Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Görüntüsüyle Bile Ağzı Sulandıran Eriğin 5 Faydası

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri de eriktir. Erik, baharın son aylarına doğru ağaçlarda yeşermeye başlar. Yeşeren ağaç yapraklarının arasından yeşil yeşil büyümeye başlar. Genel olarak bakıldığında eriğin büyümeye başladığı dönem aslında Nisan ayı başlangıcıdır. Bu ayda başlayan büyüme sonucunda erik oluşumu yaz aylarının sonuna kadar daha devam eder. Ancak erik yaz aylarında daha da büyür, tadı değişir. Değişen bu tat ilk halde ekşi iken sonradan tatlı olmaya başlar. Eriğin bu zaman dilimi içerisinde göstermiş olduğu boyut değişikliği ve de renk değişikliği de vardır. Şöyle ki erik ilk haldeyken yeşil renkte ve küçük boyutta olur. Yaz aylarının sonuna doğru ise erik kırmızı olmaya başlar ve tadı tatlı olmaya başlar. Erik bu şekilde ağaçta kalma süresine bağlı olarak değişim gösterir.

Pek çok kişinin severek tükettiği erik aynı zamanda çeşitli reçel ve komposto yapımlarında da kullanılmaktadır. Erikten elde edilen bu tatlılar ile eriğin sağladığı tüm faydalardan daha çok yararlanılabilir. İnsanların sağlıkları açısından da önemli olan erik bolca tüketilmelidir. Çünkü erik gerçek anlamda oldukça faydalı bir meyvedir. Mart ayından itibaren erik ağaçları ilk olarak yeşermeye başlar. Sonra yaprakları çıkar. Bu yaprakların ardından ilk etapta noktalar halinde erik meyvesi oluşmaya başlar. Ardından da erikler atak kıvamına gelir. Bu noktada da büyüyen erikler dallarından toparlanarak yenmeye hazır olur. Yağmur erikler için etkilidir. Eriğin oluşmaya başladığı nisan aylarında bilinen nisan yağmurları da başladığı için erikler büyüme aşamasında yağmur ile karşılaşabilir. Ancak bu yağmur erikte herhangi bir etki etmez. Sadece eriklerin çatlamasına yol açar. Onun dışında eriğin içerisinde bulunan faydalar yine aynı şekilde sağlık açısından oldukça iyidir.

Eriğin Sağlık Açısından Faydaları

Erik içerisinde bulunan vitaminler incelendiğinde bol miktarda C vitamini taşır. Erik içinde bulunan bol miktardaki C vitamini sayesinde vücudunuzun daha dirençli olmasını bu meyveyi tüketerek sağlayabilirsiniz. Bunun yanında erikte A, K vitaminleri de bulunmaktadır. Taşıdığı besin değerlerinin yanında erik aynı zamanda çok az kaloriye sahiptir. Ne kadar tüketilirse tüketilsin erik insan vücudu için çok faydalı olduğu için asla kilo almanızı sağlamaz.

1. Antioksidan

Erik içerdiği bileşenler tarafından incelendiği zaman tam anlamıyla bir antioksidandır. Kanser ve tüm hasta hücrelerinin vücuttan uzak tutulmasını sağlar. Vücudumuzun içerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde hastalıklardan korunabiliriz. Kan hücrelerinin içerisinde sürekli olarak dolaşıp duran serbest radikal hücrelerin oluşturabilecek olduğu çeşitli rahatsızlıklardan da vücudu korur. Hayati açıdan çok önemli rahatsızlıkların oluşumunu dahi vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Erik alanında gerçekleştirilen daha pek çok araştırmalar sonucunda sarı ve kırmızı kabuklu eriklerin yeşil kabuklu eriklere göre daha fazla antioksidan içerdiği sonucu ortaya ıkmıştır. Özellikle de koyu kabuklı erikler en az yabanmersini kadar antioksidan içermektedir.

2. Demir Eksikliğine Karşı Birebir

Antioksidan açısından zengin besin değerlerine sahip olan erik C vitamini bol miktarda içermektedir. Gıda yolu ile alınan demir eksikliği sonucunda bazı hastalıklar oluşabilmektedir. Demir eksikliği anemisi, kalp ritmi düzensizliği, çocuklarda meydana gelen büyüme sorunu gibi çeşitli sorunlar vardır. Bu sorunların ortadan kalkması için C vitaminlerin daha çok alınması gerekir. Alınması gerekli olan C vitamini de erikte mevcuttur. Günlük olarak tüketecek olduğunuz sadece 100 gram erik vücudunuzun yüzde on altı C vitamini ihiyacını karşılamaktadır. Bu şekilde demir eksikliği gibi sorunlarla karşılaşan hastalar bol miktarda erik tüketerek vücutlarında eksik olan mineralleri bu şekilde tamamlayabilirler.

3. Tamamıyla Büyük Bir Besin Lifidir

Yediğimiz tüm besinlerin içerisinde farklı mineraller vardır. Bu minerallerin de her biri insan vücudu için farklı farklı faydaları vardır. Bu sağlamış olduğu faydalar sayesinde insanlar pek çok hastalıklarından ve de rahatsızlıklarından korunmuş olurlar. Besin lifi değeri taşıyan besinler insanların kalp hastalığına, diyabet hastalığına karşı savaşmalarını sağlamıştır. Besin lifi bulunan genel de sebzelerdir. Ancak erik meyvesinin içerisinde de bol miktarda besin lifi bulunmaktadır. Rahatsızlıkları olan insanlar bol miktarda erik tüketerek kalp rahatsızlıklarından ve diyabetten korunabilirler. Bunun yanında besin lifi vücudun yağı, karbonhidratı ve proteini gibi sindirilmez. Bunlardan daha hızlı şekilde sindirimi gerçekleştirilir. Dolayısıyla erik tüketimi arttırılırsa daha kolay şekilde sindirim yapılabilir. Erik bol miktarda su da içerir. İçermiş olduğu su ve de sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağladığı için obeziteye karşıdır. Fazla kiloları ile mücadele eden insanlar yaz aylarında bol miktarda erik tüketerek çok rahat bir şekilde kilo verebilirler.

4. Kemik Sağlığı

Güçlü kemikler her insanın sahip olması gereken özelliklerden biridir. Özellikle küçük çocukların bu kemik sağlığına çok fazla önem vermesi gerekmektedir. Çocukların gelişim sırasında kemik sağlıkları düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kemiklerini besleyici besinleri yemeleri gerekir. İleri yaşlardaoluşabilecek olan kemik erimesi ve diğer kemik rahatsızlıklarının önüne geçilmesi için kemik sağlığı korunmalıdır. Erik de kemik oluşumunu güçlendiren mineralleri içerisinde barındırır. Diğer insanlar da kemik sağlıklarının daha iyi olması için en azından yaz aylarında bol miktarda erik tüketimlerini yapabilirler. Erik daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda kemiklerde olabilecek olan kireçlenmeyi, erimeyi önler.

5. Kan Şekerinin Dengesini Korur

Erik yaz ve bahar ayında farklı şekiller de yetişmektedir. Özellikle de yazın yetişen büyük kırmızı erikler çok tatlıdır. Fakat tatlı olmasına rağmen içerisinde glikoz içermez. Böyle oluncada kan şekerini korur. Kan şekerinde meydana gelebilecek olan herhangi bir oransal değişikliğini de korur. Bu şekilde kan şekeri oranını dengelemiş olur. Diyabet hastaları da eriğin her halini güvenli bir şekilde tüketebilirler. Hiçbir şekilde korkmadan erikler yiyebilirler.

Fazla Erik Yemenin Zararları

Erik insan sağlığı için gerçek anlamda çok faydalıdır. Anca bunun yanında bazı insanların erik kullanmaları onların sağlığı açısından iyi olmayabilir. Örneğin böbrek taşı olan insanların erik yemekten sakınmaları gerekir. Vücudumuzda böbreklerde salgılanan oksalatlar meyvelerde bulunur. Erikte de bol miktarda C vitamini olduğu için oksalat bakımından olumlu bir durum değildir. C vitamini oksalat oluşumunu tetiklediği için böbrek taşı hastalığına sahip olanlar mutlaka bu meyveden uzak durması gerekir. Erik meyvesinin bir başka zararı olan durum ise vücutta çok tüketilmesinden sonra gaz oluşumunu sağlamasıdır. Erik bol miktarda su içerdiği için ilk olarak sindirimi kolaylaştırır. Fakat eğer normalden fazla tüketimi olursa bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olur. Dolayısıyla da erik tüketimi çok fazla olmamalıdır. Ayrıca eriğin asitli olmasından dolayı bazı kronik hastaların fazla tüketmemesi de gerekebilir.

Erik Nasıl Kullanılabilir?

Erik faydalarından yararlanabilmesi için sade olarak erik meyvesinin tüketilmesinin yanında erikten reçel de yapılabilir. Erik sadece bahar ve yaz aylarında olduğu için bu meyvenin sağladığı faydayı kışın da almak önemlidir. Kışın da erik faydasından yararlanabilmek için erik reçeli yapılabilir. Erik reçeli yapılırken yaz aylarının sonuna doğru büyüyen kırmızı erik kullanılabilir. Kırmızı erik çekirdekten ayrılarak küçük parçalara bölünür. Diğer tüm reçel yapımlarında olduğu gibi sizler de erik reçelini bu şekilde yapabilirsiniz. Kış aylarında da bu reçeli tüketebilirsiniz. Yazın ise eriğin kompostosu yapılabilir. Erik kompostosu yaz aylarında soğuk şekilde tüketilebilir. Erik suyu ve erik meyvesinden yapılabilen komposto afiyetle tüketilebilir. Bir de yine aynı şekilde yazın kırmızı erik ocakta kaynatılarak erik marmelatı yapılabilir. Suyu ve posası şişelere koyup dolaba atılınca istenildiği her zaman bu şişe alınarak erik marmelatı doğal meyve suyu şeklinde tüketilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.