Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüste Kızarıklık ve Kaşıntı Neden Olur?

Bazı hastalıkların teşhisine sadece yapılan muayeneler değil kişinin gördüğü gözlemlediği belirtiler de yardım eder. Birçok hastalığın ortak belirtisinin yanı sıra her hastalığın spesifik belirtileri de vardır. Bunlardan biri de göğüste kızarıklık ve kaşıntıdır. Göğüste kızarıklık ve kaşıntı kişiye birçok hastalığın haberini verebildiği gibi travma sonucu da oluşan bir durumdur. Bu yazımızda göğüste kızarıklık ve kaşıntının nedenlerini ayrıca tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Göğüste Kızarıklık ve Kaşıntının Nedenleri Nelerdir?

Göğüste oluşan kızarıklık ve kaşıntı kişiye bazı rahatsızlıkların sinyalini veriyor olabilir. Kaşıntı ve kızarıklığın yanı sıra kişide herhangi bir şişme ya da su toplaması varsa kaşıntının sinyal verdiği rahatsızlık genelde alerjik nedenlerdir. Özellikle mevsim geçişlerinde kişinin tenine temas eden havada bulunan alerjik etken maddeler buna neden olur. Aynı zamanda alerjik bir gıda da buna neden olabilir.

Emziren annelerin göğüslerindeki damarlar şişer ve genişler bu da annenin göğsünde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Eğer emzirme döneminden sonra hala bu kızarıklık ve kaşıntı devam ederse çeşitli kolay tedaviler tercih edilebilir.

Göğüste kızarıklık ve ardından kaşıntının oluşmasının bir diğer ve tehlikeli nedeni de göğüs kanseridir. Göğüste oluşan tümör kimi zaman göğsün şeklini kimi zaman da rengini değiştiriyor. Ardından da kaşıntılar meydana geliyor. Ağrılı olabileceği gibi kimisi de ağrısız olarak seyrediyor. Belirtiler on beş günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora danışmanızda fayda var.

Giydiğiniz kıyafetlerin sadece görünümü değil kumaşı ve deriyle olan uyumu da önemlidir. Özellikle sütyenlerin olabildiğince pamuklu olmasına özen gösterin. Aksi halde sütyenin ya da başka bir kıyafetinizin kumaşı göğsünüzde kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. Aynı zamanda yıkadığınız deterjanlar da bir o kadar önemlidir. Alerjik maddeler içermeyen doğal ürünlerle kıyafetlerinizi yıkamaya özen gösterin.

Kimi zamanda sırtta gelişen herhangi bir rahatsızlık göğüste hissedilebiliyor. Sırtta da aynı göğüsteki gibi kızarıklık ve kaşıntı hissediyorsanız bu durumun yansımasını yaşıyor olabilirsiniz. Ciltte oluşan bazı mantarların göğüs bölgesine yayılması sonucunda göğüste kızarma devamında da kaşıntıya neden olabilir.

Göğüste Kızarıklık ve Kaşıntı Nasıl Geçer?

Göğüste bulunan kaşıntı ve kızarıklık eğer herhangi bir alerjik durumdan dolayı ortaya çıkmışsa öncelikle bir sağlık kurumuna gidip alerji testi yaptırmalısınız. Detaylı bir şekilde yapılan alerji testinin sonuçlarına bağlı olarak yeni bir yaşam tarzı sizleri bu durumdan kurtarır ve bu süreçte olabildiğince alerjik reaksiyonlar uyandıran gıdaları da yememeye özen gösterin.

Göğsünüz bir kızarıklık ve ardından kaşıntı varsa ve bu durum genel olarak uzun süre sürüyorsa mutlaka bir ultrason ya da mamografi çektirmelisiniz. Göğsünüzde oluşan herhangi bir kist kötü huylu olmaya başlamış olabilir. Sizler de bunun yansıması olarak kaşınarak ve kızarıklık oluşarak etkileniyor olabilirsiniz. Eğer kistiniz kötü huylu değilse ilaçlarla birlikte kist küçültülebilir. Eğer daha büyükse ameliya, radyoterapi ya da kemoterapi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Emziren annelerin göğsünde kızarıklık ve kaşıntı olur. Bu kaşıntı durumu emzirme döneminden sonra geçer. Ancak damarlarda oluşan deforme dışarı yansıyarak kızardığı için bu kızarıklık kalıcı da olabilir. Kalıcı olan bu durumu ortadan kaldırmak için yapmanız gereken ilk iş bir doktora danışmaktır. Çünkü emzirme döneminden sonra meme daha da hassaslaşır ve kişinin kendi uyguladığı yöntemler zararlı olabilir. Doktorunuzun önerisiyle birlikte kısa lazer tedavisiyle beraber bu kızarık görüntüden kurtulabilirsiniz.

Göğüste kızarıklık için yapacağınız bir diğer yöntem de o bölgede kan akışını hızlandırmaktır. Bunun için peeling uygulayabilirsiniz. Bir miktar Türk kahvesini biraz balla karıştırmanız ve ardından da göğsünüze boynunuza uygulamanız gerekir. Bu şekilde peelingle beraber kan akışını hızlandırmış ve kızarıklığa neden olan damarların tıkanıklığını açmış olursunuz.

Göğüste kızarıklığınız eğer bir mantar dolayısıyla oluyorsanız mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri ilgili bölgeye düzenli olarak sürün ve doktorunuzun seçtiği tedavi tarihine kadar bunu uygulamaya devam edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.