Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüste Çıkan Çıban Nasıl Geçer?

Çıban, vücudun herhangi bir bölgesinde çıkabilen, her yaştan insanı etkileyen ağrılı bir rahatsızlıktır. Genellikle kırmızı ve yumuşak beze gibi oluşmaya başlar, daha sonra iltihap arttıkça çıban halini alır ve içindeki iltihap boşalana kadar ağrısı devam eder. Bu ağrılı rahatsızlık nedir, nasıl oluşur, göğüste çıkan çıbanın tedavisi nasıldır gibi soruların cevabından bu yazıda bahsedeceğiz.

Çıban Kimlerde ve Nasıl Oluşur?

çıban

Vücudun her yerinde çıkabilen çıban, genellikle sürtünmenin daha fazla olduğu yerlerde görülen ve içi iltihap dolu deride kızarıklık, şişlik, ağrı ile ortaya çıkan irin toplanmasıdır. Çıban oluşumunda stafilokok denen bakteri türü rol oynar. Bu bakteriler deriye nüfuz eder ve deri içine girmeye çalışır. Bakteriler deri içine girmeye çalışırken bazı bakteriler kıl köklerine yerleşir ve yağ dokusundan beslenip ürerler. Vücudun savunma sistemi, akyuvarları bakterilerin bulunduğu bölgeye gönderir ve bakterileri yok etmeye çalışır. Burada oluşan mücadele esnasında çıban denilen şişlik oluşur.

Vücudunda enfeksiyon ve çıban ortaya çıkma riski daha fazla olan kişiler;

 • Enfekte olmuş kişilerle temas kuran kişiler,
 • Kişisel bakımına dikkat etmeyen, aşırı kilolu,
 • Kan değeri normal değerin altında olan,
 • Yağlı fastfood gibi sağlıksız besinlerle beslenen,
 • Vücudun bağışıklık sistemi zayıf olan ve
 • Kronik cilt hastalığı olan kişilerdir.

Göğüste Çıban Neden Oluşur?

göğüs çıbanı

Göğüste veya göğüs ucunda ortaya çıkan çıbanın neden oluştuğunun anlaşılması için doktor muayenesi gereklidir. Yılda en az iki kere kontrole gidilmeli ve duştan sonra göğsün el ile rutin olarak haftada bir kere kontrol edilmesi gereklidir. Göğüste oluşan iltihabın (tıptaki ismi mastittir) henüz irin toplamamışken tedavi edilmesi gerekir. Eğer tedavi edilmezse çıban oluşumu gözlenir. Göğüs çıbanının oluştuğu yerde şişkinlik, kızarıklık, ağrı ve ısı artışı görülür. Bunun sonucunda kişinin vücudunda ateş yükselmesi, titreme, lökositoz da meydana gelebilir.

Göğüste Çıkan Çıbanın Tedavisi Nasıl Olur?

antibiyotik

Çıbanların çoğu tehlikeli değildir ve kendiliğinden içindeki iltihabı oluştuktan 2 ile 14 gün arasında boşalabilir ve iyileşebilir. Çıbanı sıkmak ve patlatmak sağlıklı bir yöntem değildir, enfeksiyonun yayılmasına ve vücutta daha çok çıban çıkmasına sebep olabilir. Küçük çıbanlar genellikle ev ortamında tedavi edilebilir ve çıban içindeki iltihap kendiliğinden boşalabilir. Fakat çıban büyükse, ağrısı fazlaysa ve ateşlenmeye sebep oluyorsa doktora gidilmesi gerekir.

Aşağıda bahsedeceğimiz tarifler göğüste oluşan küçük çıbanların iltihaplarını boşaltması için evde uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerdir. Eğer tarifte bulunan maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa kullanmamanız gerekir.

 • Sıcak kompres: Çıbanın yumuşaması ve iltihabın boşalmasını sağlar. 3 litre sıcak su, sabun, temiz bir bez ve isteğe bağlı 1 tatlı kaşığı tuz gereklidir. Yumuşak bir sabun ve ılık su ile enfekte olan bölge temizlenir. Temizleme bezi tuzlu sıcak suya batırılır ve çıbanın olduğu bölgeye uygulanır. Ciltte 10 ya da 15 dakika bekletilmelidir. Günde 3 kez yapılmalıdır.
 • Kepekli buğday unu, yumurta, bal, kuyruk yağı ile tedavi: Bir kaba 3 tane çiğ yumurta sarısı, 1 su bardağı süt, 3 çorba kaşığı kepekli buğday unu eklenir ve karıştırılır. Diğer kapta kuyruk yağı eritildikten sonra kuyruk yağından 5 çorba kaşığı alınır ve diğer kaba eklenir. Bu karışım kısık ateşte ısıtılır. Daha sonra karışım bir tülbente aktarılır. Tülbent ile çıbanın bulunduğu göğüs bölgesi sarılır.
 • Kereviz: Kaynatılır ve lapa hale geldikten sonra tülbente aktarılır. Göğüste çıban bulunan bölgeye tülbent sarılır.
 • Karalahana, Zeytinyağı, Kafuru: 1 tane kara lahana yaprağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 25 gram parçalanmış kafuru bir tencereye konulur ve kısık ateşte ısıtılır. Isıtıldıktan sonra kaptaki karışım lahana yaprağının içine aktarılır ve içinde karışım bulunan lahana yaprağı göğüse sarılır. 3 saatte bir yeni karışım uygulanıp eskisi atılmalıdır.
 • Nane: Kaynatılır ve lapa hale geldikten sonra tülbente aktarılır. Göğüste çıban bulunan bölgeye tülbent sarılır.
 • Tıbbi Tedavi: Çıban için üretilmiş krem ve antibiyotikler kullanılır. Eğer bu şekilde çıban patlamazsa ve doktor çıbanın kendiliğinden patlamayacağını düşünüyorsa cerrahi müdahale gerekir.

Bahsettiğimiz gibi çıban çoğu zaman tehlikeli değilken bazı durumlarda koma gibi ciddi tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu yüzden tedavi konusunda oldukça dikkatli ve temkinli davranılması gerekir. Kendiliğinden geçmeyen veya evde yapılan tedavi ile iyileşmeyen çıbanlar için cerrahi bir müdahale gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.