Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüs Dikleştirme Uygulamaları

Çok çeşitli sebeplere bağlı olarak her kadının karşılaşabileceği bir sorun olan göğüs (meme) sarkması, bazıları için çok can sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor hatta psikolojik sorunlara sebep olabiliyor. Yazık ki meme sarkmasını engellemenin bir yolu yok. Tabi her kadında mutlaka meme sarkması olacak diye bir kural da yok. Kişinin genetik yatkınlığına bağlı olarak göğüslerinin çok büyük ya da çok küçük olması, çeşitli sağlık sorunları ve yaşlanmaya bağlı olarak az ya da çok sarkmalar mutlaka olacaktır. Giyim kuşamla ya da değişik kozmetik yöntemlerle tolere edilebilen boyutlardaki sarkmalar pek çok kadın tarafından problem edilmez. Fakat estetik kaygıları çok fazla olan kadınlar bu tarz sarkmaları bile dert edebilirler. Bir de gerçekten vücut sağlığını tehdit edecek boyutlarda büyük memeleri olan kadınlar için, estetikten çok sağlık sorunudur bu durum. Her yaş grubu için geçerli olmakla birlikte, hormonal olarak da bir takım sıkıntıların yaşanabildiği orta yaş kadınlarda, estetik çözüm arayışlarıyla daha çok karşılaşılır. Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar, orta yaş grubundaki kadınların en çok erkekleri etkilemek için estetik yaptırdığını gösteriyor. Bundan sonraki sebepler ise sırasıyla, daha iyi bir kariyer sahibi olmak, kendini daha iyi hissetmek ve kendini ünlü biri gibi hissetmek olarak sıralanıyor. Görüldüğü gibi estetik yaptırmanın itici gücü büyük oranda başkalarını etkilemek. Sadece kendisi için estetik yaptıranların oranı son derece düşük. Neyse ki günümüzde göğüs sarkmasının sebepleri kadar çözüm yolları da çok çeşitli. Bu yazımızda  işte bu göğüs dikleştirme uygulamalarından söz edeceğiz.

Göğüs Dikleştirme Uygulamaları Nelerdir?

Göğüs dikleştirme (Mastopeksi) teknikleri, göğüs sarkmasının sebeplerine, boyutlarına, kişinin vücut yapısına, yaşına ve sağlık durumuna göre çok çeşitlidir. İlk akla gelen yöntem ameliyattır çoğu zaman ama tıptaki ilerlemeler ve kullanılan materyallerin artışı, pek çok vakada ameliyatsız çözümleri de mümkün kılmaktadır. Göğüslerin sarkması, meme başının da olması gereken yerden daha aşağı kaymasına sebep olur. Sarkmanın derecesine ve dikleştirmenin ne ölçüde yapılacağına, meme başının göğüsteki yerine ve memenin altına – üstüne – yanlara olan mesafesine göre karar verilir. Günümüzde göğüs dikleştirme amacıyla kullanılan çok sayıda teknik vardır. Kullanılacak yöntemler kişiye özel olmalı, en güvenli, en az iz bırakan ve en kalıcı sonucu veren yöntemler olmalıdır. Böylece memenin en önemli fonksiyonu olan süt verme başta olmak üzere, erojen ve dokunma duyusu da korunmuş olur.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında temel prensip, aşağı kaymış meme başını olması gereken yere getirmek ve meme dokusunu istendiği kadar artırmak ya da azaltmaktır. Memedeki fazla deri atılır, meme başı ( areola) etrafındaki koyu alan daraltılarak estetik bir görüntü kazandırılır. Eğer hasta istemiyorsa memeyi büyütmek ya da küçültmek için bir girişimde bulunmak mecburiyeti yoktur. Hamilelik ve emzirme dönemleri sonrasında genç annelerin şikayet ettiği bir durum olan, tıpta meme pseudopitozu yani yalancı sarkıklık denen durumda, memenin sadece alt kısmında meydana gelen bir sarkma söz konusudur. Bu genç kadınlar memelerinin büyümesini, hiç olmazsa gebelik öncesi boyutlarına kavuşmasını isteyebilirler. Böyle durumlarda göğüs dikleştirme ameliyatına gerek kalmadan sadece silikon ile de memeleri toparlamak ve dikleştirmek mümkündür.

1. Cerrahi Yöntemler

Meme hacmini büyütme, küçültme ve hacmini değiştirmeden dikleştirme yoluyla yapılan ameliyatlardır.

Dolgunlaştırarak Göğüs Dikleştirme

Küçük göğüslerde sarkma olmayacağı düşünülür ama bu doğru değildir. Memede meydana gelen doku kayıpları, memeyi kaplayan derinin içinin boşalmasına ve doğal olarak sarkmasına sebep olur. Gebelik sonrasında, doğuştan küçük olan memelerde, bir hastalık sebebiyle meydana gelen doku kayıplarında göğüs dikleştirme operasyonu, göğsü büyütme operasyonuyla birlikte yapılır. Bu tarz göğüs dikleştirme operasyonlarında kısaca “silikon” olarak isimlendirilen meme protezleri kullanılır. Farklı şekillerde, farklı malzemelerden imal edilen ve farklı yüzey şekillerine sahip olan bu protezler, farklı meme problemlerinde en uygun şekilde kullanılırlar.

  • Şekillerine Göre Protezler: Yuvarlak ve anatomik (damla) olmak üzere iki çeşidi vardır. Anatomik protezlerin şekli, memenin şekline daha uyumludur.
  • İçeriğine Göre Protezler: Silikon jel ve fizyolojik serumla dolu olmak üzere iki çeşittir.
  • Yüzey Yapısına Göre Protezler: Düz ve pütürlü yüzeylere sahip iki çeşidi vardır. Pütürlü yüzeyi olan protezlerin daha az komplikasyona sebep oldukları düşünülmektedir.

Dolgunlaştırarak göğüs dikleştirme işleminde hastanın istekleri öncelikli olmak üzere, boyu, omuz genişliği, sarkma oranı, göğüs kafesinin genişliği gibi oranlar da ölçülerek ne büyüklükte bir  protez kullanılacağına karar verilir. Günümüzde kullanılan protezler üretici firmalar tarafından “ömürlük” olarak tanımlanır. Bazı durumlarda, değişen istekler ya da şartlar sebebiyle değiştirilmesi gerekebilir. Ama ortalama olarak 15-20 sene sorunsuz olarak kullanılabilirler.

Küçülterek Göğüs Dikleştirme

Daha çok genetik özelliklere bağlı olan büyük memelerde, doğum, emzirme, kilo alma gibi sebeplerle sarkmalar meydana gelebilir. Hatta bazen göğüslerin ikisi aynı ölçüye sahip olmayabilir. Meme küçültme ameliyatıyla hem simetriyi sağlamak hem sarkmayı ortadan kaldırmak hem de boyun, omuz ve sırt ağrılarına, duruş bozukluklarına son vermek mümkündür. Farklı büyüklükteki memelere, aynı operasyon içinde farklı teknikler uygulamak gerekir. Küçülterek göğüs dikleştirme operasyonları, meme dokusunun bir kısmı çıkartılarak yapılır.

Hacim Değişmeden Dikleştirme

Önce sarkmanın boyutları ve meme bezi miktarı tespit edilmelidir. Sarkma hafif boyutlarda ve meme bezi de çok büyük değilse küçültme işlemine gerek kalmadan, meme altına silikon protez yerleştirilerek sarkma düzeltilebilir. Daha belirgin sarkmalarda ise, meme bezi yeterliyse, küçültme tekniğine benzer bir teknikle sarkma düzeltilir. Eğer sarkma çok daha belirgin ve bez miktarı yetersizse, hem protez yerleştirme hem de toparlama işlemi aynı anda yapılır. Bu tür komplike ameliyatlarda kullanılacak protez miktarı ameliyat sırasında kesinleşir.

Yağ Enjeksiyonu İle Göğüs Dikleştirme

Vücudun başka yerlerinde de son yıllarda yaygın olarak kullanılan bu yöntem, kişinin kendi yağlarının memeye enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. Kalıcı bir uygulama değildir, enjekte edilen yağlar zamanla erir, kaybolur. Bu bir dezavantaj gibi görünse de aslında fena bir şey de değildir; eğer sonuçtan memnun kalmazsanız kaygılanmanıza hiç gerek yok anlamına da gelir. Orta büyüklükte göğüsleri olup biraz büyütmek, dirilik kazandırmak isteyen kadınların tercih edebileceği pratik bir yöntemdir. Asimetrik göğüsleri arasındaki farkı ortadan kaldırmak için de uygulaması kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Tek başına uygulanabilen bir yöntem olduğu gibi, diğer tekniklerle bir arada kullanılması da mümkündür. Lokal ya da sedasyon anestezi altında gerçekleşen operasyonda, çoklukla karın, bel ya da uygun başka bir vücut bölgesinden, özel vakumlu kanüllerle alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirildikten sonra memeye enjekte edilir. Bu operasyonda iki cerrahi alan olacağına ve yağ alınacak bölümün de enjekte edilecek bölüm gibi sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekmek isteriz. Hipertansiyon ve şeker hastalarıyla sigara içenler için uygun bir yöntem değildir. Operasyon en fazla bir saat sürer ve hasta aynı gün taburcu olur.

2. Cerrahi Olmayan Yöntemler

Bilgiye ulaşmanın artık çok kolay olduğu modern dünyada, yazık ki “yanlış bilgi”ye ulaşmak da çok kolay. Hiçbir bilimsel desteği olmayan, güvenirliği kanıtlanmamış ve kişiye yarardan çok zarar getirebilecek pek çok yanlış bilgi saniyeler içinde milyonlarca insana ulaşabiliyor. Son yıllarda sıkça duyduğumuz “alternatif tıp yöntemleri” pek çok insanın kafasını karıştırıyor, aklını çeliyor ve telafisi olmayan durumlara sokabiliyor. Oysa tıbbın alternatifi yoktur! Sağlığımızı ve vücut bütünlüğümüzü ilgilendiren her konuda danışmanımız bir tıp doktoru olmalı. Bu uzunca girişi yapmamızın sebebi, sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan ve kesisiz – dikişsiz- ameliyatsız göğüs dikleştirme iddiasında bulunan bazı uygulamalardan bahsedilmesidir. Fiziksel bir takım hareketler ya da kremlerle bu işi yapabileceğini söyleyen çok sayıda haber, reklam karşımıza çıkıyor. Gerçek şu ki, memelerde kas yoktur ve spor yaparak onları büyütmek de mümkün değildir. Hele de dışarıdan sürülen kremlerle meme dokusuna müdahale etmek imkansızdır. Göğüs dikleştirme söz konusu olduğunda, “cerrahi olmayan yöntem”den daha doğru tanımlama “minimal cerrahi yöntem” olmalıdır.

Botoks Enjeksiyon Yöntemi

Göğüs kasına yapılan botoks enjeksiyonlarıyla geçici ve hafif bir kaldırma sağlamak mümkün olabilir. Yine de işin içinde enjektör olduğuna göre bu yönteme “cerrahi olmayan yöntem” demek ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Nihayetinde bu da girişimsel bir yöntemdir.

Lazer Liposuction Yöntemi

Yağları yakma prensibine dayandığı için, yağ dokusu yüksek olan göğüslerde uygulanabilir. Aşırı kilolu kadınlarda ya da memesinde yağ-bez oranı bozulmuş kişilerde, yağ tabakasını eritme esasına dayanır. Klasik liposuction yönteminde karşılaşılan, deride büyük boşluklar kalması ve derinin sarkması sorunuyla lazer liposuction uygulamasında karşılaşmayız. Bu nedenle klasik lazer uygulamalarına nazaran daha zahmetsiz ve pratik bir çözümdür. Lokal anestezi altında, memenin gerekli yerine lazer ışınları verilerek işlem gerçekleştirilir.

Lipoliz

Lipoliz yaygın olarak çene altı, kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağların yok edilmesinde kullanılan bir yöntem olmakla birlikte son yıllarda göğüs dikleştirme yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Hacim olarak büyük göğüslere uygulanabilen bir yöntemdir. Ve yine minimal bir cerrahi müdahaledir. Çok ince uçlu iğnelerle, memede yağ tabakasının çok olduğu yerlere, soyadan elde edilen PPC (Fosfatidilkolin) enjekte edilir. Bu madde, yağ tabakası içindeki katı yağın çözünmesini ve karaciğerden atılmasını böylece memelerde küçülmeyi sağlar. Hastanın durumuna göre uygulama birkaç seans sürebilir.

Cerrahi olmayan yöntemlerle göğüs dikleştirmek olsa olsa seçilen iç çamaşırlarıyla, kıyafetlerle ya da makyaj hileleriyle mümkün olabilir. Bu amaçla tavsiye edilen ya da satılan kremlere, bitki kürlerine itibar etmemek gerekir. Bunlar zararsız olsalar bile, göğüs dikleştirmede yararlı değillerdir. Sağlık açısından gereklilik olmayan estetik ameliyatları, sağlıklı bir organı ya da dokuyu güzelleştirmek için yapılır. Amaç kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. Hiç kimse güzelleşmek için girdiği bir ameliyattan isteğine ulaşamamış olarak çıkmak istemez. Bir estetik cerrahın en başta dikkat etmesi gereken de budur. Hastanın istekleri doğrultusunda neler yapılabileceği, hangi tekniklerin kullanılacağı ve bunların nelere sebep olabileceği açık yüreklilikle hastaya anlatılmalıdır. Genellikle sorunsuz geçen göğüs dikleştirme ameliyatlarında az da olsa sorunla karşılaşma ihtimali vardır. Hastanın doktoruyla arasındaki karşılıklı güven ilişkisi bu bakımdan çok önemlidir. Elbette bu işin bir de ekonomik boyutu var. Göğüs dikleştirme yöntemlerinin ve kullanılan malzeme çeşitliliğinin ve bu konuda hizmet veren uzman sayısının da artmasıyla fiyatlarda eskiye nazaran bir düşüş olduğu söylenebilir. Kullanılan materyalin cinsine ve miktarına gör fiyatların da değişebileceğini düşünecek olursak, hasta doktor arasındaki ilişkisinin önemi bir kez daha karşımıza çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.