Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüste Yanma Hissi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göğüste yanma, acı, sıkışma ve diğer rahatsızlık verici hisler birçok insanın acil servisi ziyaret etmesine sebebiyet verse de bunların büyük bir çoğunluğu gerçekten hayati önem taşıyan sebeplerden kaynaklanmıyor.  Çoğu zaman bu problemler astım, ülser gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkarken nadiren de olsa kalp hastalıklarından kaynaklanabiliyor.

Göğüste Yanma Hissi Neden Olur?

adam

1. Zatürre

Zatürre, akciğerlerin hava veya irinle dolmasına neden olan bir enfeksiyondur. Bakteriler, virüsler ve mantarlar zatürreye neden olabilir. Belirtiler arasında akciğerde yanma hissi ve ağrı, öksürük, ateş, yorgunluk ve mide bulantısı bulunur. Zatürre çok ciddi olabilir, bu nedenle bu belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

2. Ülser

Ülser, mide astarının aşınmasına neden olan açık yara şeklinde tanımlanabilir. Genellikle H. pylori bakterisinden ve reçetesiz (OTC) ağrı kesicilerin aşırı kullanımından kaynaklanır. Ülser kendini göğüste ve midede yanma, şişkinlik ve mide bulantısı ile gösteren bir hastalıktır.

3. Reflü

Gastroözofageal reflü hastalığı veya asit reflü, göğüste yanma nedenleri arasında en sık karşılaşılan problemdir. Bu rahatsızlık, mide asidinin düzenli olarak yemek borusuna doğru kaçması sebebiyle oldukça rahatsız edicidir. Belirtileri arasında göğüste ve midede yanma bulunur. Diğer belirtiler ise yutkunmada zorluk, boğazda yumru hissi, öksürük ve ağza ekşi ve acı su gelmesidir.

4. Kostokondrit

Kaburgayı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdakta meydana gelen iltihaplanmadır. Genellikle yaralanma nedeniyle oluşabilen iltihabın kaynağının tespit edilemediği vakalar da mevcuttur. Kalp krizine benzer bir şekilde memede yanma ve göğsün sol tarafında keskin bir ağrı hissedilir. Derin nefes almak veya öksürmek ağrının şiddetlenmesine sebep olur.

5. Mide fıtığı

Midenin bir kısmı diyaframdaki bir delikte göğüs boşluğuna doğru itildiğinde mide fıtığı ortaya çıkar. Sigar içmek, fazla kilolu ve 50 yaşın üzerinde olmak mide fıtığını riskini artırır. Belirtiler göğüs yanmasının haricinde şişkinlik, sık geğirme, mide ekşimesi ve yemek borusunda ağrıdır.

6. Yemek borusu iltihabı

Yemek borusunda meydana gelen iltihap göğüs ağrısına ve yutma güçlüğüne neden olur. Diğer belirtiler arasında yutkunurken ağrı, yemek yerken göğüste yanma hissi, mide ekşimesi ve yanması bulunur.

7. Anjin

Anjin, kalbe yeterince kan gitmemesi halinde meydana gelen bir grup semptomdur. Bir hastalık değil, kalbe kan akışını kısıtlayan durumların bir sonucudur. Genelde kalp krizi ile karıştırılır. Semptomlar göğüsten omuz, çene veya sırta doğru yayılan ağrı ve basınç hissini içerir.

Kalpte Yanma Hissi Neden Olur?

kalp

Kalpte yanma ve batma hissi neyin belirtisi? Kalp yanması ve batma hissi her zaman kalp krizine veya kalple ilgili diğer rahatsızlıklara işaret etmez. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen çeşitli problemler de kalpte yanma hissine neden olabilir.

1. Kardiyolojik rahatsızlıklar

Genelde en önemli sebebi kardiyolojik hastalıklara bağlı sebepler olan kalpte yanma hissi, damarlardaki oksijenin vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerine ulaşamamasından kaynaklanır.

2. Solunum yolları hastalıkları

Solunum yolu nedeniyle oluşan yanmalarda hasta genellikle nefes alıp verirken ağrı hisseder ve nefes almakta zorlanır. Göğüs bölgesinde hissedilen bu ağrı aynı zamanda kalpte yanma hissine de neden olabilir.

3. Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından dolayı oluşan yanmalar genelde midedeki ülser nedeniyle meydana gelir. Mide rahatsızlıklarına bağlı oluşan kramplar ve kasılmalar kalp yanmasına da sebep olabilmektedir.

4. Diğer nedenler

 • Zona hastalığına sebep olan “herpes zoster” virüsü
 • Yoğun olarak strese ve baskıya maruz kalınması
 • Safra kesesinde taş bulunması ve ağır, yağlı yemekler tüketilmesi
 • Yemek borusunda meydana gelen daralma
 • Ana atardamarın yırtılması

Hayati Önem Taşıyan Belirtiler

terleyen adam

Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçının yaşanması halinde kalp krizinden şüphe edilmelidir. Bu durumda acil tıbbi müdahalenin gerçekleşmesi gerekebileceğinden belirtiler göz ardı edilmemelidir.

 • Sol tarafta yanma hissi ya da göğsün tam orta kısmında batma, sıkışma veya yanma hissedilmesi
 • Ağrının çeneye, sırta veya kola yayılmaya başlaması
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Terleme
 • Nefes alışverişinde yaşanan düzensizlik

Göğüste Yanma Hissi Nasıl Geçer?

sağlıklı beslenen kadın

Göğüste yanma tedavisi için öncelikle bu problemin altında yatan neden araştırılmalıdır. Çünkü göğüste yanma muhtemel bir hastalığın belirtisidir. Ancak bu durumu hafifletmek ve olası sorunların önüne geçmek için uygulanabilecek yöntemler mevcuttur.

1. Kilo verme

Fazla kilolar batın bölgesine baskı yapar ve midedeki asidin yemek borusuna taşınmasına sebep olur. Kilo dengesinin sağlanması, göğüste yanma hissinin büyük ölçüde azalmasını sağlayabilir.

2. Giyime dikkat etmek

Çok sıkı kıyafetler giymek, abdomene baskı yapar ve özafagus kanalında daralmaya sebebiyet verir. Bu da göğüste yanma hissiyle kendini gösteren bazı hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple vücudu sıkmayan, nefes alıp vermeyi zorlaştırmayan ve terletmeyen kıyafetler tercih edilmelidir.

3. Beslenme programına özen göstermek

Fast food benzeri sağlıksız besinlerden uzak durulması mide ve kalple ilgili rahatsızlıkların önlenmesinde önemli bir alışkanlıktır. Aynı şekilde aşırı kahve tüketmemeye özen göstermek, alkolden, bol yağlı ve baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak gerekir.

4. Sigaradan uzak durmak

Sigara içmek yemek borusunun işlevini azaltır ve göğüs yanması, mide ekşimesi gibi reflü şikayetlerinin artmasına neden olur.

Göğüs Yanmasına Ne İyi Gelir?

zencefil çayı

1. Aloe vera

Eğer yemek borusunda tahriş söz konusu ise, aloe vera bitkisi anti-inflamatuar özellikleri sayesinde yanma ve ağrı hissinin giderilmesine iyi gelecektir. Bunun için bitki yaprağı dikine şekilde kesilerek içindeki jeli çıkartılmalı ve bir bardak suya karıştırılarak içilmelidir.

2. Karbonatlı su

Eğer asit reflüye bağlı olarak göğüs ve mide yanması hissediliyorsa, karbonatlı su içmek belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bunun için 1 çay kaşığı karbonatı 1 su bardağı suya karıştırın ve için. Ancak karbonat yüksek oranda tuz içerdiği için, aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

3. Zencefil

Reflüye bağlı göğüs yanması için faydalı olabilecek diğer bir yöntem ise günde 1 fincan zencefil çayı içmektir. Anti-inflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde zencefil, midenin rahatlamasını ve sindirim problemlerinin giderilmesini sağlar. Zencefil çayı yerine 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 yemek kaşığı balla karıştırılarak da tüketilebilir. Zencefil ayrıca, immün sistemin de güçlenmesini sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.