Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göbekte Kanama Neden Olur?

Halk arasında göbek kanaması olarak bilinen göbek deliği kanaması birçok farklı sebeple oluşabilir. Göbek kanaması bireyler için başlangıçta çok önemsenen bir problem olmasa da ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu sebeple göbek kanaması ile karşılaşıldığında mutlaka bir genel cerrahi uzmanına gidilmelidir. Yazımızdan göbek kanamasının sebepleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Göbek Deliğinin Kanamasının Sebepleri Nelerdir?

1. Göbek Deliği Enfeksiyonu

Göbek deliği sıcak ve nemli dokusu ile bakterilerin üremesi için oldukça ideal olan bir alandır. Bakterilerin sıklıkla oluştuğu bu alanın çevresinde oluşan şişlik ve göbek deliğinden gelen kokulu akıntılar göbek deliği iltihabının belirtileri arasındadır. Bu durumun ilerlemesi ile göbek deliğinden kan gelmeye başlar. Böyle bir durumda göbek deliği kanamasının ve enfeksiyonun önüne geçebilmek için doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayacaktır.

2. Göbek Bölgesinde Gerçekleşen Yaralanma

Göbek deliği çevresinde oluşan travma sonucu göbekten kan gelebilir. Travma sonucu göbek kanamasında özellikle yeni doğum yapmış olanlar, karın bölgesinden ameliyat olanlar ve karın bölgesine darbe alan bireyler riskli grup içerisinde gösterilebilir.

3. Göbek Kisti

Anne karnında karın duvarından göbek deliğine uzanan kanalın daha sonraki yıllarda kapanmaması kanamaya sebep olabilir. Bu kanama sık görülmese de zaman zaman göbek kanaması görülür.

4. Göbek Piercingi

Göbek deliğine takılan piercing göbek deliği kanamasına oldukça fazla sebebiyet verir. Çünkü göbek piercingi bireyin göbeğinin enfeksiyon kapmasına neden olur. Bu enfeksiyon da göbek deliği kanmasına sebep olur.

5. Cerrahi Operasyonlar

Özellikle karın bölgesinden gerçekleşen cerrahi işlemler daha sonraları göbek kanamasına neden olur. Laparoskopik cerrahi aletleri ile göbek deliğine giriş işleminde oldukça fazla kanama görülür.

6. K Vitamini Eksikliği

Göbek deliği kanamasının en büyük nedenlerinden birisi de K vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Özellikle bebeklerin K vitamininin eksik olması durumunda kanama gözlemlenir. Bu durumun önüne geçmek için doğumun hemen ardından K vitamini aşılarının bebeklere yapıldığı ve bu eksikliğin önüne geçilmeye çalışıldığı bilinir. K vitamini eksikliği giderilmezse kanama ara ara devam edecektir.

Göbek Deliğinde Kanamanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göbek deliği kanaması ciddi problemlere neden olabileceğinden tedavi edilmesi zorunludur. Aksi halde bireyin yaşam kalitesini düşürerek hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Göbek kanaması için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

1. Antibiyotik Tedavisi

Eğer göbek deliği kanamanıza sebep olan göbek iltihabıysa ve iltihap henüz başlangıç evresinde ise antibiyotik kremler iltihabı ortadan kaldırarak kanamanın durmasını sağlayacaktır. Eğer iltihap ilerlediyse ağız yoluyla alınan antibiyotikler kullanılmalıdır. İyi huylu kistler nedeniyle oluşan göbek kanamalarında da antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

2. Yeterli Hijyen

Göbek çevresinde bakterilerin üremesine fırsat tanımamak için kişisel temizliğe özen gösterilmelidir. Yeterli hijyen ortamı sağlanmalıdır. Göbek deliği arada tuzlu su ile temizlenmelidir. Bu temizlik eğer göbek deliğinizde iltihap varsa bu iltihabın yayılmasının da önüne geçecektir.

3. Cerrahi Operasyon

Eğer göbek deliğinizde kistik bir durum varsa bu durum ciddiye alınmalı ve cerrahi bir operasyonla problem giderilmelidir.

4. Sıcak Su Torbası

Enfeksiyon nedeniyle göbek bölgenizde ortaya çıkan şişliği ve ağrıyı sıcak su torbasını göbek bölgenize koyarak azaltabilirsiniz. Ayrıca ılık su ile eczaneden alınan epsom tuzu karışımının enfeksiyonlu bölgeye sürülmesi ile enfeksiyon ve ağrının azalmasını sağlayacaktır.

5. Gümüş Nitrat

Göbek deliğine damlatılan gümüş nitrat aracılığı ile göbek bölgesi yakılarak koterize edilir. Böylece göbek kanaması hızlıca ortadan kaybolur. Eğer göbek kanaması gümüş nitrat işlemine rağmen son bulmadıysa bu bölgeye dikiş atılması gereklidir.

Göbek deliği kanaması tedavi edilmediği sürece yaşam kalitesini düşürerek bireyin sağlığında ve hayatında çeşitli problemlere neden olacaktır. Ayrıca sürekli gerçekleşen göbek kanaması kıyafetlerde sürekli kan lekesi oluşmasına, nevresimlerin kan içerisinde kalmasına neden olacaktır. Bu durum bireyi toplum içerisinde de zor bir duruma sokacaktır. Bireylerin göbek deliği kanamaları için vakit kaybetmeden uzman bir doktora giderek gerekli tedaviyi yaptırmaları gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.