç arttığında, bu basınç, görme sinirlerine baskı yapar ve bu sinirleri tahrip etmeye başlar. Bu tahribat ileri boyutlara gitmeye başladığında ise, kişinin görme yetisinde büyük kayıplara, devamında ise görme kaybına neden olabilir. Glokom hastalığı, verdiği zararlar ve tespit edilmesindeki zorluk nedeni ile kendini tehlikeli hastalıklar listesine almıştır.

Bu hastalığın başlangıç döneminde, sık sık yükselen göz basıncı, sinirleri tahrip etme işlemine başlar. Fakat bu tahribat, o kadar hızlı ilerlemediği için, kişi hastalığın ilk dönemlerinde herhangi bir şikayet hissetmeyebilir. Dolayısıyla herhangi bir şikayet olmamasından ötürü, kişi genelde doktora gitmez. Hastalık ilerlemeye devam ettikçe, görme sinirlerine olan baskı artar. Bu durum yavaş yavaş bulanık görme ve kısmi görme yetisi kayıplarına neden olur. Bu noktada kişi bir problem olduğunu anlasa ve doktora gitse bile, hastalık ilerlemiş olacağından, tedavi süreci zorlu geçmektedir. Erken teşhis edildiğinde glokom hastalığı rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Glokom hastalığını erken teşhis edebilmenin en garantili yolu ise, düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaktan geçer.

Tabii bu tek çözüm değildir. Bu hastalığı erken teşhis edebilmek için, kişinin kendi şikayetlerini iyi takip edebilmesi, glokom hastalığından haberdar olması ve bu hastalığın tam olarak ne olduğunu bilmesi gerekmektedir. Öncelikle kişinin, yaşına ve geçirdiği diğer hastalıklara bakarak risk grubunda olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Örneğin, ailesinde glokom hastalığı olan herhangi biri var ise, kişi kendini direk risk grubuna alabilir. Diğer bir risk faktörü ise, kişi eğer 40 yaş üzerinde ise bu hastalığa yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, her ne kadar genetik bir hastalık da olsa, glokomun 40 yaş üzeri insanlarda görülme olasılığı oldukça fazladır. Ayrıca daha önce herhangi bir göz yaralanması ya da buna benzer bir göz rahatsızlığı geçirmiş olanlar da risk grubundadırlar. Bu kişiler sık sık göz doktoruna kontrol için gitmelidirler. Unutmayın, doktora sadece hastalandığımızda gitmemeliyiz, aynı zamanda olası hastalıkların engellenmesi için de doktorlara başvurmalıyız.

Glokom hastalığı, başlı başına tehlikeli ve tedavisi zor bir hastalık olduğundan erken teşhis çok önemlidir. Bu hastalığın önünü kesecek kesin bir tedavi bulunmaması, hastalığın ileri safhalarını daha da tehlikeli kılar. Fakat bu hastalığın yarattığı etkileri engelleyebilecek birçok başarılı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Zaten glokom hastalığı ile ilgili olan tedavilerin genel amacı, göz tansiyonunu yok etmek değildir, zira bu mümkün değildir. Bu tedaviler, glokom hastalığının oluşturabileceği görme yetisi kayıplarına engel olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu hastalığın belirtileri bilip, iyi takip etmek, risk grubu içerisinde olan kişiler için önemlidir. Yazımızın devamında glokom hastalığının kişide ne tür semptomlar ve belirtiler göstereceğini bulabilirsiniz. İşte glokom hastalığının belirtileri!

1.Baş Ağrıları

Bunlardan başka hastalıkları tetikleyen besinler..

Baş ağrılarının birçok nedeni bulunur. Birçok farklı hastalık baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle her baş ağrısının glokom hastalığının belirtisi olduğunu söylemek yanlış bir varsayım olur. Hatta bu durumu biraz daha daraltacak olursak, baş ağrılarının büyük bir kısmı göz hastalıkları kaynaklıdır. Gözün ışığa hassaslığı ve diğer durumlar, baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu çok sık rastlanan bir durumdur. Genelde gözde hissedilen ağrı, başa da vurur. Glokom hastalığının neden olduğu baş ağrısı ise, biraz daha farklıdır. Bu hastalık özellikle sabahları baş ağrıları yaşatır ki bu çok da normal bir durum sayılmaz. İnsan sabah uyandığında genelde dinlenmiş ve uyumadan önce yaşadığı baş ağrılarından kurtulmuş olarak uyanmaktadır. Bu hastalığa sahip kişilerde ise, sabah uyandıklarında şiddetli sayılabilecek baş ağrıları görülmektedir. Bu tür baş ağrılarını sık sık yaşamaya başladıysanız, glokom hastalığından şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Yapılacak ilk iş ise acilen doktora gitmek olacaktır.

2.Bulanık Görme

Glokom hastalığı, ilk aşamalarında olmasa da ileri seviyelerinde kişinin görme yetisine zarar vermeye başlayacaktır. Zira aşamalı olarak görme sinirlerine baskı ve tahribat yapılmaktadır. Bu nedenle bu hastalığın belirli bir süre sonra kişide bulanık görme belirtisi oluşturması kaçınılmazdır. Fakat bu belirti diğerlerine nazaran daha ileri evrelerde gerçekleşmeye başladığı için, hastalığa müdahale edilmesi ve kontrol altına alınması daha zor olacaktır. Bu nedenle bu şikayet mutlaka göz tansiyonu ölçme ile tastiklenmelidir. Bulanık görme, bazı kişilerde ilerleyen yaş ile alakalı olabilir. Bu durum, kişinin belirtiyi glokom hastalığı ile bağdaştırmadan geçiştirmesine neden olabilir. Siz siz olun, belirli bir yaşın üzerindeyseniz, bulanık görme şikayetini doktorunuza taşıyıp, hemen glokom hastalığı için kontrol yaptırın.

3.Görme Alanı Daralması

Glokom hastalığını tehlikeli yapan şeyin, kolay kolay belirti vermemesi olduğunu söylemiştik. Aslında bakılırsa bu hastalığın da diğerleri gibi belirtileri vardır, fakat genelde hastalığın ilerleyen safhalarında daha anlaşılır bir hal alır bu belirtiler. Bu nedenle tedavi süreci ve hastalığın semptomlarına müdahale etmek daha sancılı bir süreç olur. Şimdi bahsedeceğimiz belirti de hastalığın ilerleyen safhalarında ortaya çıkan bir belirtidir. Kişi, hastalık ilerledikçe görme yetisinde yavaş yavaş kayıp yaşar. Fakat bu kayıp, bulanık görme gibi değildir. Burada kişi, görme alanının daraldığını, dünyaya adeta bir tünelden bakıyormuş gibi olduğunu hisseder. Bu durum müdahale edilmediğinde ise, görme alanı daralmaya devam eder ve sonucunda kalıcı görme kaybı yaşanabilir. Bu nedenle bu tür bir durum yaşadığınız anda mutlaka doktora gidip, göz tansiyonu ölçümü yaptırmalısınız. Glokom hastalığına sahip olma oranınız oldukça yüksektir bu durumda.