Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğsümdeki Gaz Sıkışması Neden Olur?

Göğüste gaz sıkışmasından şikayetçi olan kişilerin endişeye ve paniğe kapılması son derece normaldir. Zira göğüsteki sıkışmalar kalbin de orada bulunması sebebiyle ciddi rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir. Bu nedenle de mutlak surette üzerinde durulması gereken bu durumun sebeplerinin bilinmesi için doktora gidilmesi gerekir. Bu duruma sebep olan şeyler her daim kalp hastalıkları olmadığı gibi kalp hastalıkları da bir başka neden olarak karşımıza çıkar. Şimdi sizlerle birlikte göğüs sıkışmalarının nedenlerine bir göz atalım.

Göğüste Sıkışma Hissi Neden Olur?

1. Psikolojik Etkenler (Stres ve Endişe)

Günümüzün en büyük sorunları arasında yer alan kaygı, endişe ve stres gibi yoğun hisler, göğüs sıkışmalarına yol açar. Bu tür psikolojik etkenlerin fizyolojik sonuçlar doğurduğu durumlar bulunur. Yoğun ve stresli bir günün ardından bu nedenlere bağlı olarak göğüs sıkışması meydana gelebilir.

2. Travma Etkenleri (Darbe ya da Hasar)

Vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirmekte olan göğüs kafesinin hasar alması ya da zarar görmesi halinde göğüste sıkışma hissi ortaya çıkar. Bu sebeple göğüsteki sıkışmaların nedeni bu tür bir darbe ya da hasar olabilir. Sıkışma belirmeden önce şiddetli bir darbe almış olan kişilerin ağrısının da bulunması halinde doktora görünmesinde fayda var.

3. Mide Rahatsızlıkları

Söz konusu mide rahatsızlığı olduğu zaman akla ilk gelen rahatsızlıklardan biri de reflüdür. Reflü, mide asidinin yemek borusuna doğru çıkarak yanmaya sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Genellikle midede yanmaya sebep olan reflünün kimi zaman göğüste sıkışma hissine de sebep olduğu zamanlar bulunur. Mide rahatsızlıkları ve reflü tek başına yeterli bir sebep olmadığı için bu gibi durumlarda farklı belirtilerin de incelenmesi önem taşır.

4. Uyku Felci

Hipno pampek felç ismine sahip olan uyku felci halk arasında az rastlanmakta olan bir rahatsızlık olup, uyku ile uyanma arasında beynin uyanmış olmasına rağmen bedenin beyne tepki vermemesi durumunda ortaya çıkar. Uyku düzensizliği, alkol ya da sigara kullanımı, kaygı ve aşırı stres gibi sorunlar uyku felcine sebep olabilir. Uyku felcinin de göğüste sıkışma hissine sebep olduğu bilinir.

5. Kalp Rahatsızlıkları

Göğüste sıkışma hissine sebep olan şey kimi durumlarda gerçekten de kalp ile ilgili bir hastalık olur. Ağrı ve sancıya sahip olan kişilerin kalp hastalıklarından şüphe duyması oldukça normaldir. Özellikle sıkışmanın yanında mide bulantısı, aşırı terleme, derin nefes alma ihtiyacı ve nefes darlığı gibi sorunların olması kalp krizini işaret ettiği için hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

Göğüste Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Göğüste gaz sıkışmasına neden olan durumlar genellikle yukarıda belirttiğimiz gibi olsa da bu sebepler genellikle ciddi sebepler oldukları için mutlak surette doktora gitmeniz gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken şey göğüste sıkışmaya neden olan durumdur. Rahatsızlığın teşhisi sırasında yapılacak olan muayenenin ardından belirlenmiş olan sebebe göre bir tedavi yöntemi geliştirilir. Fakat kalp, mide, travma ya da psikolojik etkenler oldukça ciddi sorunlardır.

Uyku felci ve psikolojik etkenlerin üstesinden gelmek istiyorsanız düzenli bir şekilde beslenmeli ve egzersiz yapmalısınız. Diğer yandan iş ya da okul hayatında üzerinize binen yükü azaltmanızda fayda var. Böylelikle endişe ve kaygılarınızın da üstesinden gelebilirsiniz.

Mide rahatsızlıkları sebebi ile ortaya çıkan kalp sıkışmasının önüne geçmek için reflü ile mücadele etmeniz gerekir. Bunun için de reflüyü tetikleyecek olan yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Travma gibi sebeplerden dolayı göğüste sıkışma meydana geldiyse en uygun tedavi yöntemini sizlere yalnızca doktor söyleyebilir. Vücudun içerisinde meydana gelen hasarların üstesinden gelebilmek için çeşitli görüntüleme teknikleri kullanılarak hastalık teşhis edilir. Teşhisin gerçekleşmesinin ardından ise uygun bir tedavi yöntemi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Aynı durum kalp rahatsızlıkları için de geçerli olsa da bu tür durumlarda ilave belirtiler kalp krizini ya da farklı kalp hastalıkların işaret edebileceği için hiç vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi ve bir an önce bu sorunlardan kurtulunması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.