Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Bebeği Büyümesi

Göz bebeği olarak bilinen göz bölgesi, gözün tam olarak ortasında bulunan yani iris tabakası olarak da adlandırılan beyaz bölgenin tam ortasında kalan bölgedir. Gözde iris adı verilen bölge, gözün renkli bölümünün tam ortasında yer alan dairesel deliğe göz bebeği adı verilebilir. İris tabakasında bulunan küçük kaslar sayesinde göz bebekleri büyüyüp küçülür. Bu noktada gözün ne denli mükemmel bir işlevde olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Göz bebeği, göze direkt olarak gelen ışıkların soğurulması ve bu gelen ışıkların geri gitmemesi için siyah ya da karanlık gözükmesine yardım eder. Normal bir şekilde fonksiyon bulan göz bebeğinde, parlak ışık sayesinde küçülecektir ya da parlak ışığın bireyin göz bebeğine gelmesi durumunda bireyin göz bebeği kendini sınırlayacaktır. Buna karşın daha az ışıkta ya da loş olarak tabir edilen ışıklı bir ortamda göz bebeği daha fazla ışığa ulaşabilmek için de göz bebekleri büyür. Bu sayede de genişleyecektir. Göz bebeğindeki değişimler sadece ışıkla sınırlı kalmaz. Bu durumlar, gözün bir yere odaklanması durumunda ya da bireyin aşırı korku ya da heyecan gibi durumlarla karşılaşması durumunda da göz bebeğinde değişimler ortaya çıkar. Biz de bu yazımızda göz bebeği büyümesi hakkında bilgiler vereceğiz.

Göz bebeği, bireylerin vücut yapılarına göre değişim gösteren bir yapıdadır. Bu şu anlama gelir ki, bireyin vücudu ne kadar büyük olursa bireyin göz ve gözünün çevresinde bulunan yapılarında bu büyümeden etkilendiği ve bu bölgelerinde büyüdüğünü söylemek doğru olacaktır. Bu durum da, göz içinde yer alan göz bebeğinin de büyümesine imkan sağlayacaktır. Ama göz bebeği büyümesi olayı, vücudunda büyümesi ile meydana gelmesi oldukça uzun bir süreçtir ve bu büyümenin fark edilmesi oldukça zor bir olaydır. Bunun anlamı da bir bebeğin göz bebeği ile orta yaşlarda bulunan bir bireyin göz bebekleri birbirinden farklı olacaktır ve bu büyüme sürecine şahit olmak zordur. Ancak bu büyüme olayı büyütülmeyecek kadar az olacaktır ve bireyin hayatını etkilemeyecek kadar önemsiz bir olay olarak gösterilebilir.

Göz Bebeği Büyüme Nedenleri Nelerdir?

Göz bebeğinde meydana gelen büyümeye çeşitli ilaçların neden olabildiğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Göz bebeği büyümesi durumlarının çoğu vakasında, yani karşılan bir çok göz bebeği büyümesinde bireyin kullanmış olduğu ilaçların yan etkisi dolayısı ile meydana geldiği görülmektedir. Öksürük için verilen ya da soğuk algınlığı, dekonjestanlar, amfetamin, kokain, liserjik asit dietilamid yani LSD ya da esrar gibi bağımlılık yaratan ilaçların kullanılması göz bebeklerinde meydana gelen büyümelerden sorumlu olabileceği vurgulanabilir.

Bunların yanı sıra çeşitli diğer ilaçlar, çeşitli gıdalar ya da çeşitli kimyasallar nedenli olarak da göz bebeklerinde büyüme ortaya çıkmaktadır. Bu tür maddelere maruz kalan bireylerde meydana gelen zehirlenme sebebi ile bireylerin göz bebeklerinin her ikisinde de büyümenin ortaya çıkmasını sağlar. Ancak yalnızca bir göz için kullanılan göz damlaları nedeniyle oluşan büyüme sadece göz damlasının kullanıldığı gözde meydana gelebilir. Bu tür durumlar genellikle geçicidir ve kullanılan dış madde, etken ortadan kalkınca göz bebeklerinde meydana gelen büyüme durur ve bireyin göz bebeği eski haline döner.

Tümör, inme ve beyinde meydana gelen hasarlar da yani bu tür nörolojik, beyinde meydana gelen problemler gözlerin birin de ya da her iki gözde birden göz bebeklerinin büyümesine neden olabilmektedir. Bu durumdan dolayı meydana gelen göz bebeği büyümeleri, ışıktan ya da diğer uyarıcı etkilerden dolayı büyümez ya da küçülmez. Bu durumlara tepki vermez.

Göz bebeği büyümesi durumu ya da eşit şekilde olmayan göz bebekleri ciddi sorunları işaret edebilmektedir. Bu durumlar, bireyi başına aldığı bir travma, beyin de bulunan tümörler, felç durumları ya da bireyin zehirlenmiş olma ihtimali gibi durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumlar oldukça ciddi durumlardır ve göz bebeğinde meydana gelen büyümeler bu durumları işaret ediyor olabilir. Bu durumların ortaya çıkabileceği ihtimali üzerine göz bebeklerinizde meydana gelen büyüme sonrasında acil şekilde doktora danışmanız gerekir.

Göz Bebeği Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere göz bebeği büyümesinin birçok farklı nedeninden söz edebiliriz. Bu farklı farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen göz bebeği büyümesinin dışında farklı belirtilerinde ortaya çıkabilir. Bireyin göz bebeklerinde meydana gelen büyüme sabit olabilirken, bazen de göz bebeği büyümesi iki göz içinde farklı boyutlarda meydana gelebilir. Bu durumda genelde ciddi semptomların ortaya çıkmasını gösterebilir.

Bu belirtilerden bazılarından bahsedecek olursak, çok fazla dozda uyuşturucu madde kullanımı, ilaç kullanımı ya da zehirlenme gibi durumlarda göz bebeklerinde büyüme meydana gelir. Bunların yanı sırada kısa bir an bile olsa bireyin bilincinde kayıp yaşaması, bilinç karışıklığı, bireyin ağzında kuruluğun meydana gelmesi, hızlı kalp atışı yani taşikardi adı verilen durumun oluşması, konuşma bozukluğu yaşaması ya da kusma gibi durumlar vuku bulabilir.

Bunların dışında daha da ciddi durumlar, belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığı takdirde acilen bir uzmana görünülmesi gerekir. Bu durumlar genel olarak;

 • Göz bebeklerinde meydana gelen anormal sayılacak büyüme
 • Bireyin bilincinde sorun meydana gelmesi, tepkisizliğin olması, halüsinasyonlar görme, aniden meydana gelen davranışsal değişimler
 • Konuşma bozukluğu
 • İdrar ya da dışkı kontrolünün sağlanamaması
 • Hissizlik durumunun ortaya çıkması, duyularda sorun oluşması
 • Bireyin kaslarında zayıflık meydana gelmesi
 • Felç ya da bireyin vücudunun bir bölümünü taşıyamaması durumu
 • Nöbet geçirme
 • Bireyin şiddetli baş ağrılarından şikayet etmesi
 • Ani görme sorunları, görme kaybı yaşama ya da gözlerde ağrıların meydana gelmesi gibi durumlar bireylerde meydana gelen belirtilerdendir.

Göz Bebeği Büyümesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz bebeğinde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen büyümeler farklı farklı belirtileri ortaya çıkardığını yazımızın üst kısmında açıklamıştık. Burada artık göz bebeklerinde meydana gelen büyümenin nasıl tedavi edileceği bilgisini aktaracağız. Göz bebeklerinin büyüyüp küçülme eğilimi, göz bebeklerinin çapında meydana gelen değişim, ortamdaki ışık miktarı ve bireyin hangi noktaya yani uzaktaki bir cisme mi yoksa yakındaki bir cisme mi odaklandığı gibi belirteçlere göre değişen bir durumdur.Ancak bu değişken durum normal halinden farklı bir halde olursa yani sürekli bir hal alırsa, bireyin göz bebekleri sürekli olarak büyük halde ise bu durumda tedavi gerektiren bazı noktaların olduğu söylenebilir.

Böyle bir durum ile karşılaşan birey bir göz doktoruna görünmelidir. Bir göz muayenesi ile ve beyin MR’ı araştırma sürecinin başlaması önemlidir.

Göz bebeği büyümesinin tedavisi için altında yatan nedenlerin bulunması ve bu durumların tedavi edilmesi ilk yapılması gereken durum olarak karşımıza çıkar. Göz bebeklerinde büyümenin meydana gelmesi durumu kafa travması ya da beyinde bir hasarın meydana gelmesi gibi alt sorunlardan ortaya çıkabilir. Aslında göz bebeklerinde meydana gelen büyüme doktorlar için daha büyük sıkıntıların ortaya çıkarılması için önemli bir durumdur. Doktorlar, hareketsiz olarak yatan bir bireyin tedavisi için yapacakları ilk işlem göz bebeklerine bakmak olur. Bunu herkes bir yerde görmüştür.

Eğer göz bebeği büyümesi bir kimyasal ya da bir maddeye maruz kalma sonucu meydana geldiyse, madde alımının durdurulması ile bireyin gözleri normal haline dönecektir. Göz bebeği tedavisinin ardından da doktor, bireye, direkt olarak güneş ışığından kaçınması gerektiğini belirtir ve güneş gözlüğü kullanmasını önerir. Böylece birey gözlerini korumuş olacaktır.

Bazı diğer tedavi yolları ise;

 • Fenilefrin damlaları
 • Pilokarpin
 • Steroidler
 • Atropin
 • Skopolamin
 • Atropin / Skopolamin kombinasyonu gibi seçeneklerin kullanılması olarak gösterilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.