Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüs Ucu Yarası

Yeni doğum yapmış annelerin en büyük belası göğüs ucu yarasıdır. Anneler bebeklerini emzirmeye başladıkları zaman göğüslerinde yara ya da ağrı oluşması oldukça normal bir olaydır. Göğüs ağrısı genelde annelerin bebeklerini hatalı tutması ve hatalı konumlandırmasından kaynaklanır. Anneler işe yarayan bir pozisyon bulduklarında ve bebeklerinin de doğru beslendiğinden emin olduklarında emzirme işlemi daha rahat geçer. Emzirirken göğüste acı, kabarcıklar ya da çürükler olmamalıdır. Göğüslerin uçlarında çatlamalar, dokunma hassasiyetleri ya da kanamalar da olmamalıdır. Eğer göğsünüzde yara, çatlama ve ağrı varsa ve neden olduğunu ya da nasıl iyileşeceğini merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Göğüs Ucu Yarası Neden Olur?

Çeşitli şeyler göğüs ucu yarası ve ağrısına neden olabilir. En sık rastlanan göğüs ucu yarası nedenleri şunlardır;

1. Enfeksiyon

Bebekte herhangi bir maya enfeksiyonu var ise, bu enfeksiyonu anneye aktarabilir ve annede göğüs ağrısı ya da göğüste hasar meydana gelebilir. Emziren annelerde emzirme sırasında ya da sonrasında göğüs kaşıntısı, kızarıklık, ağrı ve sancı oluşabilir. Birkaç günlük tedavi sonrasında bu semptomlar düzelmez ise doktora görünmekte fayda vardır.

2. Yüzeysel Zedelenme

Anneler emzirmelerinin ilk birkaç gününden ya da haftasından sonra bebeklerini emzirirken göğüs uçlarında ağrı hissedebilirler. Bu olaya yüzeysel zedelenme adı verilir. Bu olduğu zaman, bebek göğüsten ziyade göğüs ucunu emer. Bu durum ilk önce ağrıya sebep olur ve ardından memenin başı hasar görebilir.

3. Meme Pompası Travması

Annelerin göğüs pompasını yanlış kullanması, memelerine zarar verebilir. Göğüs pompası ile beraber gelen aparatlar meme uçları için çok küçük olabilir. Bazı kadınlar ise yanlışlıkla bebeklerinin emme seviyesini çok yüksek hale getirir.

4. Süt Kabarcıkları

Bir süt kabarcığı, ince bir tabaka halindeki süt kanalının açılması üzerine büyüdüğü zaman, sütün sıkışmasına ve kanalı tıkamasına sebep olur. Kabarcığın beyaz ya da sarı bir nokta gibi görünme eğilimi vardır ve bu noktalar ağrıya sebep olabilir.

5. Göğüs Ucu Kabarcıkları

Meme başı kabarcıkları, emzirme sırasında yoğun olarak meme başı ağrılarına sebep olan açık, sarı ya da kanlı kabarcıklardır. Genelde göğüs ucundaki sürtünme nedeni ile oluşurlar.

Göğüs Ucu Yarası Nasıl Geçer?

Öncelikle yapılması gereken en önemli şeylerden biri annelerin emzirme pozisyonlarını değiştirmeleridir. Emzirmede en çok önerilen 2 pozisyon mevcuttur. Bunlardan biri ve en rahat olanı arkaya yaslanarak emzirmektir. Bu pozisyonda bebek memeyi daha iyi kavrar ve yüz üstü olduğu için gaz problemleri de halledilmiş olur. İkinci yöntem ise koltuk altı pozisyonunda emzirmektir. Bu yöntem sezeryanla doğum yapan ve ikizleri olan annelere önerilir.

Annelerin göğüslerini ya da memelerini bebeklerine vermeden evvel ya da sonrasında temizlemesine gerek yoktur. Günlük banyo ya da duş esnasında göğüslerini temiz su ile durulamaları yeterli olur.

Sabun gibi dezenfekte edici maddelerden cilde, meme başına ya da areollara zarar verebilecek her türlü madde kullanımından uzak durulması gerekir. Hamilelik sırasında memenin çevresinde olan montgomery bezi, cildi yağlandırıp bakterilerin büyümesini engelleyebilen doğal bir yağ salgılar. Bu tür şeylerden uzak durarak, bu doğal maddenin işini yapmasına izin verilmesi gerekir.

İyileşme sürecini desteklemek için meme kremi veya lanolin kullanılabilir. Fakat bebek beslenmeden önce silinmesi gereken merhemlerden kaçınmak gerekir. Çünkü sürekli silmek de cildi tahriş eder.

Eğer pamukçuk gibi bir durum varsa hem anne hem de bebek ihmal etmeden doktora muayene olmalıdır.

Anne sütü antibakteriyel özellikte olduğu için göğü ucu yarasının tedavisinde iyileştirici özelliğe sahip olabilir. Anneler emzirmeden önce etkilenen meme başlarına birkaç damla anne sütü sürmelidir. Emzirmeden sonra da bir miktar süt uygulanmalı ve kurumasına izin verilmelidir. Ağrı ya da yara kayboluncaya dek bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirler.

Göğüs yaralarını yatıştırmak amacıyla etkilenen bölgelere sıcak kompres yapılabilir. Böylece ağrı hafifler ve iyileşme süreci de hızlanabilir.  Bir bezi sıcak suya batırıp sıkmak suretiyle göğüslerine yerleştirmeleri gerekir.  Bu işlem emzirmeden en az on dakika öncesinde yapılmalıdır. İyileşinceye kadar bu tedavi günde birkaç kez tekrarlanabilir. Sıcak duş ya da ısıtma yastıkları da göğüs rahatsızlıklarını hafifletebilir.

Bebekler göğüsteki kahverengi bölgeyi tamamen kavrarsa emzirmede herhangi bir problem yaşanmaz. Anneler bebeklerini emzirmeden önce bu kısmı bebeklerinin ağzına iyice yerleştirmelidir. Göğüs ucu yara olsa dahi emzirme bırakılmamalıdır çünkü anne sütü iyileştirici özelliktedir.

Anneler göğüs uçlarını sık sık havalandırıp kuru kalmasını sağlamalıdır. Göğüs uçları ne kadar hava alırsa o kadar çabuk iyileşir.

Zeytin, hindistan cevizi ya da tatlı badem yağları ile masaj yapıp göğüs uçları tedavi edilebilir. Anne sütünü vermeden önce kalan yağları temizlemek amacıyla göğüs ılık su ile iyice yıkanmalıdır.

Papatya, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliğe sahiptir. Papatya, göğüs yaralarını iyileştirme ve tedavi etme amacıyla kullanılabilir. Sıcak suya batırılan papatya çayı poşetleri göğüse uygulanabilir. Bebek beslenmeden önce göğüsler ılık su ile yıkanmalıdır.

Limon bütün vücudun bağışıklığını artırıcı ve iyileşme sürecine yardımcı olup hızlandırıcı zengin C vitamini kaynağı bir meyvedir. C vitamini, hasarlı cilt dokularının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Limonu özellikle yiyerek tüketmek de yaraların iyileşmesi açısından faydalıdır.

Çay ağacı yağı antiseptik ve mantar önleyici özellikte olduğu için göğüs yarası için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağı uygulayarak enfeksiyon kapma riski en aza indirilip, çabuk iyileşme sağlanabilir. Bir iki damla çay ağacı yağı güne üç dört defa meme uçlarına sürülebilir. Fakat bebeği beslemeden önce iyice temizlendiğinden emin olunmalıdır.

Lavanta da göğüs yarası ile bağlantılı rahatsızlıklarda yararlı bir bitkidir. Birkaç lavanta çayı torbası on dakika boyunca sıcak suda beklemeli ve sonra sıkılıp fazla suyu alınmalıdır. Torbalar memenin uçlarına birkaç dakika uygulanmalıdır. Emzirmeden önce bölge ılık su ile yıkanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.