Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüs Dikleştirme Estetiği

Bu yazımıza bir yanlış ifadeyi düzelterek başlamakta fayda görüyoruz: “Göğüs” vücudumuzun boyunla karın arasında bulunan, “meme”nin de üzerinde yer aldığı bölümünün adıdır. Kafes şeklindeki yapısıyla kalp ve ciğerleri içine alır. “Meme” ise, kadınlarda süt salgılayan bezleri taşıyan, erkeklerde ise bu özelliği olmayan bir organdır. Her iki cinste de bulunmasına rağmen, nedense kadınlar söz konusu olduğunda “meme” demekten kaçınırız. Bu yazıda anlatacağımız operasyonun adı, “meme dikleştirme operasyonu”dur. Çünkü göğüs ve göğüs hastalıklarıyla ilgili bir operasyon tıpta, göğüs hastalıkları uzmanı ve genel cerrahların ilgi alanına girer. Biz de bu yazımızda göğüs dikleştirme estetiğini anlatacağız.

Tüm plastik cerrahi operasyonları içinde, burun ameliyatlarından sonra en fazla uygulanan estetik ameliyatı, meme dikleştirme ameliyatlarıdır. Üstelik bu durum, yaygın kanaatin aksine sadece kadınları ilgilendiren bir durum değildir. Aşırı kilolu ya da hormonal bir takım rahatsızlıkları olan erkeklerde de memeyle ilgili cerrahi müdahaleler söz konusu olabilir.

Meme Sarkması Nedir?

Meme göğüs kafesine, Cooper bağı adı verilen bağ dokularla bağlıdır. Bu son derece sağlam bağlar memenin göğüs duvarına asılı kalmasını sağlar. Zaman içinde bu bağlarda meydana gelen güç kaybı, yer çekiminin de etkisiyle meme dokusunun aşağıya doğru sarkmasına sebep olur. Normal şartlarda memeyi kaplayan deri, memenin ağırlığına dayanabilecek güce ve esnekliğe sahiptir. Fakat özellikle hamilelik ve emzirme döneminde, meme dokusunun hacminde meydana gelen artış, memenin deriye olan baskısını da artırır. Memelerde meydana gelen sarkmanın tek sorumlusu sadece bağ dokuları da değildir. Derinin esnekliğini kaybetmesi ve meme dokusunu taşıyamaz hale gelmesi de sarkmalara sebep olur.

Meme Sarkmasının Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda meme iç yapısı, süt kanalları, süt bezleri, kan damarları, kaslar, bağ dokular ve yağ dokularından meydana gelir. Bütün bu bileşenler göğüs kafesine adeta asılı durur ve üzerini örten deri tabakası sayesinde korunur. Her kadında meme dokusunun hacmi farklıdır; kimi kadınlar büyük miktarda meme yağ dokusuna ve büyük memelere, kimi kadınlar da küçük meme dokusu ve daha az meme yağ dokusuna sahiptir ve memeleri küçüktür. Çoğu kadının memeleri yaşları ilerledikçe canlılığını kaybeder. Memeleri çok büyük olan kadınlar bu durumla daha erken karşılaşır ve daha fazla etkilenirler. Memeyi taşıyan bağlardaki zayıflama ve meme büyüklüğü gibi etkenlerin yanı sıra kişiye özgü ve kalıtsal sebeplerle de memelerde sarkma meydana gelir. Bu kalıtsal özelliklerin başında derinin esnekliği ve memenin sertliği gelmektedir. Süt bezlerinin ağırlığı, yağlara göre daha fazladır ve memenin sertliğini sağlayan yapılar süt bezleridir. Süt bezlerinde meydana gelen bozulmalar ve yağ dokusundaki artışlar da memenin sertliğini kaybetmesine ve sarkmasına sebep olur. Yaşlandıkça memelerin sarkması, meme sertliğinde önemli rol oynayan süt bezlerinin dokusundaki bozulmalar ve memeleri göğüste adalelere bağlayan dokuların gerginliğini kaybetmesi nedeni ile oluşur. Bu durumu tamamen engellemek mümkün olmasa da, erken yaşlarda alınacak bir takım önlemlerle, geciktirmek ya da en aza indirmek mümkündür. Memelerin hacminin arttığı gebelik ve emzirme dönemlerin destekleyici sutyenler kullanmak, egzersiz yapmak, hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak ve cilt sağlığını ve esnekliğini korumak için aşırı güneş ışığından kaçınmak ve nemlendiriciler kullanmak, yeterince sıvı tüketmek  bu önlemler arasında sayılabilir.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Nedir?

Meme dikleştirme estetiği yani Mastopeksi, sağlıklı bir memeyi, kişinin istekleri doğrultusunda ve sarkmanın sebeplerine bağlı olarak onarmak ve estetik bir görüntü kazandırmak için yapılan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi işlemidir. Göğüs dikleştirme ameliyatlarında amaç; memelerdeki sarkıklığı ortadan kaldırmak, meme ve meme uçlarının ideal boyutlara gelmesini aynı zamanda da, simetrilerini sağlamaktır. Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta, hasta memeyle sağlıklı meme ameliyatlarının birbirinden farklı olduğu ve dolayısıyla her ikisinin de farklı uzmanlık alanlarındaki cerrahlar tarafından uygulanması gerektiğidir. Teorik olarak tüm cerrahlar meme dokusuna müdahale edebilirler fakat hastalık tedavi etmekle memeyi güzelleştirmek farklı bakış açıları, beceri ve tecrübe gerektiren işlemlerdir. Bundan 100 yıl kadar önce göğüslerin güzel veya doğal görünmesi için yapılmaya başlanan estetik ameliyatlar, küçültme ya da dikleştirme ile sınırlıyken, günümüzde çeşitleri giderek çoğalmış olan slikon protezlerle, büyütme estetiği de yapılabilmektedir. Son yıllarda ortaya atılan ve geliştirilen bir diğer yöntem de, meme estetiği operasyonlarında kişinin kendi dokularının kullanılmasıdır.

Göğüs Dikleştirme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu yaptırmayı düşünüyorsanız, danışmanız gereken kişi, uzman bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahtır. Doktorunuz, sizin istekleriniz doğrultusunda, fiziksel özelliklerinizi, genel sağlık durumunuzu ve sarkmanın hangi sebepten kaynaklandığını bir arada değerlendirerek nasıl bir yol izleyeceğine karar verecektir. Sarkmanın sebebi, düzeltmenin nasıl yapılacağını belirlemede önemli bir yol göstericidir. Eğer sarkma, meme kütlesinin ağırlığına bağlı olarak gelişmişse, yapılacak operasyon öncelikle memenin küçültülmesine yönelik olacaktır. Göğüs dikleştirme ameliyatlarından önce hastanı yaşına göre istenmesi gereken tetkikler vardır. Örneğin 40 yaşından küçük hastalara meme ultrasonu, 40 yaşından büyük hastalar için de monografi tetkikleri istemek isabetli olur. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; yağ, kas, süt bezleri, süt kanalları gibi pek çok farklı dokudan meydana gelen memelerin büyüklüğünde kalıtımın yanı sıra kişinin kilosu da önemlidir. Fazla kilolar memelerdeki yağ kitlesinin artmasına bu da zamanla memelerin sarkmasına sebep olabilir.

Memelerin büyüklüğü, sarkıklık derecesi kadar, kişinin dikiş izi konusundaki hassasiyeti de ameliyat tekniğini belirlerken dikkate alınan bir başka husustur. Memelerdeki sarkıklık, büyüklüğünden kaynaklanıyorsa mastopeksi ameliyatı sırasında bir miktar meme dokusu çıkarılması gerekebilir. Bu durumda dikiş izi meme ucundan başlayarak meme altına kadar devam eder ve uzunluğu 4-5 cm’yi bulabilir.

Sarkma meme dokusunun fazlalığından değil de tam tersi, yeterli miktarda doku olmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda meme cildinde fazlalık oluşur ve sarkma meydana gelir. Bu durumda meme ucundan girilir ve kas altına ya da kas üzerine protez yerleştirilerek eksik olan meme dokusu tamamlanır. Bu tür ameliyatlarda dikiş çoğunlukla sadece meme ucundadır. Koyu renkli kısma denk geldiği için de iz son derece belirsizdir.

Göğüs dikleştirme ameliyatları ortalama olarak 2,5-3 saat sürer. Ameliyat genel ya da sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Sedasyon anestezisi, anestezi uzmanı tarafından damar yolundan verilen sedatif ilaçlarla sağlanır. Sedasyon anestezi etkisi altındaki hasta, derinliği anestezi uzmanı tarafından kontrol altında tutulan bir uyku halindedir. Operasyonun sonuna doğru uyku derinliği azaltılarak, hastanın daha rahat uyanması sağlanır. Hasta damar yolu açılması dahil, ameliyata dair hiç bir şey hatırlamaz. Böylece genel anestezi uygulanan hastalarda görülen psikolojik sıkıntılar, sedasyon anestezi uygulanan hastalarda görülmez. Ameliyattan sonra hastanın hissettiği ağrı, acı son derece hafiftir ve basit ağrı kesicilerle bile giderilebilir. Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra hastanede yatış süresi çoğunlukla 6 saati geçmez. Sabah erken saatlerde yapılan bir ameliyattan sonra hastanın evine dönmesi mümkündür. Genellikle 1 gece hastanede istirahat eden hastalar, ertesi gün pansumanları ve bandajları yenilenerek taburcu edilirler. Ameliyattan sonra birkaç gün memelerde şişlik, sızı tipi hafif bir ağrı olması normaldir. Bandajlar en fazla 1 hafta içinde çıkarılabilir, destekleyici sütyen tavsiye edilir. Dikişler ise kullanılan materyallere bağlı olarak iki hafta içinde alınmış olacaktır. Dikiş yerinin nemli tutulması faydalı olacaktır. İyileşme süreci, operasyonun türüne ve hastanın toleransına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Örneğin, meme dokusundaki his kaybı bazı hastalarda hemen kaybolurken, bazı hastalarda tamamen ortadan kalkması bir seneyi bulabilir.

Yazımızın sonunda yine hatırlatmak isteriz ki, estetik ameliyatlar Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi branşının işidir. Memeyle ilgili hastalıkların tedavisiyle sağlıklı memeye estetik bir görünüm vermek, güzelleştirmek farklı işlerdir. Sağlığınızı ve vücut bütünlüğünüzü yakından etkileyebilecek olan bir meme dikleştirmeoperasyon için seçeceğiniz cerrah mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı bir diploma sahibi ya da Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üyesi bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.