Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğsümdeki Acı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göğüs bölgelerinde hissedilebilen ağrı ve acı şikayetleri, genelde fiziksel etkenlerin sonucu olarak görülür. Fiziksel etkenler ise travmalardır. Göğüs bölgelerine sert darbeler alınması ya da hasara bağlı olarak, göğüste ağrı ve acı hisleri olabilir. Görülen bu acı hisleri tek göğüste olabildiği gibi göğsün iki tarafında birden de oluşabilir. Lakin acı şikayetlerinin altında yatan sebep her zaman travma etkenleri de olmayabilir. Travma etkenleri dışında da birçok neden göğüste acı duyma hissine yol açabilir. Bu yazımızda göğüste acının neden olduğunu ve nasıl geçeceğini detaylandıracağız.

Göğüste Acının Nedenleri Nelerdir?

Göğüs bölgelerinde görülen acı ve ağrı problemleri genelde kişilerde “göğsüme dokunduğumda acıyor” şeklindeki şikayetlere yol açar. Şikayetler çok ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabileceği için göz ardı etmemeliyiz ve muhakkak uzman bir doktora danışmalıyız. Aşağıda göğüs ağrısının en yaygın sebeplerini sizinle paylaştık.

1. Travma Etkenleri

Vücutta göğüs gibi herhangi bir yerde olan acı ve ağrı şikayetlerinin en bilinen sebebi travma etkenleridir. Göğüse alınan sert darbeler ve göğüsün hasara maruz kalmasına bağlı olarak, göğüste ağrı ve acı hisleri ortaya çıkabilir. Hissedilen ağrılar, alınan darbelerin ne denli olduğu ile ilgilidir. Travma etkenlerinin sebep olduğu şikayetler, genelde kısa süreli ve geçici olur. Lakin çok şiddetli hasarlar söz konusu ise, kişi bu durumu ihmal etmemeli ve muhakkak uzman bir doktora başvurmalıdır.

2. Göğüs Kanseri

Kendisini ilk olarak göğüs kitlesi ve yumrular ile belli edebilen göğüs kanseri rahatsızlığı, genelde 35 yaş üstündeki kadınlarda gözlenir. Hastalığın en bilinen belirtisi göğüs bölgesinde ele gelebilen kitlelerdir. Bunun yanı sıra, aynı zamanda göğüs bölgesinde hissedilebilen ağrı da, belirtilerin arasında yer alır. Fakat göze çarpan kitleler tek başına tanının konulması için yeterli gelmeyebilir. Diğer belirtilerin de doktor tarafından detaylı bir şekilde izlenmesi gerekir. Göğüs kanserinde diğer belirtiler ise aşağıdadır;

 • Göğüs yapısında ve görünümde değişikliklerin olması,
 • Göğüs ucu bölgesinde yanma hisleri ve kaşıntıların belirmesi,
 • Oluşan tümörlerden kaynaklanan göğüs bölgesindeki ağrılar,
 • Göğüs ucundaki pullanmalar ve gözle görülen fiziksel değişimler,
 • Göğüsten gelen akıntılar..

Göğüste görülen acı hissiyatı şikayetlerinin, genelde göğüs kanseri ile ilişkili olabileceği düşünülür. Bu yüzden kişi hemen panik yapmamalı ve endişeye kapılmamalıdır. Çünkü her göğüs ağrısı da kanser göstergesi olmayabilir. Ağrıların altında yatan sebebin doğru tahlil edilmesi ve bu sebebe yönelik tedavinin yapılması için mutlaka sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.

3. Yağ Bezeleri

Tıp literatüründe lipom diye ifade edilmiş olan yağ bezeleri, cilt altındaki yağ hücrelerinin birikmesi sonucunda meydana gelebilir. Bu yağ bezeleri genelde yumuşak yapıda yer alır ve bezeler genelde ağrılı olmasa da, zaman içinde bezenin büyümesi ile beraber sinirleri uyarır. Bu da ağrı ve acı duyulmasına neden olabilir. Vücutta herhangi bir bölgede görülen yağ bezelerine, göğüste de sık sık rastlanır. Eğer bu bezeler göze çarpıyor ise, iyi huylu mu kötü huylu mu olduğundan emin olmak için bir sağlık kuruluşuna gitmekte yarar vardır.

Göğüste Acı Nasıl Geçer?

Göğüs ağrısının altında yatan neden öğrenildikten sonra, eğer nedeni ufak çaplı travmalar gibi çok fazla önemli olmayan bir durumsa, göğüs ağrısının hafiflemesi için ilaç alınmasına gerek yoktur. Yaşam tarzındaki bazı değişiklikler bu sorunu tedavi edebilir ve önlemeye yardımcı olabilir. Aşağıda belirttiğimiz bazı öneriler göğüs ağrısının hafiflemesini ve geçmesini sağlayabilir.

 • Kilo dengesini korumaya özen gösterilmelidir. Çünkü bu durum, hormon seviyesini sabitlemeye yardımcı olabilir.
 • Az yağlı olan meyve, tahıl ve sebze gibi proteince de zengin ve sağlıklı olan diyetler yapılmalıdır.
 • Kadınlar kendilerine küçük gelen sütyen kullanmaktan kaçınmalıdır.
 • B6, B1 vitamini ve E vitamininin tüketimi arttırılmalıdır.
 • Limon suyu, su, sirke ve kahve gibi kompresler yapılarak, ev tedavileri uygulanabilir.
 • Travmadan kaynaklanan göğüs ağrısı şiddetlenirse, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
 • Şayet göğüs ağrısının altında yatan sebep, kötü huylu yağ bezeleri ya da göğüs kanseri ise uzman bir doktorun uyguladığı tedaviye uymalı ve bu ağrıları ihmal etmemeliyiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.