Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Altında Torbalanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz altı torbaları aynı zamanda göz altı şişliği olarak da bilinir ve sık bir şekilde karşılaşılır. Vücudun en çok dikkat çeken bölgelerinden biri olan gözün hemen alt bölümünde yer alır. Sabahları uyandığımız zaman elimizi yüzümüzü yıkarken ayna karşısına geçtiğimizde can sıkıcı bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Göz altı torbaları kişiyi yaşlı, hasta ve yorgun gösterir. Bu durumun sebepleri çok ağlama, egzama, fiziki stres, genetik, ani ısı değişimleri, kötü beslenme, sinüs sorunları, hormonal değişimler, alerjik tepkimeler, yaşlanma ya da geç yatıp erken kalkma gibi durumlar olarak karşımıza çıkar.

Göz Altında Torbalanmanın Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik,
 • Alerji,
 • Uykusuzluk,
 • Vücudun susuz kalması yani dehidrasyon,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Yaşlanma,
 • Hamilelik ve menopoz gibi sebeplerden dolayı gerçekleşen hormonal değişiklikler,
 • Kronik sinüzit,
 • Ağlamak,
 • Tiroid bezinin çok çalışma durumu yani hipertiroidizm,
 • Sedef ve egzama gibi cilt sorunları,
 • Tiroid bezinin az çalışma durumu yani hipotiroidizm,
 • Göz çevresinde oluşan tümör,
 • Aşırı kitap okuma ya da buna benzer faaliyetler ile gözü çok yorma,
 • Göz kapaklarının iltihaplanması yani blefarit,
 • Aşırı tuzlu gıdalar tüketmek.

Göz Altında Torbalanma Nasıl Geçer?

Bugün sizlere göz altı torbalarına iyi gelen çeşitli doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1. Patates

Patates göz altında yer alan koyu halkaların renginin açılmasını sağlamakta olup göz altı torbalarına da oldukça faydası dokunan bir sebze olarak karşımıza çıkar. Göz altı torbalanmalarına patatesi uygulamak için yapmanız gereken şey, orta büyüklükteki bir patatesin kabuklarını soymak ve patatesi bir kasenin içine rendelemek olur. Rendelenmiş patatesi temiz bir tülbentin içine almanız, ağzını bağlamanız ve göz kapaklarınızın üstüne koymanız gerekiyor. Bu yöntemi göz altı şişlikleriniz inene dek 3-5 dakika kadar, günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

2. Çay Poşeti

Siyah, yeşil ya da papatya gibi çay poşetlerini atmak yerine göz altı torbaları ve şişlikleri için kullanabilirsiniz. Bu yöntemi gerçekleştirerek göz çevresinde yer alan bakterilerden kurtulabilir ve yorgun görünümü üstünüzden atabilirsiniz. Bunun için iki adet çay poşetini sıcak suyun içinde beş dakika boyunca bekletmeniz ardından soğuyana dek buzlukta bekletmeniz gerekiyor. Daha sonra sırt üstü yatmalı ve çay poşetlerini 15 dakika boyunca göz kapaklarınıza koymalısınız. Bu uygulamayı günde birkaç defa yapabilirsiniz.

3. Salatalık

Salatalığın cildi dinlendirici ve toplayıcı bir etkisi bulunur. Cildinizin ihtiyacı olan nemi salatalık ile alabilirsiniz. Göz altı kırışıklıkları ve morluklarını bu şekilde geçirebilirsiniz. Salatalık ile birlikte birçok farklı cilt bakımı yöntemi uygulanabilir. İçeriğinde birçok vitamin bulunan salatalık cildinizi besler. Bu yöntemi kullanmak için bir adet salatalığı dilimledikten sonra buzdolabına koymalısınız. On dakika kadar dolapta bekleyen salatalık dilimlerinden birkaç tane almalı ve gözünüze koymalısınız. Beş dakika kadar sonra birkaç dilim daha alarak bu işlemi tekrar ediniz. Bu uygulamayı aşırı soğuk bir şekilde yapmamanız gerekiyor. Ayrıca 10-15 dakikadan fazla yapmanızda sakıncalı. Aksi takdirde göz çevresinde hasarlar oluşabilir.

4. Su

Vücudumuzdaki su azlığı, yüz ve göz çevresinde ödemlerin oluşmasına neden olur. Bununla birlikte göz altı torbaları kendini gösterir ya da hali hazırda var olan göz altı torbaları daha da belirginleşir. Su sayesinde vücutta biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. Bu sebepten dolayı da uzmanlar  tarafından günde en az iki litre su içilmeli gerektiği söylenir. Su tutma oranını arttıran gazlı içecekler ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmanızda fayda var.

5. Soğuk Kaşık

Göz altı şişlik ve torbaları için soğuk tedavi yöntemi uygulanarak suyun dağılması ve toksinlerin uzaklaşması mümkün olur. Özellikle sabahları göz altı şişleri ile karşılaşan kişiler bu uygulamadan faydalanabilir. İki adet kaşığı buz dolabına koyduktan sonra on dakika boyunca bekletmeli ve daha sonra göz altlarınıza dışı gelecek şekilde koymalı ve beş dakika boyunca bekletmelisiniz. Bu işlemleri tekrarlayabilecek olsanız da on dakika ve üzeri uygulanması cildinize zarar verebileceği için kaçının. Ayrıca kaşıkların aşırı soğuk olmamasına da dikkat edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.