Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Eritme Yolları

Birçok normal ağırlıklı insan obezite ile ilişkilendirilen metabolik sorunlar yaşıyor. Bunun asıl nedeni ise derinin altındaki yağlar yüzünden değil de göbek çevresindeki yağlar. Eğer fazla ağır olmamanıza rağmen bel çevrenizde aşırı yağ varsa, yani göbeğiniz çok fazla ise bu göbeği eritmek için bazı adımlar atmanızın zamanı gelmiştir. Göbek yağı genelde belinizin çevresini ölçmekle hesaplanabilir. Bu işi evde basit bir mezura ile halledebilirsiniz. Erkekler için 102 cm üstü, kadınlar için ise 88 cm üstü abdominal obezite olarak biliniyor. İşte bilime göre göbek eritmenin 5 yolu!

Göbek Eritmenin 5 Bilimsel Yolu

1. Şeker yemeyin ve şekerle tatlandırılmış içeceklerden kaçının

sekerin-zararlari

Eklenmiş şeker çok sağlıksız. Araştırmalar gösteriyor ki şeker metabolik sağlığa eşsiz bir şekilde zararlı etkilere sahip. Yarı-glikoz, yarı-fruktoz ve fruktoz olan şekerler sadece karaciğer tarafından dikkate değer şekilde metabolizmaya işlenir. Çok fazla işlenmiş şeker yediğiniz zaman karaciğer aşırı fruktoz ile yüklenir ve bütün bunları yağa çevirmeye zorlanır. Sayısız araştırma göstermiştir ki aşırı şeker -özellikle de fazla miktarlarda alınmış fruktoz- göbek çevresindeki yağların artmasına neden olabiliyor.

Sıvı şeker ise daha kötü etkilere bile neden olabiliyor. Sıvı kaloriler beyin tarafından katı kalorilerle aynı yönden algılanmadığı için ne zaman şekerle tatlandırılmış içecekler içerseniz, daha fazla yemeye ve daha çok kalori almaya başlıyorsunuz. Artık diyetinizdeki şeker miktarını minimuma indirme kararı verin ve şekerli içecekleri ise komple diyetinizden çıkarmayı düşünün. Bunlara marketlerde satılan meyve suları ve çeşitli yüksek derecede şeker barındıran sporcu içecekleri de dahil.

Yalnız şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor ki bu anlatılanlar meyvelere uygulanamaz. Meyveler aşırı derecede sağlıklıdır ve bolca lif içerir. Bu lifler de fruktozun negatif etkilerini oldukça azaltır. Zaten bir meyveden aldığınız fruktoz miktarı işlenmiş şeker bakımından yüksek olan bir yemek ile karşılaştırılamaz derecede düşüktür. Eğer işlenmiş şeker miktarını diyetinizden kesmek istiyorsanız, ürünlerin arkasında yazan bilgileri okumalısınız. Sağlıklı olarak pazarlanan ürünler bile yüksek miktarda şeker barındırabiliyor. Aşırı şeker kullanımı -özellikle şeker barındıran içecekler- göbeğinizi eritememenin en önemli sebeplerinden.

2. Daha fazla protein yemek göbek eritmek için mükemmel bir uzun soluklu stratejifoods-high-in-protein-640x379

Protein kilo vermekte rol oynayan en önemli makro besin. Eğer amacınız kilo vermek ise sadece bir önlem almanız gerekecekse protein alımını arttırmak belki de en önemli etkiye sahip olacak önlem. Sadece kilo kaybetmenize yardım etmiyor ayrıca zar zor verdiğiniz kiloları geri almanızı da engelliyor. Bir araştırma gösteriyor ki tükettiğiniz protein miktarı ile göbekteki yağ miktarı ters orantılı. Yani daha fazla ve daha kaliteli protein tüketen insanlar daha az göbek yağına sahipler. Danimarka’daki yapılan bir başka çalışma ise göstermiştir ki protein 5 yıllık bir periyot içinde göbek yağını yeniden kazanma riskini düşürmekle ile önemli derecede ilişkili.

Bu çalışma aynı zamanda işlenmiş karbonhidrat ve yağların göbek yağı miktarını arttırdığını, meyve ve sebzelerin ise azalttığını göstermiştir. Bir çok araştırma proteinler toplam kalori miktarının %25-30’u oranında olursa etkili olabileceğini gösteriyor. Hedeflemeniz gereken miktar bu olmalı.

Bu yüzden diyetinizdeki yumurta, deniz ürünleri, baklagiller, çerez, et, süt ürünleri, tam buğday gibi yüksek proteinli yiyeceklerin alımını arttırmak için çaba göstermelisiniz. Bu yiyecekler diyetiniz için en iyi protein kaynakları. Yeterli derecede protein tüketmek kilo vermenin en etkili yöntemi. Bazı araştırmalar ise öneriyor ki protein özellikle bel bölgesindeki yağlanmaya karşı oldukça efektif.

3. Karbonhidratları diyetinizden kesin

Karbonhidratlar

Karbonhidrat kısıtlaması yağ kaybetmek için oldukça efektif bir yöntem. Bu sayısız derecede araştırma tarafından desteklenmiş bir gerçek. İnsanlar karbonhidratları kestikleri zaman, iştahları azalıyor ve kilo vermeye başlıyorlar. 20’den fazla çalışma göstermiştir ki düşük karbonhidrat diyetleri düşük yağ diyetlerinden 2-3 kat daha fazla kilo kaybına sebep oluyor. Bu düşük karbonhidrat grupları istedikleri şeyleri yemeye izinliyken karşı grup olan düşük yağ grupları ise kalori kısıtlamasına sahip ve aç zaman geçirirlerken bile doğru.

Düşük karbonhidrat diyetleri ayrıca su ağırlığında da çabuk azalmalara sebep olup ani sonuçlara meydan verebiliyor. Büyük farklılık bir kaç gün içinde meydana çıkabiliyor. Ayrıca düşük yağ ve düşük karbonhidrat diyetlerini karşılaştırarak düşük karbonhidrat diyetlerinin özellikle göbek, organlar ve karaciğer etrafındaki yağı azalttığını ispatlayan çalışmalar da bulunuyor. Bunun anlamı ise düşük karbonhidrat diyetlerinde verilen yağın büyük kısmı, tehlikeli ve hastalıklara sebep olan göbek yağı.

Sadece işlenmiş karbonhidratlardan (beyaz ekmek, makarna vb.) sakınmak etkili olabilir, özellikle protein miktarınızı fazla tutuyorsanız. Çalışmalar gösteriyor ki düşük karbonhidratlı diyetler bel çevresi, organların etrafı ve karaciğerdeki yağlardan kurtulmak için özellikle efektif.

4. Lif bakımından zengin yiyecekler tüketin(özellikle akışkan olmayan)

diyet-lifi-620x330

Diyet lifleri büyük çoğunluğu sindirilemez bitki parçacıklarından oluşur. Çoğu zaman bol miktarda lif tüketmenin kilo vermeye yardımcı olabileceği öne sürülür. Bu doğru bir yaklaşımdır, ama bütün liflerin de aynı derecede olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Gözüküyor ki en çok eriyebilen ve akışkan olmayan lifler kilo kaybında rol oynuyor.

Bir çalışma her gün fazladan 14 gram lifin kalori alımında %10 azalmaya ve 4 ay içinde 2 kilo kaybına yol açtığını buldu.  Bir tane 5 yıllık araştırma ise her gün 10 gram eriyebilen lifin göbek çevresindeki yağın %3.7 civarında azalmasına sebep olduğunu gösteriyor. Bunun vurguladığı şey ise eriyebilen lifin göbek bölgesindeki zararlı miktardaki yağın azalmasında özellikle etkili olabileceği.

Daha fazla lif yemenin en iyi yolu ise bol bol meyve ve sebze gibi bitkileri tüketmek. Baklagiller ve yulaf ise oldukça iyi kaynaklar olarak sayılabilir. Diyet liflerinin göbek yağlarının eritilmesinde oldukça fazla rolü var. Diyet lifleri tüketerek metabolik sağlığınızda büyük gelişmeler kaydedebilirsiniz.

 5. Egzersiz yapmak göbek eritmek için oldukça etkili

1

Spor yapmanın önemini birçok çeşit sebebe bağlayabiliriz. Eğer sağlıklı, hastalıklardan uzak, uzun bir yaşam yaşamak istiyorsanız spor yapmak yapabilecekleriniz arasından en iyi seçenek. Fakat, şunu da aklınızdan çıkarmamalısınız ki burada karın egzersizlerinden bahsetmiyoruz. Bölgesel olarak yağ vermek imkansızdır. Sayısız miktarda mekik çekmek karın civarındaki yağları eritmez, göbekten kurtulmanızı sağlamaz. sadece yağ altındaki abdominal kaslarınızı güçlendirirsiniz ama yağ miktarı verilmediği için ve fazla olduğu için bu kaslar gözükmez bile. Bir tane çalışma gösteriyor ki, 6 haftalık abdominal kasları çalıştıran bir egzersiz programı bel çevresi ölçüsünün azalmasında ya da göbek yağının azalmasında hiç bir şekilde gelişmeye sebep olamıyor. Bununla birlikte diğer tipteki egzersizler oldukça efektif olabilir.

Aerobik egzersizlerin (yürümek, koşmak, yüzmek, ip atlamak vb.) göbek yağındaki büyük azalmalara sebep olduğunu gösteren sayısız araştırma vardır. Başka çalışmalar da gösteriyor ki egzersiz yapmak insanların göbek bölgesindeki yağları verdikten sonra tekrar almasını da tamamen engelliyor. Yani egzersiz yapmak sağlıklı kilo civarını korumak için özellikle önemli. Egzersiz yapmak ayrıca iltihapların, kan şekeri düzeyinin ve obezite ile ilişkilendirilen diğer metabolik anormalliklerin azalmasında da lider derecede bir etkiye sahip.

Egzersiz yapmak eğer göbek eritmeye çalışıyorsanız çok etkili olabilir. Ayrıca spor yapmanın bir çok başka sağlığınızı geliştiren yararları da vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.