Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gömülü Diş

Gömülü Diş Nedir?

Gömülü diş, gelişimini tamamladığı halde çene kemiği ve damak içinde kalarak çıkmaması sonucu oluşan veya yarısı çıkmış dişe verilen isimdir. Diş geliştiği halde dış etkenlerin sonucunda da çıkamaması gömülü kalmasına sebep olur. Bu olay, üzerini örten diş eti, kemik veya başka dişlerin varlığından kaynaklanabilir.

Gömülü Diş Neden Olur?

İnsan dişlerinin neden gömülü kaldığına dair kesin bilgi olmamakla birlikte, gömülü dişlerin sebebi şöyle açıklanmıştır, genetiksel nedenlerden dolayı veya üst ve alt çene büyümelerin uyumsuzluğunun sonucu dişler gömülü kalabilir. Dişlerin gelişimi tamamlanmış ve çıkan dişlerin gelişimi sonrası 20’lik dişlerin çıkmaya karar vermesi sonucunda yer bulamaması, çene darlığı veya yanlış durumlarda diğer dişleri rahatsız etme gibi sebeblerle de karşılaşılabiliniyor.

Belirtisi Nedir?

Öncelik sırasına göre, akıl dişleri diye adlandırılan 20’lik yaş dişlerinden alt çenede yer alan dişler, üst 20’lik dişler, üst çene köpek dişleri ve alt çene küçük azı dişler gömülü olarak kalabilecek dişlerdir. Gömülü diş sorunları olan bireylerin gömülü dişleri olup olmadığını anlayabilmesi oldukça zordur. Bazen gömülü dişlerden dolayı verilen rahatsızlıklar kendisini belirtir, bazen sadece ağız-çene bölgesinde çekilen filmler sayesinde görüntülenebilir, bazen de diş muayenesi sırasında gömülü dişlerin olduğu görülmektedir. Gömülü dişlerin pozisyonları da büyük önem taşımaktadır. Normal yoldan sapan gömülü dişler, komşu dişlerin köklerine baskı yaparak komşu dişlerin erimesine yol açabilir. Farklı pozisyonda ise komşu dişlerin çürümesine sebep olabilecek ve durumu ciddileştirecek kadar soruna sebep olabilir bu yüzden de dolgu ve kanal tedavisi yapmak zorunda kalınabilinir. Peki, aklımıza gelen sorulardan bir tanesi olan gömülü dişlere sahip olduğumuzu nasıl anlarız veya gömülü dişlerin getirdiği belirtiler nelerdir bu sorulara cevaplar bulalım.

Gömülü dişler kendilerini göstermedikleri gibi uzun süre bulunduğu yerde sessizce zamanın geçmesini bekler. Bu sürenin dolmasından sonra ise çok zararlara yol açabilir. Diş sağlığınızı, ağız sorununuzu ve beraberinde de ciddi sorunlara yol açar. Bu sorunlar nelerdir?

diss

Bu sorunların başında görme zorluğuna sebep vermek ve ağız içi enfeksiyona neden olmak vardır. Bu durumun öncesinde teşhis koymak ve gerekeni yapmak istiyorsak, herhangi ağrı, diş eti kızarıklık, o bölgedeki fonksiyonel bozuklukta ihmal etmeden tedavi olmalısınız. Aksi takdirde daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Gömülü dişlerin belirtilerinden bir diğeri de, gömülü dişin komşu dişe uyguladığı basınç ve temas halinde çevre dişleri etkileyerek çürüklük veya bir takım diş eti hastalıklara yol açabilir. Gömülü dişlerin belirtisini gördüğünüz anda diş doktorlarına görünmeniz size fayda sağlayacaktır.

Gömülü Dişlerin Engel Olduğu Durumlar

Birçok zaman gömülü veya yarı gömülü dişlerin tedavilerde engel olduğu görülmekte ve çekilmesi gerekmektedir. Örneğin; eksik veya kaybedilmiş dişlere yapay dişlerle tedavi edilme durumunda kemik sırtına yakın olan gömülü dişler çekilmektedir ki tedavi anında sorunlar çıkmasın. Bir diğer durum olarak, gömülü dişlerin veya yarı gömülü dişlerin yerini almaması sonucu herhangi çene kırığında bu dişlerin çekilmesi uygun görülmüştür. Gömülü dişlerin özellikle 20’lik dişlerin, çevresindekilere verdiği zarar nedeniyle ağrı kaçınılmaz olmaktadır. Bu durumlarda mutlaka gömülü dişler çekilmelidir. Gömülü dişlerin olumsuz etkilediği diğer durum, estetiksel düzgün görülmesi adına yapılan diş teli tedavisini aksatmak ve düzeni bozmakla kalmayıp ayrıca tedavi süresini uzatmaktır. En önemli sorun olarak da şunu tanımlarız ki, gömülü dişler bulunduğu bölgeyi ya da ağız içi fonksiyonlarını etkiler ve bu etkilenmeden oluşabilecek kist, tümör sakıncalarını engellemek adına çekilmesi en kolay ve hızlı bir yöntemdir. Maymunlar üzerinde denenerek bulgulara ulaşılmış bir çalışma da bize gösteriyor ki, gömülü dişler gömülü olmayan dişlere göre daha fazla çene kemiklerini zayıflatarak, çene kırıklığını kolaylaştırıyor. Eğer kırık oluşursa, gömülü dişler yüzünden tedavi güçleşir ve enfeksiyon oluşumunu hızlandırır. Gömülü dişler üzerinde bulunan yumuşak dokuda veya yarı gömülü dişlerin etrafında herhangi besin birikmesi sonucu bakteri çokluğuna ve temizlenmediği takdirde çürüklük, enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca gömülü dişlerin varlığının enfeksiyonları boyna kadar gidebilecek dereceye gelebilir.

Sorun Yaratmayan Gömülü Dişler

Bu durum en çok merak edilen bir sorundur, eğer sorun yaratmayan gömülü dişleri çektirmek istemiyorsanız çektirmeyebilirsiniz. Ama şunu unutmayın ki gömülü dişler her defasında sessiz de kalsalar mutlaka sorun çıkartırlar. Bu sorundan dolayı düzenli olarak diş kontrolüne ihtiyaç vardır. Bir diğer sorun olarak, bu gömülü dişlerin çevresine ne zaman zarar vereceği diş kontrolü olsa dahi bilinmemektedir. Araştırmalar gösteriyor ki akıl dişlerinin ortalama %85’i çekilmektedir. En iyisi gömülü olan dişten bir an önce kurtulun çünkü zaman ilerledikçe kökleşen bu dişlerin tedavisi daha zordur ve daha ciddi hasarlara yol açacaktır. Genç gömülü diş köklerinin gelişmesi fazla değildir ve onları çevreleyen kemik daha yumuşaktır, ayrıca sinirleri zedeleme olasılığı daha azdır. Yaş ilerledikçe çekimi daha fazla zahmet gerektirecektir. Araştırmacılar gömülü dişin çekimi için beklenilmesinin akıl karı olmadığını aksine daha kötü sonuçlara açtığını söylemektedir, ve genç yaşta çekilmesini önermektedirler.

Gömülü Diş Tedavisi

cene-cerrahisiDiş çekim veya diş tedavilerinde herkesin korktuğu kaçınılmazdır. Ama teknolojinin gelişimi ve bu konuda uzmanların olması biraz içinizi rahatlatacaktır. Gömülü diş çekimi zor bir süreçtir, bu süreci herhangi diş doktorlarıyla atlatmak değil de uzmanların elinde tedavi aramak en mantıklı çözümdür. Bu yüzdendir ki gömülü diş tedavisinde kendinizi güvendiğiniz uzmanlara teslim edin ve zararları minimuma indirgeyin. Uzman öncelikli olarak gömülü dişin pozisyonunu, verdiği zararı, çekim zorluğunu, dişin kök oluşumunu, hasta yaşını ve mevcut durumuyla ilgili muayene yaparak hasta ile planı paylaşmakta ve gereken işlemlerle gömülü dişleri çekmektedir. Cerrahi müdahale sonrası birtakım sorun giderme protokolleri ile hastalar sorun yaşamamaktadır. Hafif diş bölgesinde kızarıklık, şişlik ve ağrı olması gayet normaldir uzmanın verdiği ilaçlarla geçeceğine emin olabilirsiniz. Diş çekimi sonrası o bölgenin temizliği ve ne soğuk ne sıcak, yumuşak yiyeceklerle bir süre devam edilmesi gerekir. Çekim sırasındaki dikişler kendiliğinden eriyen tipte değilse 7 veya 10 gün içerisinde alınmaları iyi olacaktır.

Zaman zaman da gömülü dişlerin çekime uygun olmadığı görülmüştür. Bu durumlar şöyledir;

 • Komşu dişlerde sinir damar kısımlarında yüksek hasara yol açılması.
 • Diş protez yapımında gömülü dişin dayanak olarak kullanılması.
 • Hastaların sağlık durumlarındaki uygunsuzluk koşulunda.
 • Çok ileri yaşlardaki hastaların gömülü dişleri herhangi radyoaktif ve klinik olarak patolojik belirti vermediği takdirde gömülü dişlerin çekimi gerçekleşmemektedir.

Gömülü dişlerin çekiminin en uygun yaşları 14 ve 22 yaş aralığıdır. Yaşlar ilerledikçe hem iyileşme süresi yavaşlar hem de zorlu süreç başlar.

Ameliyat Sonrasında Detaylı Olarak Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • İlk 24 saat içerisinde çekilen diş tarafıyla çiğnemeyiniz ve yara yerini dikkatlice koruyunuz.
 • Ağza yerleştirilen tamponu 30 dakika sonra çıkartınız ve herhangi yabancı madde koymayınız.
 • İlk 2 saat içerisinde ağzınıza besin girmesini önleyiniz ve sonrasında mutlaka yumuşak yiyecekler tüketiniz.
 • Soğuk veya sıcak yiyeceklerden kaçınınız.
 • Sigara kullanıcıysanız eğer, ilk 24 saat kullanmayınız.
 • 48 saat boyunca ağzınızda kan kokusunun olması gayet normaldir.
 • Cerrahi işlemlerden sonra şişlik ve ağrı olması normaldir.
 • Uzmanınız tarafından önerilen ilaçların istenilen ölçekte kullanılması size olumlu sonuçlarla karşılaştırır.
 • Günün sonunda dikişlerin alınması için uzmana gidiniz.
 • Herhangi beklenmedik sonuçlarla karşı karşıya kaldığınızda uzmana başvurunuz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.