Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Ağrısı

En önemli organlarımızdan birisi olan gözlerimiz en hassas diyebileceğimiz organlarımızdır. Bu yüzden gözlerimizi çok iyi korumamız gerekmektedir. Gözlerimizi koruyamadığımızda birçok göz hastalığına sebebiyet veririz. Göz hastalıklarında en çok ortaya çıkan şikayet göz ağrılarıdır. Göz ağrısı oldukça yaygın görülen bir sorundur. Basit bir sorun gibi görünse de tedavi edilmediğinde gözde ciddi sorunlara neden olur. Bazı durumlarda ise nadiren ciddi bir soruna yol açar ve göz ağrısı genellikle ilaç veya tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden geçer.

Göz Ağrısı

Göz ağrısına oftalmalji de denilmektedir. Göz ağrısının kaynağı birçok sebepten dolayı meydana gelmektedir. Hiç şüphesiz bu sebepler iki kategoride incelenebilir. Bunlar oküler ağrı yani gözün yüzeyinde oluşan ağrıdır. Diğeri ise orbital ağrı yani gözün içinde oluşan ağrıdır.

1-Yüzeyde Oluşan Ağrı (Oküler Ağrı)

Yüzeyde meydana gelen göz ağrısı bir kaşınma, yanma veya kaşıntı hissinden meydana gelmektedir. Yüzey ağrısı genellikle bir yabancı cisim, iltihap veya tramvaya bağlı iritasyondan (tahriş) kaynaklanmaktadır. Genellikle bu tip göz ağrısı şikayetleri göz damlalarıyla veya dinlenmeyle kolay bir tedaviyle ortadan kaldırılır.

Gözün Yüzeyinde Ortaya Çıkan Göz Ağrısının Nedenleri (Oküler Ağrı)

 • Gözün yüzeyinde ortaya çıkan göz ağrısının ilk sebebi gözün yabancı bir maddeyle temas etmesi veya göze herhangi bir cisim kaçmasıdır. Kirpik, kir, tüy, kıl, makyaj malzemesi veya başka bir madde göze girdiğinde, gözde iritasyon (tahriş), kırmızılık, sulanma veya ağrıya neden olabilir.
 • Göz nezlesi de göz ağrılarının diğer bir nedenidir. Konjonktiva denilen göz kapaklarının iç yüzeyi ile göz akının bir kısmını örten ince zarın iltihaplanmasıdır. Genellikle bunun sebebi bir iltihap veya alerjidir. Bu ağrı genellikle hafif olmasına rağmen, iltihap gözde kaşıntıya, kızarıklıklara veya akıntılara neden olmaktadır.
 • Göz tahrişi göz ağrısına sebep olan diğer bir nedendir. Geceleri kontakt lens takan kişilerde ya da lenslerine gereken temizliği göstermeyenlerde iritasyona(tahriş) ya da iltihaba bağlı göz ağrıları görülmektedir.
 • Kornea gözü kaplayan saydam yüzeye verilen isimdir. Kornea yaralanmalara karşı çok hassastır. Korneal abrazyon olan kişilerde, gözün içinde bir şey var hissi olmaktadır. Bu durumda yabancı cismi çıkarmayı amaçlayan gözü yıkama gibi tedaviler ağrıyı veya rahatsızlığı gidermemektedir.
 • Kimyasal yanıklar ve parlama yanıkları göze ciddi anlamda ağrılar vermektedir. Bu yanıklar genellikle tahriş edici bir maddeye maruz kalındığında ortaya çıkar. Çamaşır suyu, güneş ışınları, bronzlaşmak için girilen güneş odası kabinleri veya yoğun ışık kaynakları gözde yaralanmaya neden olur ve ağrıya sebebiyet verir.
 • Blefarit göz kapağının kenarındaki yağ bezelerinin iltihap kapması veya enfekte olması sonucu ortaya çıkar ve göz ağrısına sebep olur.
 • Son olarak blefarit enfeksiyonu başka bir soruna yol açar. Eğer blefarit enfeksiyonu göz kapağında bir yumru oluşturursa buna arpacık adı verilir. Arpacık çok ağrı verir ve arpacığın etrafındaki alan dokunmaya çok hassastır.

Göz ağrıları

2-Gözün İçinde Oluşan Ağrı (Orbital Ağrı)

Göz içinde yani daha derinde meydana gelen göz ağrılarında ise ağrıma, acıma, bıçak saplanması hissi veya zonklama hissi belirtileri meydana gelmektedir. Bu tür ağrılar şiddetlidir ve durumun daha ciddi olduğuna bir işarettir. Ciddi tedavi gerektirir. Bu ciddi derecedeki göz ağrıları geçmiyorsa ve görmede bozukluğa yol açıyorsa, bir göz doktoruna görünmek önemlidir.

Gözün İçinde Ortaya Çıkan Göz Ağrısının Nedenleri (Orbital Ağrı)

 • Gözün içinde ortaya çıkan göz ağrısının ilk sebebi gözün içinden bir baskı hissedilmesi yani Glokom hastalığıdır. Glokom hastalığı mide bulantısı, baş ağrısı ve görüş kaybıdır. Aniden gözde oluşan baskı önemli bir durumdur ve kalıcı görme kaybına neden olabilir. Tedavi edilmezse körlüğe neden olmaktadır.
 • Optik sinir yani gözün arka kısmını beyne bağlayan sinir iltihaplanırsa görme kaybı ve göz ağrısı meydana gelmektedir. Buna optik nevrit denilmektedir.
 • Diğer bir neden sinüzittir. Sinüslerdeki bir enfeksiyon gözlerin arkasında bir baskının hissedilmesine sebep olmaktadır. Enfeksiyon ciddileştikçe bir gözde veya her iki gözde de ağrı artarak hissedilmektedir.
 • Migren de gözde ağrıya sebep olmaktadır.
 • Son olarak göz yaralanması da göz ağrılarına sebebiyet vermektedir. Göze bir cismin batması, tahriş edici maddelere maruz kalma, göze yumruk gelmesi ya da bir kaza ciddi göz ağrılarına neden olmaktadır.

Göz Ağrısı

Göz Ağrısı Tedavisi

Göz ağrısının tedavisi ağrının nedenine bağlı olarak değişmektedir. Göz ağrısı sorunu yaşayanlar için göz ağrısına iyi gelen bazı tedaviler uygulanmaktadır.

 • Göz ağrısı eğer ciddi bir sorun teşkil etmiyorsa bunu gidermenin en iyi tedavisi dinlenmektir. Bilgisayar ekranına, telefonlara veya televizyonlara uzun süre bakmak göz yorgunluğuna neden olmaktadır. Ayrıca kitap okurken ideal ışık seviyesinin ayarlanması gözleri yormadan kitap okumak açısından önemlidir. Bu nedenle göz ağrısına sebebiyet vermemek için gözler dinlendirilmelidir.
 • Sürekli kontakt lens kullanan kişilerin kornealarının iyileşmesi için bir süre gözlük kullanması önemlidir.
 • Blefatiti ya da arpacığı olan kişiler için ılık ve nemli havluları göz kapağının üzerinde tutmak faydalı olmaktadır. Bu ılık kompres uygulama yöntemi yardımcı bir tedavidir.
 • Tahriş edici bir madde veya kimyasal bir madde gözle temas ettiği durumlarda bol su ile gözü yıkamak önemlidir. Bu uygulama ile gözün içinde kalmış maddeler temizlenebilir.
 • Antibakteriyel göz damlaları ve ağız yoluyla alınan antibiyotikler iltihaplanmaları tedavi etmek için önemli bir yöntemdir. Bu iltihaplanmaları ağrıya sebep olan göz nezlesi ve korneal abrezyon gibi hastalıklardır.
 • Göz damlaları ve ağız yoluyla alınan ilaçlar göz alerjisine bağlı olarak göz ağrılarını tedavi etmekte önemli bir yöntemdir.
 • Glokom hastalığı olan kişiler gözün içinde oluşan şiddetli ağrıyı hafifletmek için göz damlaları kullanmaktadır.
 • Optik nörit ve iris iltihabı gibi göz iltihaplanmaları için doktora gitmekte fayda vardır. Gereken ilaç etken maddesi kortikosteroid olan ilaçlardır.
 • Son olarak eğer göz ağrısı ciddi ise ve günlük hayatı önemli derecede etkiliyorsa doktor eşliğinde ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

Soğuk kompres

Göz Ağrılarının Tedavisine Ek Olarak Çeşitli Tedaviler

 • Soğuk kompres uygulanmaktadır. Etkilenen göz çevresine soğuk kompres uygulanarak anlık iyileşmeye yardımcı olmaktadır.
 • Başka bir tedavi yöntemi olarak salatalık kullanılmaktadır. Salatalığın içerdiği mineraller, şişlik, tahriş, göz kaşıntıları ve göz ağrıları gibi problemlere iyi gelmektedir.
 • Göz ağrılarına gidermeye yardımcı olan bir başka tedavi yöntemi de soğuk süttür. Özellikle alerjilerin neden olduğu kaşıntılardan meydana gelen göz ağrılarını giderebilir.
 • Saf gül suyu göz ağrısına iyi gelen tedavi yöntemlerinden bir diğeridir. Soğuk gül suyu gözlerdeki kaşıntı ve şişmeyi engellemektedir.
 • Su ve tuzun göz ağrılarında kullanılması oldukça faydalıdır. Su ve tuz mikropların ve bakterilerin temizlenmesini sağladığı için gözlerin temizlenmesinde de önemli bir yöntemdir.
 • Göz ağrısı için kullanılan bitkisel yöntemlerden biri de çay ile tedavidir.
 • Yeşil çay göz ağrılarına neden olan iltihap ve kaşıntıları gidermeye karşı oldukça etkili bir tedavidir. Ayrıca tuz ve su karışımı gibi gözleri mikroplardan temizler.
 • Çörek otu yağı veya kremi göz ağrılarına iyi gelen başka bir tedavi yöntemidir.
 • Son olarak, ham patates cildi sıkılaştırıcı özelliğinden dolayı gözlerdeki kaşıntının ve iltihabın giderilmesi için kullanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.