Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüste Sıkışma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kimi zaman nefesimizi bile kesen anlık göğüste sıkışma hissine en az bir kez maruz kalmışızdır. Göğüste sıkışma belirtisinin derecesine ve çeşidine göre uzun süre kalabildiği gibi kimi zamanda anlık olarak gelip geçiyor. Ancak bu bir belirti olduğu için bu belirtinin altında yatan hastalığı öğrenmek ve uygun bir tedavi yöntemi seçmek gerekir. Göğüs sıkışmalarına dair tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Göğüste Sıkışma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Göğüste sıkışma hissine neden olan bazı rahatsızlıklar vardır. Pek çok rahatsızlığın ortak belirtisi olan göğüste sıkışmanın yanı sıra yaşanan belirtiler teşhisin koyulmasına yarar sağlar. Göğüste sıkışma ani bir baskı hissetmemize ve nefes almakta zorlanmamıza neden olur. Buna neden olan kimi zaman kalp krizleri olabilir. Kalp krizinde kişinin göğüsünde sıkışma hissi oldukça kuvvetli olur. Şiddetli oluşan baskı kişinin vücudundaki diğer alanlarda bu baskıyı yavaş yavaş hisseder. Genelde omuza çeneye kadar bu sıkışma hissi yayılabilir.

Aort duvarının yırtılması ciddi bir rahatsızlıktır ve yine ani bir göğüste sıkışma hissine neden olabilir. Bu ağrıyı yaşayan kişiler önce göğsünün arka kısmında şiddetli bir baskı ve sıkışma hisseder. Ani bir müdahale gerektirir, tıpkı kalp krizi kadar tehlikelidir. Müdahale edilmemesi akciğerde kan pıhtısının oluşmasına neden olarak kişinin felç kalmasına neden olur.

Zona virüsü özellikle çocuklarda görülen bir virüstür. Bağışıklık sistemi olan kişilerde daha sık görülür ve bu rahatsızlığın belirtilerinin arasında şiddetli bir göğüste sıkışma durumu vardır. Göğüste sıkışmayla başlayan bu his vücudun geri kalanına da yayılarak kişinin şiddetli ataklar geçirmesine neden olabilir.

Akciğerlerde gelişen rahatsızlıklar da göğüste keskin bir sıkışma hissine neden olabilir. Özellikle öksürürken ya da nefes alırken bu hissin şiddeti artar. Astım ataklarında kişi tam olarak bu şekilde ataklar geçirebilir. Aynı zamanda üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlarda yine göğüste sıkışmaya neden olabilir.

Panik atak sendromun sahip olan kişiler bu rahatsızlığı tetikleyen herhangi bir durumla karşı karşıya kaldıklarında solunumları her zamankinden hızlı olur ve korkuyla birlikte göğsünde kasılmalar oluşabilir. Bu da göğüste sıkışma hissine neden olabilir. Panik atak durumunun geçmesinin ardından bu belirtiler de kaybolur.

Halk arasında karabasan denilen aslında bilimsel adı uyku felci olan rahatsızlık da kişinin uykusunda aşırı kasılmasına neden olur. Bilincinin açık olması ancak bedenine hakimiyet kuramaması sırasında kişinin göğsündeki sıkışma hissi giderek artar. Bu durum geçtiği zaman vücut eski haline döner.

Göğüs bölgesinde yer alan çok sayıda kaslar vardır. Bu kasların herhangi bir şekilde darp edilmesi ya da zedelenmesi göğüsteki sıkışıklık hissine neden olabilir. Sinir hücrelerinin kaslara uyguladığı basınçtan kaynaklanan kasıntı hali göğüste sıkışma olarak yansıyabilir.

Göğüste sıkışma hissine neden olan bir diğer etken mide rahatsızlıklarıdır. Midede gerçekleşen herhangi bir sindirim bozukluğu göğüste baskıya neden olabilir. Bu da göğüste şişkinlik ve sıkışmaya neden olur.

Göğüste Sıkışma Hissi Nasıl Geçer?

Göğüste sıkışma hissi nedenlerine göre tedavi şekilleri de değişir. Eğer kişi herhangi bir alerjik reaksiyondan dolayı bu durumu yaşıyorsa öncelikle alerji testi yaptırması gerekir ve test sonucunda çıkan etken maddeye karşı olabildiğince önlem almalıdır. Bu şekilde belirtilerin oluşmasına da izin vermez. Göğüste sıkışma hissine neden olan eğer bir enfeksiyon ya da virüsse bağışıklık sistemini kuvvetlendirip bu durumdan kurtulmanız kolaydır. Ancak yine doktora danışmanızda fayda olur.

Akciğerlerdeki hasarların neden olduğu göğüs sıkışmalarına karşı genelde ilaç tedavisi uygulanır. Eğer ileri derecede bir hasar mevcutsa kimi zaman cerrahi müdahaleler de söz konusu olabilir. Kasların zedelenmesiyle oluşan göğüs sıkışmalarına karşı doktorun önereceği kas gevşeticilerden faydalanabilir ve bu şekilde belirtilerin etkisini minimuma indirebilirsiniz.

Ancak en önemlisi kalp krizi ve aort damarı yırtılmasıdır. Bu durumlar oldukça tehlikeli olabilir, göğse giren ani sıkışmaların bir sebebinin de bunlar olacağını unutmamak gerekir. Bu durumlarla karşı karşıya kaldığınız zaman en kısa süre içinde doktora gitmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.