Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüste Ağrılı Kitle Neden Olur?

Göğsünde ağrılı bir kitle ya da farklılık hisseden kişiler genellikle telaşa kapılır. Bunun sebebi ise kanser ihtimalinin söz konusu olmasıdır. Bu tür rahatsızlıklar sebebiyle endişeli hissetmeniz oldukça normal bir histir. Bu sebeple en kısa zaman içinde bu durumu kontrol ettirmeniz gerekir. Fakat bu noktada bilmeniz gereken bir şey varsa o da çoğu meme kitlesinin kanser olmamasıdır. Kitlenin kanser olması halinde ise erken teşhis, tedavi ve hayatta kalma konusunda büyük önem taşır. Şimdi göğüste kitle ev ağrılı kitlelerin ne gibi sebepleri olduğuna bir göz atalım.

Memede Kitle ve Kist Çeşitleri

Memede kitle olması, esasında sık rastlanılan bir durum olarak karşımıza çıkar. Memede kitle her ne kadar önemli bir kanser bulgusu olsa ve kadınları korkutsa da bu noktada hemen bir sonuca varmamak gerekir. Adet döneminin ikinci bölümünde kendini gösteren ve bu dönemin ardından küçülen ya da yok olan sertlikler genellikle meme kisti sebebiyle oluşur. Memede kitlelerin olması halinde bu durumun mutlak surette kontrol edilmesi gerekir.

Memede sertlik durumunda kist adı verilen oluşumların meydana gelmiş olması da mümkündür. Meme kistleri, içi su ile dolu olan baloncuk ya da keseciklerdir. Memenin bir salgı organı olması sebebiyle kist görülme olasılığı da yüksek olur. Özellikle adet döneminin ikinci yarısında kistlerin büyümesi de mümkün olur. Öyle ki bu durum kimi zamanlar ağrıya sebep olabilir. 3 – 5 santimetre aralığında çapa ulaşabilen bu kistler, 2.5 santimetreyi geçmesi halinde aşırı ağrı yapar. Bu sebeple de bu tür kistlere enjektör iğnesi ile girilip kistin sıvısının boşaltılması gerekebilir. Bu noktada ultrason kullanılması yapılacak en doğru teşhis yöntemi olur.

1. Basit Kist

Bu tür kistlerin çeperleri düz olur. İçerisinde düzenli ve homojen yapıda bir sıvı bulunur. Bu tür kitle oluşumunda damar yapısı olmaz ve bu kitleler hiçbir zaman kansere evrilmez. Bu sebepten dolayı da takip edilmesi gerekli değildir.

2. Komplike Kist

Çeşitli durumlarda birkaç kistin bir araya gelmesi sonucunda üzüm salkımına benzeyen bir görüntü oluşabilir. Bununla birlikte kistin farklı bölümlere ayrıldığı durumlar da bulunur. Bu tür kistlere komplike kist adı verilir. Bu tür durumlarda altı ayda bir kez ultrason yapılması gerekir.

3. Meme Çeperinde Boşluğa Çıkıntı Olan Kist

Çeşitli durumlarda kist duvarından kist içine doğru intramural protruzyon adı verilen bir çıkıntı meydana gelir. Bu durumda bir parça alınması ve kanserin araştırılması gerekir.

4. Yoğun İçerikli Kist

Çeşitli durumlarda aşırı yoğun bir sıvıya sahip olan kistlerin hücre dolu solid kitle mi yoksa içi sıvı dolu mu olup olmadığının kısa aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir.

5. İç Yapıda Yer Alan Düzensiz Kist

Çeşitli durumlarda kist kanaması ya da kist içinde doku artıkları meydana gelir. Ultrason ile bakıldığı zaman homojen olmayan yapısal bir görüntüye sahip olan bu kistlerin takip edilmesi ve incelenmesi önem taşır.

Meme Kisti Nasıl Teşhis Edilir?

Memeye saplanmış olan bir kitlenin içinde sıvı mı yoksa hücre mi olup olmadığını tespit etmek gerekir. Bunun için kullanılacak en iyi yöntem ultrason olur. Kistin iç yapısına göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Ultrasonun yapılamadığı durumlarda enjektör ile kitleye girilir ve kitlenin iç yapısı çekildikten sonra sıvı gelmesi halinde kist, bir şey gelmezse solid kitle olduğu anlaşılır.

Meme Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Memede saptanmış olan kistler genellikle tedaviye gerek duymaz. Basit meme kistleri önemsenmez ve takip edilmez ve yoğun içeriğe sahip olan ya da komplike olan kistler 6 ayda bir ya da 2 – 3 defa ultrason çekilerek takip edilir. Kimi durumlarda düzensiz bir sıvıya ve tane tane yapıya sahip olan kistlerin içine enjektör ile girilerek sıvı boşaltılır. Daha sonra patolojik olarak incelenen bu sıvı, kistin içeriği konusunda doktorlara bilgi verir. Kanlı bir sıvının çekilmesi halinde patolojik ibr inceleme yapılır ve bu durumda cerrahi yöntemler kullanılarak kist alınır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.