Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Kısmında Sürekli Kaşınma Durumu Neden Olur?

Cildin herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen kaşıntılar kimi zamanlarda göbek deliği ya da göbek çevresinde kendini gösterir. Sürekli kaşınma hissine sebep olan bazı etkenler kişinin hayatını da olumsuz bir şekilde etkiler. Bu kaşıntılar hafif ya da ağır bir şekilde seyredebilir. Göbek kısmının sürekli kaşınmasına neden olan durum kendini özellikle hamilelik döneminde gösterir. Anne karnının büyümesi ve gelişmesi ile birlikte karın gerilir ve böylelikle kaşıntı hissi meydana gelir.

Diğer yandan sürekli kaşınma hali farklı sebeplerden dolayı da kendini gösterebilir. Göbeğin sürekli kaşınması halinde kabarma ve kızarıklık gibi şikayetlerinde ortaya çıkacağı hesaba katılırsa, hastalığın ihmal edilmemesi ve en kısa süre içinde bir doktora gidilmesi gerekir. Hamilelik haricinde göbek ve çevresinin iyi bir şekilde temizlenmemesi durumunda kendini gösteren iltihaplar sebebiyle göbek kısmının sürekli kaşındığı vakalar da bulunur. Şimdi sizlere göbek kısmında sürekli kaşınmaya neden olan durumlardan bahsedeceğiz.

Göbek Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

1. Gebelik

Biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi göbeğin büyüyüp gelişmesi sebebiyle genişleyen karın bölgesi kaşıntılara sebep olur.

2. Cildin Kuru Olması

Cilt kaşıntılarına sebep olan şeylerden birisi de cildin kuru olmasıdır. Bu durum özellikle göbek deliğinin kaşınmasına neden olur. Nemsiz olan göbek deliği ve çevresinin kremler kullanılarak nemlendirilmesi tedavi olmasını sağlayabilir.

3. Göbek İltihaplanması

Omfalit ismine sahip olan ve göbek deliği iltihabı olarak bilinen bu durum hemen hemen her yaşta kendini gösterir. İltihaplanmaya sebep olan asıl neden ise bakteri ya da mantar oluşumudur. Genellikle bu bölgenin nemli olması mantardan ziyade bakterilerin üremesi için bir bölge oluşturur. Özellikle sık terleyen kişilerin göbek deliği iltihap kapabilir. Göbek deliği ve etrafında kaşıntılara göbek deliği kanamaları, göbek deliğinden gelen akıntı, ağrı hissi ve ve göbek ile çevresinde kızarıklık ya da şişlikler yol açar. Göbek deliği iltihabına sebep olan durumlardan diğerleri de göbek fıtığı ya da göbek düşmesi olduğu için bu noktada hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir.

Göbek deliğinin iltihaplanmasına sebep olan durumlar hijyene özen gösterilmemesi ve temizliğin iyi bir şekilde yapılmaması gibi durumlarda ortaya çıkar. Sık bir şekilde duş almanız ve keselenmeniz gerekir. Diğer yandan göbek kaşıntısı ve iltihabına aşırı terleme, dar ve çukur bir yapıya sahip olan göbek deliği ya da fazla kilolar da yol açabilir. Kaşıntı haricinde iltihap sebebiyle akıntı, şişlik ve ağrılar hissedebilirsiniz. bu noktada uzman bir doktora gidilmesi önem taşır. Kaşıntıya ve diğer belirtilere sebep olan durumların tespit edilmesi halinde uygun bir tedavi yöntemi belirlenebilir.

  • Kullanılan ürünler ya da tüketilen gıdalar alerjiye sebep olabilir.
  • Egzama gibi çeşitli cilt hastalıkları göbek kaşınmasına yol açabilir.

Göbek deliği ve çevresinde ortaya çıkan kaşıntı, iltihap ve rahatsızlıklar önemli bir sorunu işaret edebileceği için bir doktora görünmenizde fayda var.

Göbek Kaşınmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Antibiyotik

Göbek deliği iltihabı topik olarak bölgeye uygulanacak ya da oral olarak alınacak olan antibiyotikler sayesinde tedavi edilebilir. Ağız yolu ile alınan antibiyotikler sistemik belirtilere sebep olan çeşitli bakteriyel enfeksiyonların olması halinde kullanılır. Doktorunuz tarafından verilen antibiyotikleri, doktorunuz tarafından belirtildiği kullanım şekliyle kullanmanız gerekir. Aksi takdirde enfeksiyonun tekrar etmesi ve bakterilerin daha dirençli bir şekilde antibiyotiklere direnç göstermesi mümkün olur.

2. Mantar Kremi

Mantar kremleri, göbek iltihabına sebep olan durumun mantar enfeksiyonu olması halinde kullanılır ve göbeğe topikal olarak sürülür.

3. Kortizonlu Kremler

Kortikosteroid adına sahip olan kremler enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan göbek iltihaplanmalarını tedavi eder ve iyileşme döneminde beliren kaşıntı hissinin de gitmesini sağlar.

4. Ameliyat

Piercing uygulaması sebebiyle göbek iltihabının ve kaşıntılarının olması ya da piercingin göbek deliğinde kalması gibi durumlar sebebiyle küçük bir cerrahi operasyon gerekebilir. Daha sonra belirli bir sürenin ardından bu durum da geçer.

Ayrıca çeşitli bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak bu tür sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin zerdeçal, aloe vera, beyaz sirke ve çay ağacı yağı gibi bitkileri kullanarak kaşıntı ve iltihaplanmaların üstesinden gelebilirsiniz. Kullanacağınız maddelere karşı alerjiniz olmadığından ve dozajını doğru bir şekilde ayarladığınıza emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.