Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüs Ucu Yarası İçin Ne Yapılmalı?

Emzirme sebebiyle memelerde ağrı ve yaraların ortaya çıkması oldukça normal bir durup olup, genellikle bebeğin yanlış bir şekilde konumlandırılması ya da tutulması sebebi ile meydana gelir. İşe yarayan bir pozisyon ile doğru bir şekilde emzirilen bebek göğüs ucunda yara oluşumuna sebep olmaz. Böylelikle kabarcık, acı ve çürükler ile karşılaşmazsınız. Meme ucunda dokunmaya hassasiyet, çatlama ya da kanama gibi durumlar da ortaya çıkmaz. Diğer yandan göğüs ucunda çatlaklara sebep olan bir diğer etken memelerde sütün aşırı toplanması halinde şişmesi de olabilir. Farklı sebeplere bağlı olarak oluşan göğüs ucu yarası için ne yapılmalı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Göğüs Yaralarının Nedenleri Nelerdir?

Çok çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilen göğüs yaralarının en sık karşılaşılan sebepleri şunlardır;

Yüzeysel Zedelenme: Bebeğin emzirme döneminin ilk gün ya da haftalarında meme uçlarında ağrıya sebep olması mümkündür.  Bu durum yüzeysel zedelenmeyi işaret eder. Bebeğin göğsü değil meme ucunu emmesi ilk olarak ağrıya daha sonra ise hasara sebep olur.

Meme Pompası Travması: Göğüs pompasının yanlış bir şekilde kullanılması halinde memeleriniz zarar görebilir. Meme uçları için çok küçük olan aletlerin ya da emme seviyesinin yüksek bir şekilde ayarlanmasının sonucunda bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon: Bebeğin sahip olduğu herhangi bir maya enfeksiyonu sebebiyle meme ağrısı ya da hasar görülmesi mümkün  olup, yeme anında ya da sonrasında kızarıklık, sancı, ağrı ve kaşıntıların ortaya çıkması, pamukçuk belirtileri ve buna benzer sorunlar ortaya çıkabilir.

Kısa Dil Bağı: Meme ucu yaralarına bebeğin dilinin sebep olması da mümkün. Dili ağzın zeminine bağlayan cildin kısa olması ya da dilin önüne kadar uzanması halinde göğüs ağrıları ile birlikte emzirme sorunları ortaya çıkabilir.

Süt Kabarcığı: İnce bir tabaka süt kanalının açılması ile birlikte süt kabarcığı büyüyüp sütün sıkışmasına ve kanalın tıkanmasına sebep olur. Bu tür kabarıklar beyaz ya da sarı bir nokta olarak kendini gösterip ağrıya sebep olur.

Göğüs Ucu Kabarcığı: Emzirme sırasında yoğun meme başı ağrısına sebep olan bu durup kanlı ya da sarı bir kabarcık olup göğüs ucundaki sürtünme sebebiyle ortaya çıkar.

Göğüs Yaralarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeğinize meme vermeden önce ya da sonra memenizi temizlemenize gerek olmadığı gibi yalnızca duş alırken temiz su ile yıkamanız yeterli olur. Sabun gibi maddeler areola ve meme başlarına zarar verebilir. Bu tür maddelerden uzak durulması gerekir. Diğer yandan cildi yağlandıran, bakterilerin büyümesine engel olan montgomery bezlerinin işini yapmasına izin vermeniz gerekir.

Bu tür bir sorunla karşı karşıya kalan kişilerin göğüs yarasına sebep olan durumu tespit edip buna göre hareket etmesi gerekir. Kimi durumlarda bir süre emzirmemek iyi bir çözüm olabilir. Göğüs ucunda pamukçuk olması halinde ise hem bebeğin hem de sizin tedaviniz için doktora giderek bir ilaç tedavisi alabilirsiniz.

Bununla birlikte göğüs yaralarının tedavisinde çeşitli doğal tedavi yöntemlerini kullanmak da mümkün olur. Şimdi onlara bir göz atalım;

  • Emzirme sebebiyle göğüs çatlakları, kanaması ya da ağrısı varsa anne sütü bu durumda sahip olduğu antibakteriyel özellikler ile birlikte iyileştirici bir etki gösterir. Birkaç damla anne sütünü ağrı geçene kadar damlatabilir, emzirmeden sonra birkaç damla daha koyduktan sonra kurutabilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem ise ağrılı bölgeye sıcak kompres uygulamak olur. Böylelikle ağrıyı hafifleterek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bunun için sıcak suya batırılan bir bezi sıkmalı ve emzirmeden on dakika önce kadar göğsünüze yerleştirmelisiniz. Günde birkaç defa uygulayacağınız bu tedavi yöntemi işinize oldukça yarar.
  • Tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi yağlar ile göğüs uçlarına masajlar yapabilirsiniz. Bu tür yağlar sayesinde meme ucunu nemlendirebilir, kurumasını engelleyebilir ve çatlak problemlerini giderebilirsiniz. Günde birkaç defa tekrarlayabilir, anne sütü vermeden önce yağları ılık su ile yıkayabilirsiniz.
  • Meme ucu ağrıyan kişilerin şifa kaynağı olan aloe vera yapraklarının jelini meme ucuna ve çevresine sürebilirsiniz. Kavanoza koyduktan sonra buzdolabında saklayabileceğiniz bu jeli birkaç gün boyunca kullanabilirsiniz. Fakat bebeği beslemeden önce meme ucunuzu yıkamayı unutmayın. Ayrıca jelin bozulmamasına dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.