Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Batması Neden Olur, Nasıl Geçer?

İnsan vücudunun en önemli ve en hassas duyu organlarından birisi gözdür. Gözlerde çevresel ya da yapısal faktörlere bağlı olarak bazı göz sorunları ortaya çıkar. Bu sorunlar arasında, gözlerde daha çok göz batması görülür. Göz batması genel olarak sulanma, kaşıntı ya da akıntı gibi belirtilerle meydana gelir. Bu sağlık sorununun ortaya çıkmasında tetikleyici birçok alerjen madde bulunur. Genel olarak yabancı bir maddenin göze temas etmesi, gözde kalması ve göz kuruluğu temeline dayanarak ortaya çıkar.

Göz Batmasının Nedenleri Nelerdir?

En hassas duyu organlarından biri olan gözde zaman zaman batma hissi oluşur. Bu his genel olarak herkeste rastlanan bir sağlık sorunudur. Göz batmasının ortaya çıkmasında bazı sebepler etkili olur. Bu sebeplerin ilk sırasında yabancı ve gözü tahriş eden alerjen maddelere uzun süre maruz kalma faktörü yer alır. Çevresel ya da yapısal etkenler gözü büyük oranda tahriş olmasına neden olur.

Yüzme havuzlarında temizleyici madde olarak kullanılan klorin maddesi, evdeki temizlik malzemeleri, günlük kullanılan cilt sabunları, nemlendirici kremler, kozmetik ürünleri ya da şampuan gözlere olumsuz bir etkinin oluşmasına neden olarak, göz batması sorununa yol açar.

Özellikle büyük şehirlerin en büyük sorunlarından biri olan hava kirliliği hem gözlere hem de insan vücuduna büyük oranda zarar verir. Hava kirliliği ilerleyen zamanlarda göz batması gibi bir sağlık sorununa yol açar. Aynı zamanda toz, duman, sıcak havalarda oluşan nemsiz hava ya da rüzgar gibi faktörler de gözde rahatsızlık ve batma hissine sebep olur.

Gözde batma hissinin ortaya çıkmasındaki bir diğer faktör ise, göz kuruluğudur. Gözlerin rahat hareket edebilmesi için, gözler belirli bir oranda neme ihtiyaç duyar. Gözlerde belirli bir oranda olması gereken nem sağlanmadığı zaman gözler pütürlü olur. Göz için gerekli olan nem daha çok gözyaşı ile sağlanır. Bu sayede gözleri olası bir tehlikeye karşı tam koruma oluşturur. Gözleriniz ihtiyacı olduğu oranda gözyaşı üretemediği zaman, gözün yeterince kayganlaşamamasına neden olur ve bu durumda gözde kuruluğun oluşmasına yol açar. Göz kuruluğunun olduğu gözde, göz rahat hareket edemediği için gözde batma ve acı hissi oluşur.

Şeker ve bağ doku hastalığı göz batmasına neden olur. Aynı zamanda göz kusurlarını tedavi etmede kullanılan lazer göz ameliyatında da gözler kısa süreliğine gözyaşı üretimini durdurur. Gözlerde olması gereken nem sağlanmadığı zaman göz kuruyarak, batma hissinin oluşmasına yol açar. Göz kusurlarına kısa süreli bir çözüm olan kullanılan kontakt lenste göz batması daha çok görülür. Çünkü kontakt lensin uzun süre kullanılması sonucunda gözler kurur.

Göz Batması Nasıl Geçer?

Göz batması

Göz batması tedavisinde uygulanacak yöntem, göz batmasının hangi sebebe bağlı olarak ortaya çıktığına göre değişir. Özellikle duman ve kimyasal maddeler gibi tetikleyici etkenler belirlenir. Göze zarar veren etkenler yok edildiği zaman, gözde meydana gelen batma hissi, ilerleyen zamanlarda kendi kendine geçer. Gözleriniz kuruduğu zaman, ihtiyacı olan nemi sağlamak için bir süre yapay gözyaşı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gözün kurumasını önlemek için kullanmanız gereken gözyaşı göz yapısına büyük oranda fayda sağlar.

Çok rüzgarın çıktığı ve hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde güneş gözlüğü takmadan dışarı çıkmayın. Rüzgar ve güneşin gözleri daha çok kurutma büyük etkisi bulunur. Bu tür havalarda güneş gözlüğü kullanarak gözlerdeki batma hissini engelleyebilirsiniz. Eğer göz batmasının temel sebebi alerjik bir durumsa, topikal antihistaminik ilaçlar kullanarak iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Topikal antihistaminik göz alerjisini azaltır ve göz batmasını tedavi etmede yardımcı olur. Gözlerde potansiyel bir enfeksiyon oluşması durumunda, antibiyotik ilaç kullanarak göz batması sorununu iyileştirebilirsiniz. Göz batmasının çok sık görülmeyen sebepleri arasında göz kapağı ve derin göz yapıların iltihaplanması yer alır. Bu tür sorunlardan dolayı göz batması oluşuyorsa, doktorunuza başvurarak ilaç kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.