Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Altı Torbaları İçin Doğal Tedaviler

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Günümüzde çoğu insanın şikayetçi olduğu göz altı torbaları gözlerin altındaki ince derinin şişerek ve kızararak kötü bir görüntü oluşturmasıdır. Bu gözaltı torbaları birçok nedene bağlı şekilde ortaya çıkmaktadır. Göz altı torbaları yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Göz altındaki deri yüzün en ince kısımlarındandır ve yaşa bağlı olarak incelmeye devam eder. Yaşlanmayla birlikte göz kapaklarında bulunan kaslar hareketsizleşir ve sarkmalar meydana gelir. Göz çevresinde bulunan yağ keseleri göz altına hareketlenir ve gözaltı şişlikleri ortaya çıkar.

Göz altı torbalarının bir diğer nedeni de uykusuzluktur. Uyku düzeni sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Uyku düzeninin bozulması ile göz altı torbalarının ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelecektir. Aynı şekilde uykusuzluğa da sebep olabilecek stes ve kronik yorgunluklar da göz altı torbalarının ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerdendir. Özellikle kadınlarda hormonal nedenlere bağlı olarak regl dönemlerinde göz altı torbası şikayetlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda sodyum oranı yüksek yiyeceklerin çok tüketilmesi zaten çok ince olan göz altı derisinin şişmesine neden olmaktadır.

Son olarak göz altı torbalarının ortaya çıkmasında kişinin belirlenmiş hastalıkları da neden olabilir. Bu rahatsızlıkların başında alerjik reaksiyonlar, vücutta bulunan enfeksiyonlar, kansızlık (demir eksikliği), treoid ve böbrek hastalıkları gelmektedir.

Göz Altı Torbaları Tedavisi İçin 9 Doğal Yöntem

Göz altı torbalarınız varsa bu sorununuzu evde yapacağınız basit yöntemlerle halledebilirsiniz. Peki göz altı torbalarınızdan hangi doğal yöntemlerle kurtulmanız mümkün? Göz altı torbaları için birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. En bilinenleri patates yöntemi, salatalık yöntemi, soğuk su ve kaşık yöntemi, çay, yeşil çay ve ıhlamur yöntemi, e vitamini, hindistan cevizi yağı, aloe vera masajları ile yapılacak yöntemler sayılabilir.

1. Patates Yöntemi

Göz altı torbalarınız için herkesin bildiği en eski yöntemlerden biri patetes’dir. Patates içindeki nişastadan kaynaklı olarak göz altı torbalarına iyi gelmektedir. Peki patates’i göz altı torbalarına nasıl uygulamalısınız? Patates’i herhangi bir pişirme işlemi olmaksızın dilimleyerek, dilimlenen patatesleri buzdolobında bir süre soğutmanız gerekmektedir. Bu süre için yaklaşık 45 dakika ya da 1 saat yeterli olacaktır. Soğuttuğunuz patates dilimlerini göz altınıza yerleştirerek on dakika beklettiğinizde şişliklerin yavaş yavaş azalacağını göreceksiniz. Patatesi gözlerinizin altında bekletme sürenizi on beş dakikayı geçmeyecek şekilde kendinize göre belirleyebilirsiniz.

2. Salatalık Yöntemi

Göze Salatalık Koymak

Patatesten hemen sonra en bilinen ikinci yöntem ise Salatalıktır. Salatalıkta ilaçlarda da çok kullanılan, iltihap söktürücü ve yanmayı giderici antienflamatuar içermektedir. Bu nedenle salatalık da göz altı torbalarına uygulayabileceğiniz en doğal ve kolay yöntemlerden biridir. Salatağı da patates de olduğu gibi dilimleyerek ve soğutarak göz altlarına uygulamak gerekmektedir. Salatalık dilimlerini buzdolabında kısa bir süre soğutarak göz altlarınıza yerleştirerek 25 – 30 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken, salatalık dilimlerini çok uzun süre buzlukta soğutursanız, içinde yüksek miktarda su bulunan salatalık dilimlerinin donması sorunudur. Bu sebeple salatalık dilimlerini kısa bir süre soğutarak göz altlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır.

3. Soğuk Su ve Kaşık Yöntemi

Yazının başından beri anlatılan yöntemlerin soğuk uygulanması da dikkatinizi çekeceği gibi soğuk kürler göz altındaki kılcal damarlar için şok etkisi yaparak şişlikleri indirmesi mümkündür. Soğuk su ve kaşık ile uygulayacağınız yöntem de aynı etki ile göz altındaki torbaları indirecektir. Bu yöntem herkesin evinde kolayca uygulayabileceği bir yöntemdir. Yapmanız gereken tek şey bir bardak aşırı soğutulmuş su içine bir kaç tane kaşık koyarak bir süre soğuğun kaşıklara etki etmesini beklemektir. Soğuyan kaşıkları göz altlarınıza özellikle şişliklere denk gelecek şekilde yerleştirerek bir kaç dakika bekletmeniz gerekmektedir. Eğer gözünüze yerleştirdiğiniz kaşıklar soğukluğunu kaybettiyse soğuk suda beklettiğiniz diğer kaşıklarla ısınan kaşıkları yer değiştirerek işleme devam ediniz. Yaptığınız soğuk kaşık yöntemini en fazla yirmi dakika olacak şekilde devam ediniz.

4. Çay Yöntemi

Çay yöntemi de göz altları morlukları için son derece etkili sayılabilecek yöntemlerden biridir. Çay demlendikten sonra içinde birçok antiseptik maddeler ortaya çıkmaktadır. Bu maddelerden en önemlisi teofilin maddesidir.  Teofilin bir çok göz hastalığının doğal tedavisinde en iyi sonuç veren maddelerden biridir. Çay tedavisi nasıl uygulanır diye soracak olursanız öncelikle demlediğiniz çay poşetlerini ya demlenmiş çayı pamuğa dökerek bir müddet buzdolabında bekletmeniz gerekmektedir. Poşetlerin ya da çaylı pamuğun soğuduğundan emin olduktan sonra gözünüzün üzerine şişliklere denk gelecek şekilde yerleştirmeniz. Bu işlemi yaklaşık yirmi dakika ya da yarım saat beklettikten sonra gözlerinizi su ile yıkayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. İşlem sonunda göz torbalarınızın ciddi anlamda indiğini görmeniz mümkün. Çay yöntemi göz altı torbaları yanı sıra göz nezlesi, iltihabı ve göz altı morluklarına da iyi gelmektedir.

5. Yeşil Çay Yöntemi

Yeşil çay ve tarçın

Aynı çay yönteminde olduğu gibi yeşil çay da göz altı torbalarına iyi gelmektedir. Aynı şekilde yeşil çay içinde bulunan antiseptik maddeler gözlerinizin altındaki şişlikleri azaltmaktadır. Demlediğiniz yeşil çay poşetlerini soğuduktan hemen sonra gözünüzün etrafına yerleştirerek yaklaşık 15 dakika beklettikten hemen sonra şişliklerin azaldığını göreceksiniz. Demlenen yeşil çayda bulunan tanninler göz altındaki şişlikleri azaltarak göz altındaki ince derinin gerilmesini sağlar aynı zamanda kadein de kılcal damarların şişliğini azaltmaktadır. Yeşil çay göz altında bulunan bu damarların büyümesini ve büzülmesini engelleyerek kılcal damarlarların toparlanmasına yardımcı olur.

6. Ihlamur Yöntemi

Aynı şekilde demlediğiniz ıhlamur da çay ve yeşil çayda olduğu gibi göz etrafındaki şikayetleri giderecek şekilde kullanabileceğiniz yöntemlerdendir. Demlediğiniz ıhlamuru yeterli koyuluğa geldikten sonra gözünüzü yakmayacak sıcaklıktaki ıhlamuru pamuk yardımı ile göz etrafınızda bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi haftada bir kaç kere yaparak daha etkili hale getirebilir ve göz altındaki torbaların azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

7. E Vitamini Yöntemi

E vitamini birçok cilt rahatsızlığına iyi gelen yöntemlerden biridir. Aynı şekilde göz altı torbalarınız için de E vitaminini kullanmanız mümkündür. Her eczaneden kolayca ulaşabileceğiniz E vitaminini soğuk su dolu bir bardağa bir kaç damla olacak şekilde damlatarak karıştırınız. Karışımı pamuk yardımı ile yaklaşık yirmi dakika olacak şekilde göz altlarınızda bekletiniz. E vitamini yöntemi sonunda göz altı şişliklerinizin azaldığını göreceğiniz gibi cildinizinde yumuşadığını hissedeceksiniz.

8. Aloe Vera Yöntemi

Aloe Vera bitkisi herkesin bildiği gibi içinde bulundurduğu jeldeki antiseptik madde sayesinde yanıklara ve ciltte bulunan lekelere faydalı olmaktadır. Aynı şekilde aloe vera göz altı torbalarına da iyi gelmektedir. Yapmanız gereken tek işlem aloe vera bitkisinden bir parça kopararak içinden çıkan jel ya da kristalleri göz altı torbalarınıza sürerek bir iki dakika masaj yapmaktır. Pek çok konuda faydalı olan aloe vera bitkisinin aynı şekilde göz altındaki şişliklerinizi azalttığını göreceksiniz.

9. Hindistan Cevizi Yağı Yöntemi

Hindistan Cevizi yağı da faydalı yağlardandır. Cilde, saça çok iyi geldiği gibi yemeklerde bile kullanılan hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmiyor. Aynı şekilde hindistan cevizi yağı göz altı torbaları için de çok faydalı bir yöntemdir. Yapmanız gereken tek işlem bir yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağını göz altlarınıza sürerek masaj yaparak yedirerek yaklaşık 20 dakika kadar bekletmeniz ve sonrasında ılık su ile iyice durulamanızdır. Hindistan cevizi yağınıza bir yemek kaşığı kadar badem yağı da eklerseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Bu iki doğal yağ bir araya gelerek göz altınızdaki torbaları sihirli bir şekilde yok edecektir.

Tüm bu yöntemlere rağmen hala göz altı torbalarınızdan şikayetçi iseniz yapmanız gereken günlük yaşamınızı gözden geçirmektir. Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmeli ve doktorunuza da danışarak göz çevresi için üretilen kremleri deneyebilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer sigara ya da alkol tüketiminiz fazla ise bunu azaltmanızı ve günlük iki litre kadar su içmenizi tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.