Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Deliğinde Çıkan Et Parçası Nasıl Geçer?

Göbek deliğinde ortaya çıkan ve et parçasına benzeyen şişlikler, bireyleri korku ve endişeye düşürür. Bu tür bir rahatsızlık farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilir. Bununla beraber kötü koku ve akıntı gibi problemler ile karşılaşmanız da mümkün olur. Göze çarpan et parçasına benzeyen kırmızı şişlikler, sivilce ve benzeri bir sebepten dolayı ortaya çıkabileceği gibi göbek deliği iltihabı ya da göbek fıtığı kaynaklı da kendini gösterebilir. Bu sebeple de şikayetlerin detaylı bir şekilde incelenmesi, teşhisin konulması ve tedavinin uygulanması gerekir.

Göbek Deliğinde Çıkan Et Parçasının Nedenleri Nelerdir?

1. Göbek Deliği İltihabı

Göbek deliğinde ortaya çıkan iltihaplanma, omfalit rahatsızlığı olarak da adlandırılmakta olup, bakteri ya da mantar sebebiyle kendini gösterir. Bu tür mantarların türemesi için en ideal ortam nemli ve karanlık bölgeler olduğu için göbek bölgesi bu durum için biçilmiş kaftan olur.

Göbek deliği iltihabının belirtileri ise şu şekilde gösterilir;

  • Göbek deliğinde kanama
  • Göbek deliğinden iltihap şeklinde akan sıvı
  • Göbek deliğinde kötü koku
  • Göbek deliği ve etrafında ağrı oluşması

Genellikle hijyen eksikliği, göbeğe dokunma, aşırı terleme ve piercing sebebi ile kendini gösteren bu rahatsızlıktan kolay bir şekilde kurtulmanız mümkün olur. Fakat rahatsızlık ihmal edildiği takdirde göbek fıtığı ya da düşmesi gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle bu hastalığın üstesinden bir an önce gelmek gerekir.

Göbek Deliği İltihabının Tedavisi

Bunun için tıbbi tedavi yöntemlerine başvurabilir ya da evde bakım yapabilirsiniz. İltihabın geçmesi için doktor, orta seviyeli bir iltihap durumunda topikal anitbiyotik krem verecek olup iltihabın daha da kötü olması halinde ilave olarak antibiyotik hap verir. Bu iltihabın iç organlara yayıldığı nadir durumlarda ise ameliyat gerekli olur. Evde abkım için çay ağacı yağı, alkol ve ılık tuzlu su gibi yöntemler doğru dozaj ve yollarla kullanılarak rahatsızlık ile mücadele edilir. Göbek deliği iltihabı için genel cerrahi ya da cildiyeye gidebilirsiniz. Genellikle göbek deliğine oluşan iltihap için dermatoloji doktoru tarafından verilecek olan krem durumun üstesinden gelmenizi sağlar. Fakat biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi durumlarda ameliyat yapılması gerekeceği için genel cerrahiye gitmek gerekir.

2. Göbek Fıtığı

Göbek deliğinde gözle görülebilen ve ele gelince hissedilen sertlikler, göbek fıtığını işaret eder. Genellikle kadınlarda ortaya çıkan bu rahatsızlığın iki sebebi bulunur. Bu sebeplerden ilki göbek bölgesinde zayıf noktanın yer alması, ikincisi ise karın için basınç fazlalığı olarak karşımıza çıkar. Aşağıda yer alan durumlar karın içi basıncını arttırarak göbek fıtığına yol açar.

  • Hamilelik
  • Sürekli öksürmek
  • Kabızlık
  • Dışkı yaparken ıkınmak

Göbek deliğinde ortaya çıkan şişlik haricinde hassasiyet ve ağrılar da göbek fıtığını işaret eder. Göbek fıtığı rahatsızlığı söz konusu olduğu zaman her daim göbek çukurunda hem şişlik hem de ağrı olacak diye bir kaide olmadığı için kimi zamanlarda bu belirtilerden yalnızca bir tanesi ile karşılaşırsınız. Göbek deliğinde kendini gösteren parça, birçok farklı sağlık sorunu ile bağlantılı olabileceği için bu rahatsızlığa uzman bir doktor tarafından doğru bir şekilde tanı konulması ve buna uygun bir şekilde tedavi  yöntemlerinin belirlenmesi gerekir.

Göbek Fıtığının Tedavisi

Göbek fıtıkları genellikle kapalı ya da açık yöntem kullanılarak ameliyat ile alınır. Açık yöntem sırasında standart yamalar kullanılırken, kapalı yöntem uygulanırken ompozit yama kullanılır. Kompozit yamalar, standart yamalara göre daha pahalı olduğu için bu da ameliyat maliyetini arttırır. Göbek fıtığının büyüklüğüne göre kapalı ameliyatın avantajı da kendini gösterir. Kapalı ameliyatlar genellikle büyük göbek fıtıklarında kullanılır ve bu durum hasta açısından daha konforlu ve kolay olur.

Kapalı ya da açık onarımın ardından aynı gün içinde ya da ertesi gün evinize gitmeniz mümkün olur. Göbek fıtıklarının yama ile onarılmasının ardından hastalığın tekrar nüksetme olasılığı oldukça düşük olsa da iyi bir şekilde onarılmayan ya da iyi bir şekilde yama kullanılmayan ameliyatların ardından göbek fıtığının nüksetme olasılığı artar ve bu durumda onarım giderek zor bir hale gelir. Hastalık nüksettiği sürece eskisine göre daha büyük boyutlara ulaşır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.