Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Deliğinde Yara

Göbek deliği, annenin hamilelik süresi boyunca bebeğini beslediği kordonun doğum anında kesilmesi sonucunda ortaya çıkan bir doku olarak tanımlanır. Göbek kordonu her doğumla birlikte kesilir ve geriye kalan küçük bir kısmı bir süre sonra tamamen kurur. Kuruyan göbek kordonu bir süreden sonra kendi kendine düşer ve göbek deliği adı verilen çukur bir yapının ortaya çıkmasını sağlar. Yeni doğan bebeğin göbek deliğinde mantar ve bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam oluşur. Göbek deliğinde meydana gelen bu bakteriler çok fazla çoğaldığı zaman, enfeksiyon belirtilerinden olan şişme ya da kızarıklık gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Göbek Deliği Yarası Neden Olur?

Göbek deliği yarası her yaşta olan insanda görülebilir bir durum. Her yaşta insanı belirli bir ölçüde olumsuz şekilde etkiler. Göbek deliğinin şekil yapısı itibariyle içerisinde bakteri oluşumuna çok müsait bir alan. Çünkü göbek kısmında yer aldığı için her gün el ya da yüz gibi yıkanmaz. Aynı zamanda duş sırasında sabun, şampuan ya da nem göbek deliğinde birikebilir. Bu durumda göbek deliğinde meydana gelen enfeksiyonları tetikler. Göbek yarısının meydana gelmesinde etkisi olan diğer faktörler ise,

1. Göbek Deliğine Sıkça Dokunmak

Yara

Bazı insanlar farkında olmadan, istem dışı bir şekilde göbek deliğine çok sık dokunur. Gün içerisinde birçok farklı yüzeye ellerimizi süreriz ancak çoğu zaman yıkamayı unuturuz. Kirli ellerle göbek deliğine dokunduğunuz zaman, ellerinizde yer alan bakterilerin göbek deliğine bulaşmasına neden olursunuz. Göbek deliği etrafına da dokunsanız, o kısımda bakteri oluşur. Bu nedenle bir süreden sonra göbek deliğine yaralar meydana gelir.

2. Hijyen Eksikliği

yara

Bazı insanlar kendilerinin temiz olduğunu düşünerek, çok az duşa girerler. Duşa az girilmesi aynı zamanda bakterilerin vücutta oluşumuna davetiye çıkarmak anlamına gelir. Duşa az girdiğiniz zaman vücudunuzu kirden ve bakteriden arındırmamış olursunuz. Bu durumda özellikle göbek deliğinde yaraların meydana gelmesine yol açar.

3. Çok Fazla Terleme

Yara

Özellikle sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar daha fazla terlemeye başlar. Normal zamanda bazı heyecanlı ya da korkutucu bir durumla karşı karşıya kaldığımız zaman da çok fazla terleriz. İnsan vücudunun çok fazla terlemesi sonucunda vücudun bir kısmı nemli kalır. Özellikle terlediğiniz zaman göbek deliğini kurulamazsanız, bakterilerin bu alanda çoğalmasına neden olursunuz. Aşırı terleyen insanların göbek deliği normale göre daha nemli olur, bu da bakterilerin çoğalması için uygun ortamı oluşturur.

4. Piercing

Yara

Çoğu insan estetik amaçlı olarak vücudunun farklı yerlerine piercing taktırır. Ancak piercing göbek deliğine zarar vererek, bu alanda enfeksiyon oluşumu riskini arttırır. Bu durum da aynı zamanda göbek deliğinde bazı yaraların ortaya çıkmasına neden olur.

Göbek Deliği Yarası Nasıl Geçer?

Yara

Göbek deliğinde meydana gelen yaraları tıbbi olarak tedavi etmek için ilk olarak doktorunuza danışmanız gerekir. Hangi ilacı kullanmanız gerektiğine doktorunuz karar verir. Göbek deliği yarası için doktorlar genel olarak orta dereceli iltihaba sahip olan hastalara, topikal özellikli antibiyorik kremler tavsiye eder. Kremi birkaç kere göbek deliğine sürdüğünüz zaman yaranın iltihaplı yapısı bir süreden sonra tamamen geçer. Eğer göbek deliğinde meydana gelen iltihap daha ileri bir seviyedeyse, doktorunuz kremin yanı sıra, aynı zamanda antibiyotik olarak ilaç da tavsiye eder.

Göbek deliği yarasında ortaya çıkan semptomlar kişiden kişiye değişir. Bu nedenle farklı semptomlar için farklı tedavi yöntemi uygulamanız gerekir. Göbek deliği yarasını evde tedavi etmek için yapacağınız bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemler,

1. Sıcak Tuzlu Su

Göbek deliği yarasında evde uygulayacağınız en etkili tedavi yöntemlerinden biri sıcak, tuzlu su. Göbek deliği yarası tedavisinde kullanılan tuz, aynı zamanda bu alanda meydana gelen bakterileri yok eder ve tekrar oluşumunu önler. Bu sayede göbek deliği yarası yavaş yavaş iyileşir. Sıcak tuzlu suyu hazırlamak için, ılık bir bardak suyun içerisine, bir çay kaşığı tuzu ilave edin ve karıştırın. Daha sonra bir pamuğu bu karışımın içerisine batırarak, göbek deliğine sürün. Bu işlemi günde birkaç kere uygulayabilirsiniz.

2. Sıcak Kompres

Göbek deliği yaralarını evde tedavi etmek için sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Göbek deliğine yapacağınız sıcak kompres sayesinde, yaranın acısını hafifletir ve iyileştirir. Bunun için sıcak suyun içerisine temiz bir bez batırın ve birkaç dakika boyunca göbek deliğinin üzerinde tutun. Sıcak kompres uygulamasını günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

3. Çay Çiçeği Yağı

Göbek deliği yaralarını tedavi etmek için kullanacağınız bir başka yöntem ise, çay çiçeği yağı. Bu bitkinin içerisinde antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahip olması açısından göbek deliği yaralarına büyük oranda fayda sağlar. Göbek deliğine çay çiçeği yağını uygulamak için ilk olarak, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve 5 damla çay ağacı yağını iyice karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışıma batırarak, göbek deliğine günde birkaç kere olacak şekilde uygulayın.

4. Alkol

Tıbbi alanda operasyonlarda kullanılan alkol, aynı zamanda göbek deliği yaralarının tedavisi için de kullanılır. Alkolle göbek deliğini sterilize edebilirsiniz. Aynı zamanda göbek deliğinde yaraya bağlı olarak meydana gelen ağrı ve tahrişin iyileşmesine yardımcı olur. Küçük bir pamuğu alkole batırarak, günde birkaç kere göbek deliğini temizleyin. Kısa bir süre sonra göbek deliğinde meydana gelen yaralar iyileşmeye başlar.

5. Aloe Vera

Birçok cilt rahatsızlığı ve cilt bakımında aloe vera bitkisi kullanılır. Aloe vera bitkisinin bir başka kullanım alanı ise, göbek deliğinde meydana gelen yaraların tedavisi. Aloe vera bitkisinin içerisinde yer alan anti-inflamatuar özelliği ile göbek deliği yaralarını kısa bir sürede iyileştirir. Aynı zamanda yaraya bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklık ya da kaşıntı gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Yaraya aloe vera bitkisini uygulamak için, içerisinde yer alan jeli çıkarın ve daha sonra göbek deliğinin üzerine sürün. Aloe vera bitkisi göbek deliğinin üzerinde kuruduktan sonra, bölgeyi suyla temizleyin ve havluyla kurulayın. Göbek deliğinde yaraların meydana gelmemesi için kuru tutulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.