Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüs Kafesi Çıkıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Göğüs kafesi, insan bedeninin üst bölümüdür ve boyun ile karın arasında yer alır. Göğüs içerisinde kalp, akciğerler, yemek borusu ve önemli damarlar taşınır ve göğüs bu önemli organlar için iyi bir koruyucu konumundadır. Aynı zamanda elastik yapısı sayesinde solunumun normal bir şekilde devam etmesini sağlar. Göğüs kafesi 12 kaburga, 12 omur, göğüs kemiği, kaslar ve kas kılıflarından oluşur. Göğüs kafesinin işlevleri arasında; içerisindeki organları koruması, solunum esnasında göğüs boşluğunun kasılmasını ve gevşemesini sağlaması, omuzda bulunan kemiklere ve kollara destek sağlaması bulunur.

Göğüs Kafesi Çıkıklığı Nedir?

Göğüs kemiklerinde meydana gelen iki çeşit şekil bozukluğu vardır. Bunlar; göğüs kafesi çıkıklığı ve göğüs kafesi çöküklüğüdür. Göğüs kafesi bölgesinin dışarı doğru çıkık olması ile göğüs kafesi çıkıklığı, bir diğer deyişle güvercin göğüs hastalığı görülür. Güvercin göğüs tabiri halk arasında daha fazla bilinir. Kemikler ileri doğru fazla uzadığından dolayı göğüs kuşa benzer bir görünüm kazanır. Göğüs çöküklüğüne ise halk arasında kunduracı göğüs denir ve bu hastalıkta göğüs kafesi içe doğru bükülür. Güvercin göğüse sahip hastaların çoğu kalıtsal olarak bu hastalığa sahip olmuşlardır. Bunun yanında skolyoz da buna neden olan bir etkendir.

Göğüs kafesinin çıkık olmasının tam olarak nedeni bilinememektedir. Fakat bu çıkıklık daha çok kıkırdakların fazla büyümesinden veya fazla gelişmiş olmasından kaynaklanabilir. Doğumdan itibaren sahip olunan göğüs kıkırdakları kişi büyüdükçe kemik halini almaya başlar. Nefes alıp verirken, akciğerlere dolan hava ile birlikte genişlemesi bu kemiklerde kalıcı çıkıklığa neden olabilir. Kıkırdakların fazla esnemesi bu sorunun sebebi olabilir. Göğüs kafesi çıkıklığının bir diğer nedeni ise solunum yolları rahatsızlıklarının yol açtığı nedenler olabilir. Ayrıca aşırı zayıf kişilerin kaburga kemiklerinin daha belirgin olmasının nedeni göğüs çıkıklığına bu kişilerde daha fazla rastlanmasından dolayı olabilir. Erkeklerde, kadınlardan çok daha fazla görülür ve genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar.

Göğüs Kafesi Çıkıklığı Nasıl Anlaşılır?

En belirli özelliği göğüs ortasındaki kemik çıkıklığıdır. Bunun dışında;

  • Nefes alıp vermede zorluk yaşanması,
  • Çabuk yorulma hissi ve efor düşüklüğü,
  • Çarpıntı ve kalpte ritim bozukluğu,
  • Astım,
  • Göğüs kafesi bölgesindeki şekil bozukluğu,
  • Göğüs kafesindeki baskı ve ağırlık hissi gibi belirtiler bu rahatsızlığın olma ihtimalini gösterebilir.

Şekil bozukluğuna sahip kişilerin bu rahatsızlığı doğumdan itibaren belirgin olabilir veya ilerleyen yıllarda vücudun gelişmesi ile birlikte belirginlik gösterebilir. Bu bozukluk kişilerin normal yaşam süresini kısaltmaz. Fakat bu kişilerde kendine güvensizlik ve içine kapanıklık sonucu psikolojik rahatsızlıklar görülebilir. Genellikle çocuklarda ve genç yaştaki kişilerde görüldüğü için, bu kişilerde göğüs kısmını her zaman saklamak, omuzlarını düşürmek, öne eğilerek yürümek, bir takım sporlardan uzak kalmayı tercih etmek ve hatta güvensizlik duygusundan dolayı sosyal bir hayat yaşayamayıp yalnız kalmak gibi sorunlar görülebilir. Bu kişiler, yaşanan bu şekil bozukluğunu ailelerinden ve arkadaşlarından bile saklama ihtiyacı duymaktadırlar. Tedavisi mümkün olan bu hastalığı kimi zaman doktorlara bile göstermemeyi tercih ediyorlar. Böyle durumlarda yakınlarının bu kişileri cesaretlendirmeleri ve tedaviye yönlendirmeleri o kişinin psikolojik ve fiziksel sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Tedavisi Nedir?

Normal şartlarda bu göğüs kafesi çıkıklığı hayati bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat görüntüleri açısından bu şekil bozukluğuna sahip kişilerde psikolojik rahatsızlıklar ve depresif olma hali görülür. Ameliyat ile tedavisi mümkündür. Ağrısız ve sancısız bir cerrahi müdahale ile bu çıkıklık düzeltilebilir. Bu rahatsızlık kişiye nefes alıp vermekte zorluk yaşatıyorsa ihmal edilmeden uzman bir doktora gösterilmelidir. Sorunun altındaki ana neden tam olarak araştırılmalı ve gerekli tetkikler yapılarak, zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Ameliyat ile şekil bozukluğuna neden olan kaburga ve kıkırdaklar üzerini saran kılıflar sağlam bir şekilde çıkarılır, bu kıkırdaklar düzeltildikten sonra tekrar yerine konur ve dikiş atılarak kemik ve kas tabakaları aslına uygun olarak kapatılır. Şekil düzeltildikten sonra titanyum plaka ve vida takılarak göğüse destek olunur. Böylece hastanın ilerleyen zamanlarda kendine güvenli ve rahat bir şekilde hayatını sürdürmesi sağlanmış olur. Göğüste meydana gelen deformasyonu önlemek için takılan platinin vücutta kalma süresi kişiye ve göğüsün durumuna göre belirlenir. Göğüs normal haline döndükten sonra bu platin cerrahi bir müdahale ile çıkartılır ve hasta sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.