Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbek Yağlarını Kasa Çevirmek İçin Egzersizler

Göbek yağlarını kasa çevirmek için egzersizler yaparak kısa sürede sonuç almanız artık mümkün. Günümüzde öne çıkan önemli bir bölgesel yağlanma türü olan göbek yağlanması, bel kısmının kalınlaşmasına neden oluyor.

Peki, bel ve göbek kısmında biriken ve yaşam kalitemizi ve sağlığımızı olumsuz yöne çeken bu yağları kasa çevirmemiz mümkün mü? Mümkünse bunu başarabilmek için ne tür bir diyet programı veya bedensel hareketler yapmalıyız? Bu ve bunun gibi soruların yanıtını eminiz çoğunuz merak ediyorsunuz. Yanıtı ise evet, yağlı bölgeler kasa çevrilebilir.

Fakat, burada bahsedilen durum yağ hücrelerinin direk olarak kas’a çevrilmesi değil; çünkü öyle bir bilimsel gerçeklik de yok. Üzerinde durduğumuz tek husus, küçük ipuçları ve egzersizlerle zamanla erimeye başlayan yağlı bölgelerin kendisini bu sıkı çalışma neticesinde kas’a çevirmesidir.

Yağlar Kasa Nasıl Dönüşür?

İlk yapmanız gereken bol bol ve düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Tabi bu egzersizin yanında şekersiz ve yağsız gıdaların da tüketimine belli kısıtlamalar getirmelisiniz. İşte bu düzenli egzersizler ve yağlanma artırıcı besinlerin tüketimini azalttığınızda göreceksiniz ki özellikle karın bölgeniz ve yan göbek kısmınız birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde bölgesel olarak incelmiş.

Egzersiz ve beslenme. Bu ikisi her zaman iyi ve sıkı bir arkadaştır. Eğer ikisini de düzene oturtup yaşamınızda önemli bir yere getirirseniz yağlarınızdan kısa sürede kurtulmuş olursunuz. Ama ben yemeden içmeden duramam diyorsanız da sorun değil, o zaman da egzersize ağırlık verirsiniz; tabi bu her şeyi yine yiyip-içeceğiniz anlamına gelmesin.

İnsan vücudu 4 hücre tipinden oluşur. Bu hücre tipleri;

 • Kas hücreleri,
 • Bağ doku hücreleri,
 • Yağ hücreleri
 • Kemik hücreleridir.

Bu 4 ayrı hücre tipi özellik, görev ve yapı itibarıyla her birinden farklı olduğu gibi birbirlerine dönüşme veya benzeme eğilimi de asla göstermezler. Ama bilinen tek ortak yönleri vardır o da şudur ki, her hücre doğar, büyür ve ölür.

Yapacağımız egzersizlerde de elbette dikkat edilmesi ve özellikle hafife alınmaması gereken bir kural vardır. O da, egzersiz sonrası devam eden eski beslenme alışkanlığı. Beslenme alışkanlığınızda değişime gitmediğiniz takdirde dilediğiniz kadar spor yapın nafile. Özellikle bu altın kuralı unutmamanızı belirtmek isteriz.

En uygun egzersiz modelini ise işin uzmanına danışarak belirleyebilirsiniz. İlk başta hafif bir program ile başlatılacağınızdan şüphe yok, çünkü vücuda birden veya aşırı yüklenmek hem sağlık açısından hem de isteklilik açısından sizi olumsuz etkileyebilir.

Göbek Yağlarını Eritip Kasa Çeviren Egzersizler

1. Mekik

Bu hareket hemen hemen herkesin bildiği yapması son derece basit bir harekettir. İlk önce rahat ve yumuşak olan bir zemin bularak yere sırt üstü uzanıyor ve devamında öne doğru bükülüyorsunuz. Hatta daha rahat çalışmak istiyorsanız dizlerinizi bükerek de çalışabilirsiniz. Karın kaslarınızın çalıştığını hissedebileceğiniz bu hareketi 3 set olarak uygulayabilirsiniz.

2. Bacak Kaldırma

İlk önce sırt üstü olarak yere uzanıyorsunuz daha sonra ise bacaklarınızı dümdüz olacak şekilde yukarıya doğru kaldırıp indiriyorsunuz (yaklaşık iki saniye kadar bekledikten sonra yavaşça indiriniz). Ayrıca bacaklarınızın da yere dik bir şekilde değdiğinden emin olun. 3 set olarak uygulayabileceğiniz bu hareketi istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

3. Karın Çevirme

Mekik hareketine yakın bir hareket olan karın çevirme de, ilk olarak yere yüzüstü uzanıyorsunuz, dizlerinizi ise kırarak öne doğru büküyorsunuz. Karın bölgenizdeki kaslarınızın kasıldığını hissettiğiniz zaman ise bir sağa bir de sola olacak şekilde üst bölgenizi çeviriyorsunuz (vücudunuz el verdiği ölçütte esneyiniz). Yine bu hareketi de 3 set halinde tekrarlayabilirsiniz.

4. Ters Mekik

Bu hareketimizde ise yere yüzüstü uzanıyor ve ellerinizi ise ensenizde birleştiriyorsunuz. Hareketin devamında ise üst bölgenizi olabildiğince arkaya doğru büküyorsunuz. Ama belinize çok yüklenmeyiniz çünkü aşırı zorlanma zarar verebilir size. Ve yine bu hareketi de 20’şer tekrardan 4 set halinde tamamlayabilirsiniz.

5. Bacak Çekme

Bu son hareketimizde de sırt üstü uzanıyorsunuz. Ve dizlerinizi bükebildiğiniz kadar büküp karnınıza doğru çekiyorsunuz. Tekrar dizleri uzatıyor ve tekrar karnınıza çekiyorsunuz. Yer ile temas etmemesine özen gösteriniz ayaklarınız ve bu son hareketimizi de yapabildiğiniz kadar 3 set halinde uygulayabilirsiniz.

Peki, uygun egzersiz programıyla beraber nasıl bir beslenme biçimi geliştirmeliyiz?

 • Günde ortalama olarak 5 ile 7 arası öğün yapmalısınız.
 • Bolca sebze tüketmeli, özellikle yeşil olanları tercih etmelisiniz.
 • Yumurta ve süt ürünleri gibi çeşitli hayvansal gıdaların alımını artırmalısınız.
 • Lifli ve antioksidan yönü güçlü meyveleri sıklıkla almalısınız.
 • Fast food ve işlenmiş gıda olarak tabir edilen yağ yapıcı besinlerden uzak durmalısınız.

Tüm bu belirttiğimiz küçük tüyolardan sonra sizin için belirlenen en uygun egzersiz programı ve üzerinde özellikle durmanız gereken dengeli bir beslenme programıyla en çok ve hızlı bir şekilde yağlanabilen göbek çevrenizi eritebilirsiniz.

Yağları erittikten sonraki amacınız ne olmalıdır? Aslında bir diğer önemli soru da budur. Çünkü çoğu kişi istenmeyen yağları erittikten sonra eski yaşam biçimine geri dönebiliyor. Ama bu tamamen yanlış bir hareket. Önemli olan belli bir forma giren yeni vücut şeklini korumaktır.

Sürekli kilo al-ver al-ver bir zaman sonra vücudun neye tepki verip neye vermeyeceğini karıştırmasına da sebep olabilir. E tabi ruhsal durumunuzda cabası. Siz siz olun, eğer istenmeyen yağlarınızdan kurtulduysanız ve eski halinize bir daha asla dönmek istemiyorsanız sakın ola ki sporu ve dengeli beslenmeyi elden bırakmayın.

Şimdi ise sizlere sağlıklı beslenme biçimiyle ilgili önemli ve uygulamanız gereken bir takım bilgiler vereceğiz;

Çeşitli Besinlerin Yağ Yakma ve Kas Oluşturmadaki Etkisi

Bilindiği üzre protein kas ve vücut biçiminin muhafazası için olmazsa olmaz bir yardımcıdır. Vücuttaki yağın yakılmasında öncü olduğu gibi, vücuda dinçlik ve enerji de verir.

Meyve ve sebzelerde keza protein kadar önemi büyük ve olmazsa olmaz bir dengeli beslenme programları içerisinde yer alan besin grubudur. İçerdikleri zengin vitamin ve mineraller zinde bir vücut için büyük bir enerji kaynağıdır.

Karbonhidrat tüketimi de yine kas ve vücut direncini artırmak için almamız gereken önemli bir emilim türüdür. Proteinde olduğu gibi enerji verir, vücuda sağlık katar. Spor yapanlar içinse tam bir enerji deposudur.

Yağ yakmada ve kas yapmada etkisi kanıtlanmış bazı Protein, Karbonhidrat ve Meyve-Sebze grupları şunlardır;

 • Yumurta
 • Balık yağı
 • Vahşi somon
 • Orman meyveleri
 • Yoğurt
 • Keten tohumu
 • Saf sızma zeytinyağı
 • Kabuklu yemişler
 • Kırmızı et
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Hindi
 • Kinoa
 • Yulaf
 • Domates
 • Portakal
 • Elma
 • Havuç
 • Su
 • Yeşil çay

Son olarak: Yukarıda saydığımız meyve-sebze ve protein içeren besinleri olabildiğince sık tüketmeye çalışın. Her 3 saatte bir tüketmek uygun bir periyot olacaktır. Ve her öğün içerisinde 2 bardak kadar da su için. Egzersiz yaptıktan sonra ise sadece karbonhidrat ağırlıklı besinleri almaya özen gösterin. Herkesin sevgilisi abur-cubur alışkanlığını ise olabildiğince en aza indirmeye çalışın, hatta hiç yemeyin. Ve tüm bu püf noktaları uygularken de sporunuzu aksatmayı ihmal etmeyin. Eriyen yağlı bölgenizin zamanla eski haline geldiğini, daha da iyisi bu bölgelerde kas oluşmaya başladığını zamanla fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.