Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüs Kanseri Hastalığı

Meme kanseri hastalığı dünya genelinde en çok rastlanan kanser türleri arasında yer alır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre ilerleyen yıllarda her 100 kadından 80’inde meme kanseri olacağı söylenir. Her ne kadar erkeklerde de görülebiliyor olsa da kadınlarda 100 kat daha fazla görülme olasılığı bulunur. Meme kanserinin Avrupa ve Amerika gibi modern toplumlarda daha fazla ortaya çıktığı görülür. Fakat erken teşhis sayesinde bu kanserin üstesinden gelinmesi mümkün olur. Elbette erken teşhis için meme kanseri hastalığı ve bu hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Meme kanseri hastalığına yakalanan kişilerin her daim yanlış bir davranış göstermesi gerekmez. Meme kanserine sebep olacak bir hata yapılmasa dahi bu hastalığa yakalanılabilir. Memeye yapılacak olan bir darbenin meme kanserine yol açtığı doğru bir bilgi değildir. Stres meme kanserine sebep olmaz. Meme kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir. Meme kanseri hastalığına sahip olan kişilerin ailesinde böyle bir hastalığa genellikle rastlanmaz. Bu da bu hastalığın genetik bir hastalık olmadığı ya da bu hastalıkta genetiğin çok fazla bir etkisinin olmadığını anlamamızı sağlar. Meme kanseri hastalığı söz konusu olduğu zaman en önemli risk faktörleri arasında yaş yer alır. Bu sebepten dolayı da yaşı ilerleyen kişilerin bu noktada daha fazla dikkatli olması gerekir.

Meme Kanseri Nedir?

Günümüzde de farkındalık yaratılması için mücadele edilen meme kanseri oldukça önemli bir husustur. Meme kanseri, meme yapısını oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ile meydana gelir. Buna sebep olan şey ise kanserli hücrelerdir. Vücudun tüm hücrelerinde olduğu gibi meme dokusunun da normal bir şekilde büyümesini sağlar çeşitli genler bulunur. Bu genlerin çeşitli sebeplerden dolayı zarar görerek görevini yapamadığı durumlar oluşur. Bu tür sebeplerden dolayı da fazlalık dokular ya da bir diğer adı ile tümörler meydana gelir. Meydana gelen tümörlerin bir başka yere gitme eğilimi bulunuyor ise bu tümörlere kötü huylu tümör adı verilir. Meme kanserine yakalanan kişi sayısı her geçen gün artış gösterir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinin tespit edilebilmesi için bireylerin her şeyden önce kendi kendilerini kontrol altında tutmaları gerekir. Meme içerisinde herhangi bir düzeni olmayan, yerinden kıpırdamayan ve sert yapıya sahip olan kitlelerin meydana gelmesi halinde meme kanseri riski ortaya çıkmış olur. Kimi zamanlarda herhangi bir belirti ortaya çıkmadan bireylerin bu hastalığa yakalandığı da görülür. Meme kanserinin net bir şekilde anlaşılabilmesi için mamografi incelemesi yapılır. Meme kanseri hastalığı şu tür belirtiler gösterir;

 • Meme ya da koltuk altında şişlik ya  da sertlik meydana gelmesi ve burada yer alan kitlenin el ile tespit edilebilmesi
 • Meme ucundan kanlı ya da şeffaf bir renge sahip olan akıntılar
 • Meme ucundaki deride soyulma ya da kabuklanma belirtileri
 • Meme ucundan içe doğru çöküş
 • Memede şekil bozukluğu
 • Memede ortaya çıkan kızarıklık ya da yara
 • Meme dersinin portakal kabuğu şeklinde bir görünüme dönüşmesi
 • Memede şekil bozukluğu, asimetri ya da büyüme

Bu tür belirtilerin bir tanesinin dahi görülmesi halinde bireylerin en kısa süre içinde bir doktora görünmesi gerekir. Özellikle de yaşı ilerleyen kişilerin bu hususa ayrıca özen göstermesi gereklidir.

Meme Kanseri Neden Olur?

Meme kanserine sebep olan şeyin ne olduğu tam olarak bilinememekte olup birçok meme kanseri vakasının birbirinden farklı sebepleri bulunur. Her ne kadar yapılan araştırmalara göre meme kanseri riskini arttıran çeşitli genlere rastlanılmış olsa da bu hastalığın doğrudan doğruya aileden geçiş sağlayacağını gösteren herhangi bir bulgu ya da araştırma yoktur. Meme kanserinin günümüzde bilinen nedenleri ya da meme kanseri için risk oluşturan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • 50 yaşın üzerinde olan kişilerde meme kanseri görülme olasılığı yüksek olur.
 • Geçmişte bir memesinde kanser görülen kişilerin diğer memesinde kanser görülme olasılığı bulunur.
 • 50 yaşından sonra adet görmeye devam eden kişiler de risk altında olur.
 • 12 yaşından önce adet gören kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir.
 • Hiç hamile kalmayan kadınlarda meme kanseri görülme olasılığı daha fazladır.

Meme Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Meme kanserinin erken bir şekilde teşhis edilebilmesi için hastada görülen bulgulara göre çeşitli tanı yöntemleri kullanılır. Meme kanseri her ne kadar herhangi bir yaşta görülebiliyor olsa da ilerleyen yaşlarda bu risk artacağı için bu yaşlarda alınması gereken önlemler de daha fazla olur.

Meme kanserinin oldukça yaygın görülüyor olması sebebi ile özellikle 20 yaşlarından itibaren bireylerin her ay meme kanseri kontrolü yaptırması gerekir. Kontrol sırasında meme yapısında herhangi bir farklılık olup olmadığına ve memede bir kitle oluşup oluşmadığına bakılır. Dokuda bir kitle ya da farklılık bulunması halinde vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. 20’li yaşlarda her üç yılda bir defa meme kanseri kontrolüne gidilmesinde fayda bulunur. 40’lı yaşları geçen kişilerin yalnızca kendi başlarına yapacakları kontroller yeterli olamayacağı için doktora gidilerek gerekli kontrollerin yapılması daha doğru olacaktır. Bu yaşlarda olan kişilerin her iki yılda bir mamografi çektirmesinde fayda vardır. 50’li yaşlarına gelen kişilerin ise mamografiyi her yıl çektirmesi daha doğru olur.

Kendi kendine yapılan muayene sırasında kitle tespit edilmesi ve bu kitlenin iki hafta boyunca durması halinde doktora gidilmesi gerekir. Yukarıda bahsi geçen belirtilerin tespit edilmesi halinde en kısa süre içinde doktora gidilmesi büyük önem taşır. Bu durumda mamografi, biyopsi ve ultrason yöntemler kullanılarak kesin bir kanıya varılır.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinin tedavi edilebilmesi için kanserli hücrenin ne kadar büyük olduğu, ne hızda yayıldığı ya da yayılıp yayılmadığı gibi durumlara bakılarak bir başka organa sıçrama riskinin olup olmadığı incelenir. Meme kanseri tedavisi hastalığın bulunduğu evreye göre farklılık gösterir.

Evre 1: Kanserli hücrenin 20 milimetreden küçük olduğu durumlarda hastalık henüz birinci evresinde olup lenf bezlerine geçiş yapmamış olur. Birinci evresinde olan meme kanserinin tedavisinde lenf bezleri alınarak korunacak, radyo tedavisi uygulanacaktır. Duruma göre kemoterapi ve hormonoterapi gibi yöntemler kullanılarak da bu tedavi desteklenebilir. Bazı durumlarda koltuk altında yer alan lenf bezlerinin alınması da söz konusu olacaktır.

Evre 2: Tümörün 20 ile 50 milimetre aralığında olduğu bu evrede kimi zaman 50 milimetreyi geçen tümörlere de rastlanır. Kanserli hücre lenf bezine sıçramamış olsa da birinci evrede görülen tedavi yöntemlerine başvurulur.

Evre 3-A: Kanserli hücre artık koltuk altında yer alan lenf bezlerine ve göğsün dış bölümlerine sıçramış olur. Bu hastalara cerrahi müdahale uygulanacak ve tümör alınacaktır. Daha sonra kemoterapi ve hormon tedavisi yöntemleri de kullanılarak hastalık tedavi edilir.

Evre 3-B: Bu evreye gelmiş olan tümörün ne kadar büyük olduğu önemli değildir. Göğüs duvarına bağlı olan kanserli hücreler lenf bezlerine sıçrar. Bir önceki evrede tümörün boyutunun küçültülebilmesi için Neoadjuvant tedavi yöntemi uygulanır. Bu işlemin ardından ise lampektomi ve mastektomi yöntemleri kullanılır.

Evre 4: Kanserin meme dışına yayıldığı bu evre genellikle meme kanserini geç fark eden kişilerde görülür. Bu evreye ulaşılmış olması halinde hastanın yaşam kalitesi arttırılmaya ve ömrü uzatılmaya çalışılır. Hormonoterapi ve kemoterapi uygulanır. Hastanın şikayetlerine göre mastektomi uygulanması da mümkündür.

Meme kanseri tedavisi sebebi ile alınan memenin yerine plastik cerrahi yöntemler kullanılarak göğüs rekonstrüksiyonu da yapılır.

Meme Kanseri Ameliyatı

Meme kanseri hastalığının belirtilerinin erken teşhis edilmesi halinde bu hastaların kanserli hücreleri güvenli bir bölge oluşturacak şekilde etrafında yer alan sağlıklı dokular ile birlikte alınır. Birinci ve ikinci evrede yer alan hastalarda bu yöntem kullanılır. Diğer evrelerde ise meme kanserine destek amaçlı tedavi yöntemleri uygulanır. Tümörün boyutu, hastanın sahip olduğu diğer hastalıklar, meme boyutu ile kanserli kitlenin oranı, hastanın yaşı ve hastanın tercihlerine göre ameliyat yapılır. Meme kanseri söz konusu olduğu zaman geç teşhis durumunda diğer bölgelere de sıçrayan ve memenin büyük çoğunluğunda tümör olması halinde ameliyat uygulanmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.