Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Deliğinden Sızıntı Neden Olur?

Göbekten su ya da herhangi bir şekilde sıvı gelerek sızıntının meydana gelmesi halinde bu durum iltihabın habercisi olabilir. Tıp dilinde omfalit ismiyle adlandırılan bu durumun erken teşhis edilmesi gerekir. Erken bir şekilde tedavi edilmemesi halinde ciddi rahatsızlıklara yol açabilen bu durumun önüne geçilmesinde fayda var. Uzun süre boyunca devam eden göbek deliği sızıntıları söz konusu olduğu zaman mutlak surette doktora gitmeniz gerekir. Göbek deliği iltihaplanmaları aşırı terleyen ya da aşır kilolu kişilerde görülebilir. Göbek deliğine piercing taktıran kişilerde de bu durum ortaya çıkar.

Doğuştan kaynaklanmakta olan anatomik bozukluklardan dolayı da ortaya çıkan sorunlar, göbek deliğinin dar ya da çukur halinde olması halinde iltihaplara sebep olabilir. Diğer yandan göbek deliği ve çevresinde yer alan dokunun kılların göbek deliğine girmesi ve ölü dokuların birikmesi halinde aşırı kirlenmesi sebebiyle de oluşabilir. Bununla birlikte iyi huylu kistlerin göbek deliğinde oluşması sonucunda da göbek deliği sızıntıları meydana gelir. Bu gibi durumlar genellikle göbek deliğinin kaşınmasının ardından kistin patlaması ile birlikte kendini göstermeye başlar ve iltihap haricinde kanda da ortaya çıkabilir.

Göbek Deliğinden Sızıntının Belirtileri Nelerdir?

Göbek deliği sızıntısının çeşitli belirtileri bulunur. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişiklik gösteren iltihap ve enfeksiyonun ilerlemesi halinde artan ağrı bu tür belirtiler arasında yer alır. Enfeksiyonun oluşması halinde bu bölge hassas bir hale gelecek, kan akışının artması sebebiyle sıcaklık artış gösterecek, kızarıklıklar oluşacak ve çeşitli akıntılar ortaya çıkacaktır. Diğer yandan kusma, bulantı, rahatsızlık hissi, lenf bezlerinin şişmesi ya da ateş gibi belirtilerin olması halinde söz konusu enfeksiyonun ciddi olduğunu anlamanız gerekir. Bu nedenle de hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmenizde fayda var.

Göbek Deliğinden Sızıntının Nedenleri Nelerdir?

1. Ürakal Kist

Üralak kist vücudun göbek bölümünde ortaya çıkar ve genellikle karın ağrılarına sebep olur. Ürakal kist söz konusu olduğu zaman en sık karşılaşılan belirtiler göbekten sızan sıvılar, ağrılı idrar yapma, karın çevresinde meydana gelen yumrular ve yüksek ateş olarak görülür. Bu kist rastlamak nadir olsa da sızıntı gerçekleşmeden önce ortaya çeşitli belirtiler çıkar.

2. Urakus

Urakus, genellikle hamile kadınlarda doğumun ardından ortaya çıkan ve göbek kordonu ile mesane arasında kalan açıklıktan dolayı meydana gelir. Urakus hastalığı durumunda göbek sızan sıvı idrar olur. Bu durumun cerrahi operasyon ile tedavi edilmesi gerekir ve tedavinin ardından hızlı bir şekilde iyileşmeniz mümkün olur. Fakat enfeksiyon riskinin önüne geçilebilmesi için hijyene önem verilmesi gerekir.

3. Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonu ile pamukçuk rahatsızlıkları büyük ölçüde birbirlerine benzeyen durumlar olup, mantar enfeksiyonu ile birlikte göbek deliğinin çevresinde tahriş, kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelir. Göbek ve etrafında mantar oluşmasının bir diğer sebebi de sıvı birikimi olur. Reçeteli bir şekilde antifungal kremler kullanarak bu durumun üstesinden gelmeniz mümkün olur.

4. Pamukçuk

Candida isimli mantar sebebiyle ortaya çıkan ve ağız çevresi, cilt ve göbek deliği gibi farklı yerlerde ortaya çıkan bu enfeksiyon için de antifungal kremlerin kullanılmasında fayda var. Lokal bir hastalık olası sebebiyle bu durumun iyileşme süreci uzun olur.

5. Sebasöz Kist

Sebasöz kist vücudun herhangi bir yerinde çıkabilen ve göbek deliğinden sıvı gelmesine sebep olan bir tür kisttir.

Göbek Deliği Sızıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göbek deliğinden sızıntı gelmesi iltihap kaynaklı meydana çıkar ve bu durumun tedavi edilebilmesi için aşağıda yer alan yöntemlerin kullanılması gerekir.

  • Antibiyotik kullanılması gerekir. İlk olarak iltihaplı bölgeye antibiyotik krem sürmek yeterli olsa da ilerleyen evrelerde ağız yolu ile antibiyotik alımı gerekebilir.
  • Göbek deliğinin hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Alkol ya da tuzlu su ile iltihaplı bölgeyi temizleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda kist sebebiyle oluşan göbek deliği sızıntıları için yalnızca cerrahi müdahale çözüm olabilir.

Göbek deliği sızıntıları ve enfeksiyonu herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen hastalıklar olup bireylerin kişisel hijyene dikkat ederek bu durumdan kurtulması ve bu duruma yakalanmaması mümkün olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.