Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Düşmesi Belirtileri, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında eş çıkması, göbek eşesi, göbek kayması veya göbek kaçması olarak da bilinen göbek düşmesi, her yaştan kişide görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak 20 ile 40 yaş arasındaki bireylerde daha sık karşılaşılmaktadır. Karın içindeki basınç çeşitli sebeplerle artarak karın zarında delikler ve zayıf alanlar oluşturmaktadır. Bu da ağrıya ve sancıya sebep olmaktadır. Ayrıca bu hastalığın kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha fazladır.

Peki, göbek düşmesi nedir? Göbek düşmesi, göbek ve çevresinde oluşabilen birtakım sağlık problemlerini tanımamak için kullanılan genel bir terimdir. Tıbbi bir terim değildir. Hastalar, bazı şikayetlerini göbek düşmesi adı altında belirtirler. Halk arasında tek bir hastalık gibi düşünülen göbek düşmesi için alternatif tıp yöntemlerinden yararlanılır. Bir uzmana danışmadan yapılan bu tedaviler, kötü sonuçlar doğurabilir.

Göbek Düşmesi Belirtileri Nelerdir?

göbek

Göbek ya da göbek çevresi ile alakalı şikayetleriniz varsa ve aşağıdaki belirtileri hissediyorsanız göbek düşmesi problemi olabilir.

 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Bulantı, kusma ya da hazımsızlık
 • Dik oturmada ya da durmada zorluk çekmek
 • Göbeğinizde veya göbek çevrenizde ağrı hissi
 • Karın bölgenizde şişkinlik ve gaz şişmesi
 • Karın ağrısı hissetmek
 • Ateşlenme
 • İshal olmak

Göbek düşmesi olup olmadığını anlamak için uygulanan bir diğer yöntem ise göbek deliğinden nabız alınıp alınamamasıdır. Normalde göbek deliğinden nabız alınabilirken, göbek düşmesi durumunda nabız hissedilmez. Bunun yanı sıra göbeğimizin merkez konumunda bulunan göbek deliğinin aşağı veya yukarı hareket ediyor oluşu da göbek düşmesinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Göbek Düşmesi Nedenleri Nelerdir?

göbek

Göbek düşmesinin pek çok sebebi olabilmektedir ancak en sık rastlanan sebep ağır bir eşya kaldırmaktır.

 • Rüzgarda kalmak,
 • Klima çarpması
 • Ani bel dönmesi yaşamak
 • Ani bir hareket yapmak gibi durumlar da bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Göbek düşmesinin diğer nedenleri arasında fazla kilolar, gebelik, tökezleyip yere düşmek ya da koşarken eşit adım atmamak da yer alır. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında da göbek düşmesine yaşayabilirsiniz.

Göbek Düşmesi Teşhisi ve Tanısı

teşhis

Göbek düşmesi yönünde şikayetleriniz bulunuyorsa konuyla ilgili bir doktora gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Peki, göbek düşmesine hangi doktor bakar? Bu problem için öncelikle genel cerrahi bölümüne gitmeniz gerekiyor. Bu bölümde gerekli test ve tetkikler yapıldıktan sonra gerekirse farklı bölümlere yönlendirilebilirsiniz.

Göbek düşmesi sorunun asıl sebebi muhtemelen altta yatan bir patalojinin göstergesidir. Bu durumda gerekli test ve ultrason gibi çekimler yapıldıktan sonra kesin bir yargıya varılabilir. Kimi durumlarda test ya da ultrason sonuçları temiz çıkıp hastanın şikayeti devam edebilir. Böyle olduğunda daha derinlemesine bir tetkik yapılmasında fayda olacaktır.

Göbek Düşmesinin Zararları Nelerdir?

göbek

Göbek düşmesi durumunu yaşadıktan sonra belki bunu ilk anda fark etmeyebilirsiniz. Hatta ilk anlardan sonra şişkinlikler de kaybolabilir. Ancak zaman içinde göbek çapınız genişledikçe bu şişkinlikler de kalıcı hale gelmeye başlayabilir. Bunun yanı sıra kese içindeki oluşumlarda çürüme olabilir ve böyle bir durum yaşanması halinde ise acil bir cerrahi müdahale gerekebilir.

Göbek düşmesi yaşayan kişilerin hayat standartları düşebilmektedir. İştahlarında azalma olabilir ve ruhsal açıdan düşüş yaşayabilirler. Ayrıca eski alışkanlıklarını, hobilerini yerine getiremeyen bu kişiler cinsel hayatlarında da problem yaşayabilirler. Oluşabilecek tehlikeli sonuçları önlemek adına göbek düşmesi belirtilerine rastlandığında doktora başvurulmalıdır.

Göbek Düşmesi Tedavisi

tedavi

Göbek düşmesi kendiliğinden geçer mi? Göbek düşmesi ile ilgili ortaya çıkan sağlık problemlerinin kendiliğinden geçmesi söz konusu değildir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Göbek düşmesine ne iyi gelir sorusunun cevabı ise kesinlikle “koca karı” diye adlandırılan yöntemlerde gizli değildir. Masaj yapmak, sıcak su torbası koymak, bardak çekme yöntemi uygulamak, göbeğe çiğ yumurta akı sürmek, kına ya da sabun sürmek gibi işlemler bir sonuç vermeyeceği gibi durumu daha da kötüleştirebilmektedir. Bu gibi uygulamalar, göbek düşmesini kalıcı hale getirebildiği gibi karın iç organlarına ya da bağırsaklara da zarar verebilmektedir.

Esasında göbek düşmesi için uygulanan belirli bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yani göbek düşmesine ne iyi gelir sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Tedavi yöntemi her hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Göbek Düşmesi Gebeliği Engeller mi?

Göbek düşmesi ile gebeliğin direkt olarak bir bağlantısı yoktur. Bu sebeple, hastalık sürecinde gebe kalabilirsiniz ve sorunsuz bir şekilde doğum yapabilirsiniz. Sadece bazı durumlarda gebeliğin ilk dönemlerinde aşırı bir bulantı ve halsizlik sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında göbek düşmesi bir sorun oluşturmayacaktır. Ancak yine de bu durumda gebe kalmaya karar verdiyseniz, göbek düşmesi ilgili durum net bir biçimde aydınlatılmalıdır. Eğer gebe kişilerde bu duruma rastlanırsa da tedavisi için doğum beklenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.