Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göğüsten Sarımtırak Yapışkan Sıvı Gelmesi Ne Anlama Gelir?

Göğüslerden gebelik ve doğum sonrası emzirme dışında akıntı ve sıvı artışı beklenmez. Regl dönemlerinde fiziksel olarak büyümesi dışında aslında göğüslerin içinde neler olup bittiğinden pek haberiniz yoktur. Şimdi akıntı ile karşılaşan kadınlar için bu sorunun nedenlerinden ve çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Akıntı Nedeni Nedir?

Göğüsler, birçok hormon tarafından yönetilmektedir. Vücut o kadar karışıktır ki her hormonun bir görevi, etkilediği bölgesi vardır. Göğüsleri de pek çok hormon etkiler. Östrojen, progesteron, prolaktin bunlardan bazılarıdır ve bunların sebep olduğu hormonal bozukluklar size göğsünüzden gelen ilginç sıvılar olarak geri dönebilirler. Sebepleri fiziksel de olabilir. Göğsünüzde bulunan kistler de yine akıntıya sebebiyet verebilmektedir. Peki bunları nasıl ayırt edebiliriz? Öncelikle bakılması gereken sıvının özelliklerinden ziyade her iki göğüste birden gözlenip gözlenmediğidir.

Eğer iki göğüste birden gözleniyorsa genellikle sebebi hormonal bozukluklardır. Bu hormonların başında da prolaktin gelir. Prolaktin, süt bezlerini çalıştıran hormonun ta kendisidir. Beynimizin alt kısmında bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Prolaktinoma olarak belirtilen prolaktin yüksekliği hastalığının sebebi %30 oranında hipofiz bezinde gelişen mikro ve makro adenom olarak iki gruba ayrılan kistlerdir. İyi huyludurlar. Vakaların kalan %70’i ise hormonal bir başka bozukluğun tetiklemesiyle oluşmuş olabilir. Sebebi araştırılmalıdır.

Her iki göğüste birden gözlenmiyorsa mamografi ile göğüs içinde herhangi bir kist, kanser oluşumu olup olmadığına bakmak gerekir. Hastanın hikayesi dikkatlice dinlenmeli ve ailesinde meme kanseri geçmişi olup olmadığı sorulmalıdır. Korkup telaş yapılmamalı, gerekli kan tetkikleri ile beraber bütün tabloya bakılmalı ve sebebi bulunmalı, tedaviye başlanmalıdır.

Tedavi Sürecinde Sizi Neler Bekliyor?

Göğüslerde akıntı, bahsettiğimiz gibi bir çok sebepten kaynaklanabiliyor. Öncelikle doktorunuza başvurup sebeplerini araştırmalısınız. Gerekli kan tetkikleri yapıldığında hormonlardan kaynaklı bir problem olup olmadığı yaklaşık 4 saat sonra öğrenilecektir. Eğer hormonal ise vücudunuzda hormonal bozukluğa sebep olan, ters giden neler var araştıracaklar. FSH, TSH, Prolaktin ve benzeri bir çok kan sonucuna bakılarak ilgili hormonu üreten bezde bir problem olup olmadığını tıbbi görüntüleme cihazları ile gözlemleyecekler. MR cihazları ülkemizin genelinde korku yaratsa da görüntüleme yöntemleri arasında en az zararı olan, iki büyük dev mıknatıs arasına yatarak sakince bitmesini beklediğiniz çok basit bir süreç. Ülkemizde teknolojinin de ilerlemesiyle hemen hemen her ilde bir açık MR cihazı mevcut. MR sizde fobi haline gelmişse bunları tercih edin ve bu uygulamadan korkmayın. Tüm tetkikler sonucunda hipofiz bezi gibi hormon salgılayan ve göğüslerimizi etkileyen bezlerde bir kist, lezyon ve benzeri bir oluşum gözlenir ise gerekli ilaç tedavisi ile hem hormonal değerleriniz hem de kistiniz kontrol altına alınacak ve şikayetlerinizden kısa sürede kurtulacaksınız.

Problemleriniz hormonal kökenli değilse ve fizyolojik bir bozukluk olduğu kanısına varılırsa bu sefer problem yaşadığınız bölgeye yani göğüslerinize görüntüleme işlemi uygulanacak. Genellikle bu durumlarda mamografi yani göğüs ultrasonu yeterli olsa da bazı zamanlarda daha detaylı ve profesyonel görüntü elde edilen görüntüleme yöntemlerine de başvurulabiliyor. Eğer bir bulguya rastlanırsa kitlenin iyi ya da kötü huylu olduğuna bakılacak. İyi huylu ise genellikle doğum kontrol ilaçları yeterli olsa da doktorunuzun hangi ilacı hangi dozda kullanmanız gerektiğini size daha iyi iletecektir. Eğer kötü huylu bir kitle ise, kitlenin cinsi, büyüme hızı gibi özellikleri ile karakteri saptanacak ve en doğru tedavi uygulanacak.

Tüm bu süreçte hastanın yaşı da önemli bir referans olacak. Yapılan bir takım araştırmaya göre göğüs akıntısı 60 yaş ve üstü dönemde görülüyor ise meme kanserinden  kaynaklanma ihtimali %30 iken, 40 yaşındaki bir hasta için bu oran %1’e düşüyor.

Eklemek isteriz ki, yaşadığınız bu akıntı probleminin olası sebeplerinin en başında düzensiz yaşam tarzı, yeni dünyamızın beslenme şekli, radyasyon yayan mobil cihazlarım, wi-fi erişimi sağlayan modemler gelmekte. Sağlıklı beslenmek ve teknolojiyi doğru ve bilinçli kullanmak hayatınız boyunca birçok hastalığa yakalanma riskinizi düşürecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.