Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Altı Çöküklüğü Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kimi zaman yoğun iş temposundan kimi zaman da fazla uykusuzluktan dolayı oluşan göz altı morlukları kadınların da erkeklerin de korkulu rüyası. Her ne kadar kozmetik alanında buna yönelik bir piyasa olsa da göz altı morlukları genelde kapatılıyor. Göz altı morlukları ilerlediği zaman kişide göz altı çöküklüğü de meydana geliyor. Kendimizi canlı hissettiğimiz zamanla yorgun hissettiğimiz zaman arasında bile göz altı çöküklerinde farklılık olur. Bunun pek çok nedeni olduğu gibi tedavileri de mevcuttur. Bu yazımızda göz altı çöküklüğü ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Göz Altı Çöküklüğü Nedir?

Göz altı bölgesinde bulunan çökükler aslında göz altı torbaları olarak adlandırılır. Kimi zaman şişerken kimi zamanda çöker. Genelde koyu renkli yuvarlak şekilde bulunur. Kişinin sebeplerine göre bu renk kendini daha çok belli edebilir. Göz altı torbaları yani göz altı çöküklüğü en çok kişinin yaşam tarzından kaynaklı görülür.

Göz altı çöküklüğü önlem alınmazsa ve tedavi edilmezse kalıcı olarak yer edinebilir. Aynı zamanda bu koyu renkteki halkalar siyah bir görünüme sahip olarak kişinin sağlıksız ve solgun görünmesine neden olur. Göz altı çukurluğunun tedavi edilmesi için önce kişinin göz altı çöküklüğünün nedenlerinin iyi bilinmesi gereklidir. Şimdi gelin hep beraber bu nedenlere bir göz atalım.

Göz Altı Çöküklüğü Neden Olur?

Göz altı çöküklüğünün en büyük ve en yaygın sebeplerinden biri yoğun çalışma temposudur. Kişi dinlenmeden gözlerini yorduğu zaman hem fiziksel hem de ruhsal olarak yorulur. Bu da göz altında bulunan yağların yer değiştirmesinden dolayı oluşabilir. Derinin gevşemesiyle birlikte göz altı çöküklüğü oluşabilir.

Bilgisayar başında duran kişilerde de göz yapısı değişir. Kısa süreli olarak değişen bu göz yapısı kişinin göz altını çökük gösterir. Sağlıksız ve düzensiz beslenme de göz altı çöküklüğünün başlıca sebeplerindendir. Vücut için gerekli olan vitaminleri ve mineralleri besinlerden karşılanmayınca yapıların dokusu değişir. Derinin görünümü de sağlıksız bir hal alır.

Kişinin erken yaşlanmasına neden olan her sebep göz altı torbalarına neden olur. Onlardan biri de sigara ve alkol tüketimidir. Nikotinin ve diğer uyuşturucu etken maddelerin yan etkilerinde cilt sağlığını bozmakta vardır. Bu ikilinin direkt etkilediği organlar gözlerdir. Derinin altında bulunan sıvı bizim canlı görünmemize neden olur. Aynı zamanda yüzdeki yağ oranını azaltacak olan her durumda göz altı çöküklüğüne neden olabilir. Kişinin ani kilo kaybı buna örnektir.

Göz Altı Çöküklüğü Nasıl Geçer?

Göz altı çöküklüğü tedavisi basit birkaç işlemle beraber gerçekleştirilebilir. Kişi öncelikle alışkanlık haline getirdiği sigara ve alkol tüketimini azaltmalı ve bırakmalıdır. Bunun yanı sıra gece uykusu almaya özen göstermelidir. Gece cildin yenilenmesini sağlayan hormonlar salgılanır. Bu saatlerde uykuda olmak cildin daha sağlıklı görünmesine neden olur. Cildin daha sağlıklı görünmesi göz altı çöküklüğünün de önüne geçer. Bunun için kişi gerekiyorsa beslenme alışkanlığını da değiştirmeli eksik olduğu vitamin ve minerallere yönelik bir beslenme düzeni oluşturmalıdır. Spor yapmak cildin daha gergin görünmesine neden olarak çöküklüklerin önüne geçer. Bu yüzden kişi düzenli olarak spor ve egzersiz yapmalıdır.

Aynı zamanda cildin kuru kalması da göz altı çöküklüğünün sebeplerindendir. Kişi mutlaka günde en az iki litre kadar su tüketmelidir. Eğer kişi yaşından dolayı bu görünüme sahipse gerekli estetik işlemlerle birlikte sağlıklı bir görünüm kavuşabilir. Vücudun bir bölgesinden alınan yağlar göz altına enjekte edilir. Bu işlem sırasında kişinin ağrı duymaması için lokal anestezi uygulanır. Ardından göz altına enjekte edilen bu yağlar göz altı çöküklüğünü doldurarak pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Ancak en doğal  tedavi yöntemi düzenli olarak evde yapacağınız cilt bakım maskeleridir. Kişi yukarıda belirten önlemleri aldığı halde bunları yaşıyorsa en yakın zamanda bir dermatoloğa gitmelidir. Farklı ağrısız ve ameliyatsız tıbbi müdahaleler ve kremler sayesinde kişinin daha sağlıklı bir görünüm elde edebilmesi de mümkün olabilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.