Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GÖĞÜS KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göğüs kanseri, meme dokusunda gelişen bir kanser türüdür ve genellikle, süt kanallarında ya da lobüllerin iç yüzeyinde kanserli hücrelerin ilerlemesi ile başlamaktadır. Kanser, duktal karsinom adı verilen kanallarda gelişmekte daha sonra da lobuler karsinom adı verilen loblarda ilerlemeye devam etmektedir. Göğüs hücrelerinde kanserli hücrelerin çoğalması ile başlayan göğüs kanseri, daha sonradan tüm vücuda yayılabilmektedir. Daha çok kadınlarda gözlenen bu kanser türü nadiren erkeklerde de gözlenebilmektedir. Dünya genelinde, kadınlarda gözlenen kanser türlerinin % 16’sını oluşturan göğüs kanserinin kadınlar arasında yayılma oranı yaklaşık % 23 oranındadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde kanser ölümlerinin ise yaklaşık % 18.2’sini göğüs kanseri oluşturmaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 232.340 kadın göğüs kanseri hastası ve 2.240 erkek göğüs kanseri hastası teşhis edilmektedir. Bu hastalardan yaklaşık 39,620 tanesi ise hayatını kaybetmektedir. Ayrıca ek olarak, göğüs kanserinin 18 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Göğüs kanserinin, ülkelerin ekonomik ve gelişmişlik durumları karşılaştırıldığında, gelişmiş ülkelerde daha fazla miktarlarda gözlendiği tespit edilmiştir. Bu durumun birkaç sebebi vardır. Zengin ve gelişmiş ülkelerdeki kadınların yaşlanıncaya kadar çalışmak durumunda kalmaları olabilmektedir. Diğer yandan, yaşlı kadınlarda göğüs kanseri daha sık görülmektedir. Gelişmiş olan ülkelerde yaşayan kadınların, fakir ülkelerdeki kadınlara göre, farklılık gösteren yeme, içme ve yaşam tarzı da, göğüs kanserinin gelişmiş ülkelerde daha yaygın olmasının bir nedenidir.

Göğüs kanserinde risk gruplarını ise, kadınlar ve obezite hastaları başta olmak üzere alkol tüketenler, hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişiler, menopoz döneminde hormon değişim tedavi sürecindeki kadınlar, iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalan kişiler, erken yaşta regl olmaya başlamış olan kadınlar, çocuk sahibi olmayan ya da ileriki yaşlarında çocuk sahibi olan kadınlar ve yaşlı kadınlar oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak, göğüs kanseri oluşumunu % 5 ile % 10 oranında genetik faktörler etkilemektedir.

Göğüs kanseri, invaziv (yayılan) göğüs kanseri ve invaziv olmayan (yayılmayan) göğüs kanseri şeklinde iki farklı grupta incelenmektedir.

Yayılan göğüs kanseri; loblardan ve kanallardan ya da yakınındaki dokulardan, kanserli hücrelerin dağılması sonucu oluşmaktadır. Bu tip kanserde, lenf düğümlerinde anormal şekilde hücreler çoğalmaya başlayabilir ve bundan dolayı diğer organlara, kemiklere, karaciğere ve akciğerlere kanserli hücreler yayılabilir.

Yayılmayan göğüs kanserinde; kanser oluşumu ilk başlangıç yerinde kalır ve başka doku ya da hücrelere yayılmaz. Loblar içinde lobüler karsinom, yani orijinal yerinde kanser oluşumu gerçekleşirken, süt kanalları içinde duktal karsinomda kanser oluşumu gerçekleşir. Bu iki durumda da, kanserli hücreler ilk oluşum yerlerini, orijinal konumlarını aşmazlar.

Oluşum Nedenleri

Uzmanlar, göğüs kanserine neyin sebep olduğunu kesin olarak tespit edememişlerdir. Fakat, birtakım genetik, çevresel ve kişisel faktörlerin göğüs kanseri oluşumuna sebep olabileceği düşünülmektedir. Fakat, bazı özel sağlık durumu söz konusu olan kişilerde ve diğer bazı kişilerde kanserli hücrelerin oluşma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bunlar şu şekildedir:

Yaşlanmak: Yaşlı kadınlarda göğüs kanseri oluşması ihtimali, genç kadınlarda göğüs kanseri oluşması ihtimalinden çok daha fazladır. Kadınlarda gözlenen göğüs kanseri vakalarının % 80’den fazlasını 50 yaş ve üzeri kadınlar oluşturmaktadır. Bunun nedeni ise, özellikle menopoz sonrası, kadınlarda birtakım hormonların üretilmesinin durmasıdır.

Genetik Faktörler: Kadınlarda göğüs kanseri oluşumu, yumurtalık kanseri ile yakından alakalıdır. Eğer, aile üyelerinde yumurtalık kanseri ya da göğüs kanseri geçmişi olan bireyler var ise, bu durum kişiyi göğüs kanserine karşı savunmasız bırakacaktır. Fakat, göğüs kanserinin oluşum nedeni yine de çoğunlukla kalıtsal değildir.

BRCA1 ve BRCA2 genlerini taşıyan kadınlar, göğüs kanseri ya da yumurtalık kanseri oluşumu açısından oldukça yüksek risk grubunda yer almaktadırlar. Ayrıca, bu genler kalıtsal olabilmektedir. TP53 adındaki bir başka genin varlığı da, göğüs kanseri oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Göğüs Kanseri Geçmişi Olan Kadınlar: Önceden bir göğüs kanseri atlatmış olan kadınlarda, diğer kadınlara göre, sonradan tekrardan göğüs kanseri oluşması ihtimali daha yüksektir.

Belirgin Göğüs Kist Tipi: Bazı kadınların göğüslerinde zararsız türde kistler ve yumrular oluşabilmektedir. Fakat zararsız olan bu kist ve yumrular, daha sonradan göğüs kanseri oluşumuna sebep olabilmektedirler.

Yoğun Meme Dokusu: Yoğun bir şekilde meme dokusuna sahip olan kadınlarda, göğüs kanseri oluşması riski daha fazla olabilmektedir.

Östrojen Eksikliği: Kadınlarda ergenlik dönemine giriş ile birlikte, erken dönemlerde üretilmeye başlanılan östrojen hormonu, menopoz sonrası önemli miktarda düşüş göstermektedir. Çünkü, menopozdan sonra vücutta östrojen üretimi giderek azalmakta ve sonlanmaktadır. Östojen, göğüs kanserini önleyen ve kadın sağlığını koruyan bir hormon olduğu için, eksikliği durumunda göğüs kanseri oluşması ihtimali yüksek olabilmektedir. Buna ek olarak, menopozdan sonra, ek östojen için kullanılan doğum kontrol hapları, östrojen seviyesini çok yükselttiği için, bu durum da göğüs kanseri oluşumuna sebep olabilmektedir.

Obezite: Özellikle, menopoz sonrası dönemdeki fazla kilolu kadınlarda, göğüs kanseri oluşması riski oldukça fazla olabilmektedir.

Boy: Bazı uzmanlara göre, uzun boylu kadınlarda, kısa boylu kadınlara göre, göğüs kanseri oluşma ihtimali daha fazladır. Fakat, uzmanlar bunun nedenini tam olarak açıklayamamaktadır.

Alkol Tüketimi: Sürekli olarak fazla miktarda alkol tüketen kadınlarda göğüs kanseri oluşması ihtimali çok yüksek olabilmektedir.

Radyasyon Maruziyeti: X-ray ışınlarına ya da CT taramasına çok fazla miktarda maruz kalan kadınlarda, göğüs kanseri oluşma ihtimali daha yüksektir. Özellikle çocukluk döneminde çok sık olarak göğüs filmi çektirmek zorunda kalan kadınlarda, sonradan göğüs kanseri oluşması ihtimali yüksek olabilmektedir.

Hormon Değiştirme Tedavisi (HRT): Hormon değiştirme tedavileri ve östrojen takviyeleri, göğüs kanseri riskini büyük oranda artıran faktörlerden biridir.

Bazı Meslek Gruplarında Çalışmak: Fransız araştırmacılara göre, geceleri çalışmak durumunda olan kadınlarda ve ilk hamilelik döneminde gece çalışmak durumunda olan kadınlarda, göğüs kanseri oluşması daha muhtemeldir. Buna göre, bazı meslek gruplarında, kanserojen ve endokrin bozucu kimyasallara maruz kalarak çalışmak, göğüs kanseri riskini artırabilmektedir. Özellikle, bar, otomotiv plastik imalatı sektörü, metal işleme, gıda konserve ve tarım sektörlerinde çalışan kadınlarda, göğüs kanseri oluşması ihtimali daha yüksektir.

Kozmetik Göğüs İmplantları: Kozmetik göğüs implantları göğüs kanseri oluşumunu tetikleyebilmektedir ve bundan dolayı erken ölümlere sebep olabilmektedir. Ayrıca, kozmetik göğüs implantları, göğüs kanseri tanısının konulmasını da % 25 oranında önlemektedir.

İleri Yaşlarda Doğum Yapmak ya da Hiç Doğum Yapmamak: Bebek sahibi olmamak, göğüs kanseri riskini artırmaktadır. Çünkü, bebek emzirmek göğüs kanseri riskini azaltan faktörlerden biridir.

Tanısı

Göğüs kanseri tanısında birtakım testlerden ve cihazlardan yararlanılmaktadır. Buna göre, göğüs kanseri tanısı konulurken; fiziksel göğüs muayenesi, mamografi taraması, 2D ve 3D birleşik mamografi taraması, meme ultrason taraması, biyopsi, meme MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taraması ve hastalık seyrini takip etme şeklinde yöntemler kullanılmaktadır.

Alınması Gereken Önlemler

Hem genel sağlığı korumak hem de göğüs kanseri riskini azaltmak için alınacak birtakım önlemler bulunmaktadır. Alkol tüketimi azaltmak ya da bırakmak, düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak, sağlıklı ve yeterli beslenmek, menopoz sonrası dozunda hormon tedavisi görmek, kilo kontrolüne dikkat etmek, kendi kendini kontrol etmek, bebek emzirme gibi uygulamalar, göğüs kanserinden korunmak için alınacak bazı önlemlerdir.

Tedavisi

Göğüs kanserinin tedavisi, onkolog, radyolog, uzman kanser cerrahı, uzman hemşire, patolog, radiografiker ve rekonstrüktif cerrahların ortak uygulamaları yardımı ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda, göğüs kanseri tedavisinde, terapist, psikolog, diyetisyen ve fizyoterapistlerde etkin olmaktadır.

Göğüs kanseri tedavisinde, radyoterapi, kemoterapi, ameliyat, hormon tedavisi, doğurganlığı koruma tedavisi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüste yumru oluşması, göğsün şeklinde değişme, ciltte çukurlaşma oluşması, meme ucundan sıvı gelmesi, ciltte kızarıklık oluşması, kemik ağrıları, göğüs ve baş ağrısı, lenf düğümlerinde şişkinlik, nefes darlığı ve ciltte sararma, göğüs kanserinin bazı belirtilerindendir.

1.Yumru Oluşması

remedios-para-el-dolor-de-pechos

Özellikle regl sonrası, devamlı olarak koltuk altında yumru ve kitlelerin oluşması, genellikle göğüs kanserinin ilk belirtilerindendir. Bu yumrular çoğunlukla ağrısızdır, fakat dikenlenme hissine sebep olabilmektedir.

2.Ağrı ve Hassasiyet

woman with pink cancer awareness ribbon

Özellikle göğüs bölgesinde ağrılara sebep olabilen göğüs kanseri, bazen de kişinin bünyesine göre, baş ağrısına ya da kemik ağrılarına yol açabilmektedir. Özellikle regl döneminde koltuk altlarında ağrılar yaşanabilmektedir.

3.Göğüs Ucunda Düzleşme Veya Çukurlaşma

o-BREAST-CANCER-facebook

Bir tümör oluşumu belirteci olarak, göğüs kanserinde, meme uçlarında düzleşme ya da çukurlaşma gözlenebilmektedir.

4.Pişik ve Kaşıntı

maxresdefault

Göğüs bölgesinde, kızarıklık, pişik ve kaşıntı oluşumu göğüs kanseri belirtilerinden bazılarıdır. Bunun sonucunda göğüs bölgesinde tahriş oluşumu gerçekleşir ve şişkinlik oluşur.

5.Ciltte Renk Değişimi

signs-and-symptoms-of-breast-cancer-a-change-in-the-size-shape-of-a-breast

Göğüs bölgesinde derinin turuncu ve sarımsı bir renge bürünmesi, göğüs kanserinin belirtilerinden biri olabilmektedir.

6.Göğüs Formunda Değişme

breastcancer_2419380b

Göğsün normal şeklinden daha farklı görünmesi veya bir göğsün diğerinden küçük veya büyük olması, göğüs kanseri belirtisi olabilmektedir. Böyle bir durumda doktora gitmekte fayda olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.