Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Kordonu Ne Zaman Kesilmeli

Göbek Kordonu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Göbek kordonu ya da tıp alanındaki ismi ile umbilical kordon, plasenta ile bebek arasında yer alan, ortasından kan damarlarının bulunduğu hortuma benzeyen bir yapıya sahiptir. Göbek kordonu bebeğin doğuma kadarki olan süreçte, hayatta kalmasını sağlayan bebeğin yaşam destek hattıdır. Göbek kordonu olmadan bebeğin hayatta kalması, anne karnındaki yaşamını doğuma kadar sürdürmesi imkansız hale gelmektedir. Çünkü bebeğin anne karnında dokuz ay boyunca hayatını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein, enerji ve oksijenin bebeğe sağlanabilmesi için göbek kordonuna ihtiyaç vardır. Göbek kordonu aynı zamanda bebeğin atık maddeleri bulunduğu alandan dışarı atmasına yardımcı olmaktadır. Göbek kordonu sayesinde bebeğin atık maddeleri vücudundan uzaklaşmaktadır. Bebekle plasenta arasında bağı sağlayan göbek kordonu dalgıç ile tekne arasındaki bir bağlantı sağlayan bir hortumla aynı işleve sahiptir. Tekne ve dalgıç arasındaki bağlantıyı kuran tek nesne hortumdur, aynı durum bebek ve plasenta için de geçerlidir, çünkü plasenta ve bebek arasındaki bağlantıyı da göbek kordonu kurmaktadır. Plasenta ve bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan göbek kordunundaki besin ya da oksijen akımının azalması durumunda, bebek ya da anne tehlikeye girmektedir.

Bebek ve plasenta arasındaki bağı kuran ve besin akımını sağlayan göbek kordonunun amacı bebeğe besin ve oksijen akımını sağlayan damarları dış etkilere karşı korumaktır. Göbek kordonu bu işlevini normal şartlarda, herhangi olumsuz bir durum olmadığı zamanlarda fazlasıyla yerine getirmektedir. Göbek kordonunun işlevlerinden biri de damarlardaki kan akımının düzenli bir şekilde olmasını sağlamaktır. Besin ve oksijen akımını sağlayan göbek kordonunun damarlarındaki kanın bozulması ya da kan akışında herhangi olumsuz bir durumun oluşmasında bebek ciddi tehlikeye girer.

anne karnı

Göbek kordonu bebeğin ilk oluşmaya başladığı andan itibaren bebekte bulunmaktadır. Rahim içinde bebeğin beşinci haftasında umbilical adı verilen atar damar ve toplar damar bulunmaktadır. Göbek kordonu bebeğin ilk olarak sindirim sistemi gövdesi dışında gelişmeye başlamaktadır ve aynı zamanda bebeğe bağlanan göbek kordonu on ikinci ve on üçüncü haftalar arasında bebeğin içerisinden karın içinde yer almaktadır. Ardından daha sonraki aylarda bebeğin karın duvarı kaplanmaktadır. Atardamarın ve toplardamarın jöle kıvamında bir madde tarafından çevresi koruma altına alınmıştır. Bu jel büyük oranda çok kritik bir yapıya sahip olmaktadır ve aynı zamanda bu jelin bebek açısından çok fazla işlevi bulunmaktadır. Bu jelin bebek için yastık görevi gibi bir işlevi vardır. Bazı yastık türlerinin baskı uygulandıktan sonra kısa bir sürede eski haline geri dönmesi gibi, bu jöle gibi bir madde bebeğin göbek kordonunun kırılmasını ve aynı zamanda kıvrılıp zarar görmesini engelleme gibi bir işlevi bulunmaktadır. Göbek kordonunun özel bir yapısı bulunmaktadır ve bu özel yapısı sayesinde bir düğüm bile olsa göbek kordonu tam olarak sıkışmaz, zarar görmez. Göbek kordonunda bulunan düğüm her iki ucundaki kuvvet ve baskı ortadan kalktığı zaman tamamen gevşer, bu özelliğinden dolayı içerisinde bulunan damarlar korunur.

Göbek Kordonu Ne Zaman Kesilmeli

Bebek ve plasenta arasındaki bağı kuran göbek kordonun uzunluğu bebeğe gore değişkenlik göstermektedir. Göbek kordonunun çapı üç cm, boyu ise üç metreyi bulmaktadır. Bebeğin göbek kordonu genel olarak bebeğin yirmi sekizinci haftasına kadar uzamaya devam etmektedir ve bebeğin yirmi sekizinci haftasından sonra kordonun uzaması durur, daha fazla uzama durumu görülmemektedir. Bebek eğer normal doğum şeklinde dünyaya gelirse göbek kordonunun uzunluğu yaklaşık olarak elli beş cm, çapı ise bir, iki cm gibi bir ebata sahiptir.. Bebeğin dünyaya gelmesinden sonra bebeğin göbek bağının birinci ya da beşinci dakikada kesilmesinin bazı farklılıkların bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru zamanda kesilmesi konusunda uzman doktorlar göbek kordonunda bulunan atımın duruncaya kadar beklenmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Çünkü bebeğin dünyaya gelmesi sürecinden sonra plasentadan bebeğe göbek kordonu sayesinde kan geçişi sağlanmaktadır. Plasentada bulunan kanın bebek için çok önemli olduğu kanısı uzman doktorlar tarafından desteklenmektedir. Plasenta aracılığı ile bebeğe geçen kan bebeği birtakım hastalıklardan ya da olumsuz durumlardan tam olarak korumaktadır. Göbek kordonunun atımının tam olarak durması sonucunda kesilmesi gerekmektedir. Göbek kordonunun hemen kesilmemesi bebeğin anemi gibi ciddi bir hastalığa sahip olmasının önüne geçmektedir. Bebeğin göbek kordonunun hemen kesilmesi sonucunda sadece anemi değil, aynı zamanda bazı hastalıkların da yaşandığı görülmektedir. Mesela bebeğin beyin gelişimini çok olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Demir eksikliğinin belirli bir oranın altında bebeğin vücudunda bulunması bebeğin beyin fonksiyonlarını da olumsuz etkilemektedir. Göbek kordonunun hemen kesilmemesi aynı zamanda enfeksiyon ve kalp odacıklarının kanama riskini ya da beyinde kanama riskini azaltmaktadır. Göbek kordonunun geç kesilmesi sayesinde bebeğe plasentadan geçen kök hücre oranı tamamen artmaktadır ve bu durum aynı zamanda enfeksiyonlara ya da herhangi bir kanamaya karşı tam koruma sağlamaktadır.

yeni doğan bebek

Doğumla ilgili meydana gelen herhangi bir olumsuz durum nedeni ile erken doğum oluşmaktadır. Bu tür durumlarda göbek kordonunun çok hızlı bir şekilde kesilip bebeğin gerekli muayenesinin yapılması açısından doktora teslim edilmesi gerekmektedir. Sezeryan gibi bir doğum şeklinde ise, bebek dünyaya geldikten sonra bebeğin annenin göğsüne yatırılması ve bir süre beklenildikten sonra göbek bağı kesilmesi gerekmektedir. Bebek dokuz ay önce ilk oluştuğu zaman itibariyle ana rahminde göbek kordonu ile plasentaya bağlı olarak yaşamını sürdürmektedir. Bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte göbek kordonunun acilen kesilmesi durumunda bebek anneden ayrılmaktadır, bebekle anne arasındaki bağ sonlandırılmaktadır. Göbek kordonunun kesilmesi için atmasının sonlanması gerekmektedir. Göbek kordonunun geç kesilmesinin birtakım önemli yararları bulunmaktadır. Bunlar,

  1. Göbek kordonunun atışının devam ettiği sürece kesilmemesini kanıtlayan bir araştırmaya göre, bebeğin kan seviyesi yüzde otuz iki daha yüksek oranda olmaktadır. Yapılan bir araştırmada bebeğin dünyaya gelmesinin hemen ardından kesilen göbek kordonu ile en az üç dakika kesilmeden bekletilen göbek kordonu arasında bir kıyaslama yapılmıştır. Daha sonra göbek kordonu hemen kesilmeyen, en az üç dakika bekletilen bebeklere ilerleyen günlerde yapılan muayene ve ölçümlerde, kan seviyesi oranının diğer gruba göre yüzde otuz iki daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Yeni doğan bir bebeğin göbek kordonunun hemen kesilmemesi bebeğin elli ya da yüz ml arasında daha fazla kan değerine sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Elli ya da yüz ml arasındaki bir kan seviyesi dünyaya yeni gelen bebeğin kan oranının yarısını ifade etmektedir.
  2. Bebekte bulunan kan seviyesi ne kadar yüksek olursa, bebeğin vücudundaki demir minerali oranı da aynı şekilde artmaktadır. Plasenta aracılığı ile bebeğe aktarılan kan oranı, bebek dünyaya geldiği zaman geç kesilince daha fazla artmaktadır ve bu durumda demir minerali seviyesinde de aynı artış meydana gelmektedir. Yeni doğan bir bebeğe anne sütünün yeterli olmaması durumlarında ek gıda olarak bebek mamalarına başvurulmaktadır. Bu bebek mamalarının içeriğinde demir minerali de bulunmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin göbek kordonunun geç kesilmesi sonucunda, bebeğin ilerleyen yaşlarında ortaya çıkma riski olan demir minerali eksikliği de en aza inmektedir. Yani göbek kordonunun geç kesilmesi bebeğin hem kan seviyesinin yüksek olmasını sağlamakta hem de buna bağlı olarak demir minerali oranı da yüksek olmaktadır.
  3. Yeni doğan bir bebeğin göbek kordonunun atışı durana kadar kesilmemesi sonucunda bebeğe aktarılan kan oranı yüksek olmaktadır. Bu durumda bebeğin anemi gibi bir kansızlık hastalığına yakalanma ihtimali çok düşük oranlarda olmaktadır. Eğer anemi hastalığı annede bulunuyorsa, yeni doğan bebeğin göbek kordonu geç kesilirse bu hastalığın bebekte de olma riski azalır. Uzman doktorlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yeni doğan bebeğin göbek kordonunun geç kesilmesi, hemoglobin oranının olması gereken değerler arasında bulunmasını sağlamaktadır. Göbek kordonunun geç kesilmesi, aynı zaman bebeklerde demir stoğunun yükselmesine yardımcı olmaktadır ve demir eksikliği durumuna bağlı olarak anemi olma ihtimali de en aza düşmektedir.
    yeni doğan bebek
  4. Bebeğin doğumunun ardından göbek kordonunun hemen kesilmemesi bebeğin ilerleyen zamanlardaki kilosunun ideal değerler arasında olmasına yardımcı olmaktadır. Bebek anne karnında dokuz ay gibi bir süre içerisinde bağışıklık sistemi geliştirir ve doğduğu zaman bağışıklık sistemi kurumuş, işlevini yitirmiş bir şekilde olmaz. Göbek kordonunda yer alan kan bebeğin bağışıklık sisteminin çok daha kısa sürede gelişmesine yardımcı olmaktadır. Annenin herhangi bir şekilde bir kimyasal madde kullanması neticesinde ortaya çıkan enzim üretim bozukluğu, doğumda ortaya çıkabilen doğum ya da doku hasarları kordon kanında yer alan kök hücreler tarafından daha kısa sürede onarılmaktadır. Göbek bağının yeni doğan bebekte geç kesilmesi ile bebeğe daha fazla kök hücre transfer edilmesi sağlanmış olmaktadır ve aynı zamanda bebekte olma ihtimali bulunan organ bozuklukları önlenmektedir, kalp karıncığı içerisinde oluşacak kanama ihtimali azalmaktadır.
  5. Yeni doğan bir bebeğin göbek kordonunun geç kesilmesinin faydalarından biri kanama ve enfeksiyon riskini daha çok azaltmaktadır. Yeni doğan bebeklerin doğumdan sonraki ilk günlerde bazı bebeklerde kanama ya da enfeksiyon riski ortaya çıkabilmektedir. Göbek kordonu geç kesilen bebeklerde böyle bir riskin çok daha az olduğu kanıtlanmıştır.
  6. Bebeğin göbek kordonunun kesilmesi ne kadar gecikirse kırmızı kan hücrelerinin sayısı o kadar artmaktadır ve bebeğin dokularına daha fazla oksijen akışını sağlanır. Göbek bağı aracılığı ile kanın bebeğe aktarılması, prematüre bebeklerde ortaya çıkan kan nakli ihtiyacını çok aza indirmektedir. Prematüre bebeklerde daha az solunum problemi yaşanmaktadır ve aynı zamanda bebeğin beynindeki oksijen seviyesi normal seviyede tutulmaktadır.
  7. Yeni doğan bebeğin göbek kordonunun geç kesilmesinde kordonda yer alan fazla kanın bebeğe ulaşması beklenirken aynı zamanda bebek anne kucağına verilir ve bebeğin anne ile ilk karşılaşması sağlanır. Bu durum anne ve bebek arasındaki manevi bağın, iletişimin daha çok güçlenmesini sağlamaktadır. Bebek annesinin kokusunu tanımaya başlamakta, böylece annenin bebeği emzirmesi kolaylaşmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.