Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Akıntısı Nedir, Neden Olur?

Göbek deliği insan vücudunun orta noktasında yer alan bir dokudur. Genel olarak göbek deliğinde birtakım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle göbek akıntısı çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Göbeğin uzun süre nemli olması, yüzeyine farklı maddeler, bakteri ya da mantarların toplanması sonucunda ortaya çıkabilir. Bu durum da enfeksiyon ve iltihap oluşmasına neden olur. Genelde farklı semptomların da meydana gelmesi kısa süreli bir durumdur ancak uzun sürdüğü zaman önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

Göbek Akıntısının Sebepleri Nelerdir?

göbek akıntısı

Göbekte bazı zamanlarda akıntı ortaya çıkabilir. Yapısal ya da çevresel faktörlere göre oluşum nedeni farklılık gösterir. Daha çok kendini göbek deliğinin kokması, sıvı ya da iltihap gelmesi, kanama, kızarıklık, şişlik şeklinde belli edebilir. Göbek deliğinin vücutta bulunduğu konum itibariyle sıcak ve nemli bir alanı oluşturur. Bu alan sıcak ve nemli olduğu için bakteri, mantar ve mikropların üremesine daha çok zemin hazırlar.

Bakteri ya da mantar oranında artışın oluşması, aynı zamanda göbekte akıntı ve iltihap gibi sorunlara neden olabilir. Elinizin temiz olmadığı zaman, farkında olmadan göbek deliğine ya da çevresine dokunabilirsiniz. Bu durum bakteri ya da mikropların çoğalmasına yol açar. Düzenli olarak duş almadığınız, duş jeli ya da sabun kullanmadığınız zaman da göbek deliğinde zararlı maddelerin oluşumuna elverişli bir ortam oluşabilir. Kirli suyun bu alana uzun süre teması da etkili rol oynayan faktörler arasında yer alır.

Bazı insanlarda çok fazla terleme rahatsızlık veren bir sağlık sorunudur. Sürekli cildinizi kurulmak zorunda kalmak can sıkıcı olabilir. Aşırı terleme sonucunda göbek deliği de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenerek, akıntının oluşmasına yol açar. Birçok insan estetik olarak daha güzel görünmek için vücudunun farklı kısımlarına piercing taktırabilir. Ancak özellikle göbek deliği ya da çevresine piercing taktırmak enfeksiyon oluşma riskini büyük ölçüde arttırır.

Göbek Akıntısı Nasıl Geçer?

göbek akıntısı

Göbek deliğinde birtakım sebeplere bağlı olarak akıntı meydana gelebilir. İlk olarak bu sağlık sorunun neyden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Tıbbi tedavi olarak, iltihap türüne göre hangi ilacın kullanılması gerektiğine karar verilir.

Göbek deliği ya da çevresinde meydana gelen iltihap başlangıç aşamasında ise kolay bir şekilde tedaviye yanıt verebilir. Ancak tedavi edilmediği ve önemsenmediği zaman, göbek düşmesi ya da göbek fıtığı gibi sorunlara neden olur. Eğer orta seviyede iltihap meydana gelirse, topikal antibiyotik kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekir. Oral yolla ya da topik olarak bu bölgeye antibiyotik uygulanabilir.

Ağız yoluyla alınan antibiyotikler, ileri derecede ve şiddetli olan bakteriyel enfeksiyon sorununda kullanılması büyük oranda yarar sağlar. Antibiyotikleri düzenli bir şekilde kullanılması ve tamamen geçinceye kadar ilaçların yarıda bırakılmaması gerekir. Aksi halde enfeksiyon tamamen geçmek yerine, bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir. Bu sorun nadir olarak iç organlara da yayılabilir.

Göbek iltihabı mantar enfeksiyonu sebebine bağlı olarak ortaya çıktığı zaman kortizonlu krem uygulanabilir. Yapılan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda, cerrahi bir operasyon gerekli olabilir. Tıbbi bir yardım almadan önce evde tedaviye yönelik bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Göbek deliğine ya da çevresine ılık tuzlu su uygulamanız büyük oranda yarar sağlar. Özellikle tuzlu su göbek deliğinin içerisinde yer alan bakteri, mantar ve mikropları yok eder. İltihabın geçmesine yardımcı olabilir.

Bunun için bir çay kaşığı tuzu, bir bardak ılık suda eritin. Bir pamuk yardımıyla göbek deliği kısmına uygulayın. Günde birkaç kere bu uygulamayı yaptığınız zaman, göbek deliğinde ortaya çıkan akıntı tamamen geçer. Bu bölgeye çay ağacı yağı da sürebilirsiniz. Yağın içerisinde antibakteriyel özelliği sayesinde mantarın geçmesine yardımcı olur. 4-5 damla çay ağacı yağını, bir çay kaşığı zeytinyağının içerisine karıştırın. Göbek deliği ve çevresine tamamen geçinceye kadar uygulayın. Aynı zamanda alkol bakteri, mantar ve mikropları yok etmede etkili bir çözüm olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.