Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Çevresi Soyulması

Gözlerin etrafında yer alan deri çok hassas bir bölgedir. Göz çevresindeki derisinin çok hassas olması nedenİ ile göz çevresinde soyulma, kuruluk, tahriş ve kızarıklık ortaya çıkabilir. Göz çevresinde soyulma birçok kişinin yaşamış olduğu cilt rahatsızlıklarının başında gelmektedir. Göz çevresinin soyulmasının sebepleri çok fazladır. Ancak bu cilt rahatsızlığının ortaya çıkmasındaki en büyük sebep, göz çevresi için kullanılan peelinglerdir. İçeriğinde bulunan birtakım kimyasal madde nedeni ile göz çevresi tahriş olarak, soyulmaya başlamaktadır. Bu nedenle cilt bakımı yaparken peelingleri göz çevrenizden mutlaka uzak tutun ve o kısma sürmeyin. Göz çevresi soyulması birçok sebepten kaynaklandığı için çok fazla da tedavi yöntemi bulunmaktadır. Göz etrafının soyulması durumu hem çok hafif bir şekilde hem de çok ağır bir şekilde ortaya çıkabilir. Göz çevresinin soyulması durumu hafifse, çok ciddiye alınmaz, evde tedavisi için birtakım nemlendirici kremler uygulanır. Göz çevresindeki derinin çok hassas ve ince olması sebebi ile kullanılan kremlere de dikkat etmek gerekmektedir. Eğer göz çevresinde şiddetli bir soyulma mevcutsa, bunun için mutlaka doktora başvurarak, tıbbi destek alınması gerekmektedir. Göz çevresindeki soyulmanın sebebini öğrenerek ve doktorun vermiş olduğu ilaçları kullanarak, başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Göz Çevresinin Soyulma Nedenleri

fft99_mf6535468

Genel olarak insan metabolizmasından kaynaklanan cilt sorunları ve birtakım çevresel etkenler de göz çevresinde hem kuruluğa hem de buna bağlı olarak soyulmaya neden olmaktadır. Göz çevresinin soyulması durumu için birtakım sebepler bulunmaktadır.

1-) Dermatolojik Sorunlar

Göz çevresinde kuruluğa ve bununla beraber soyulmaya neden olabilecek bazı dermatolojik bozukluklar bulunmaktadır. Bu dermatolojik bozukluklar ise şu şekildedir:

  • Güneş Yanığı : Güneşten gelen bazı zararlı ultraviyole ışınlarına çok fazla maruz kalma sonucunda göz çevresinde farklı derecelerde yanıklar, buna bağlı olarak kuruluk ve soyulma oluşabilir. Aynı durum kaynak makinelerinde çalışanlarda ya da suni güneş lambalarına da uzun süre maruz kalan bireylerde de göz çevresinde soyulmaya neden olmaktadır.
  • Blefarit – Göz Kapağı İltihaplanması : Göz kapağınızın iltihaplanması sonucunda göz çevresinde kuruluk ve buna bağlı olarak soyulma da ortaya çıkmaktadır. Rosacea adı verilen bu deri hastalığı, sebore iltihabı ve aynı zamanda bakteriyel enfeksiyon nedeni ile de ortaya çıkabilir. Göz kapağı iltihaplanması rahatsızlığı ile göz çevresi bu rahatsızlıktan büyük oranda etkilenerek, soyulmaya başlar
  • Perioral Dermatit : Göz çevresi kısmında ortaya çıkan perioral dermatit rahatsızlığı genel olarak en çok yetişkin kadınlarda ortaya çıkmaktadır. İnsanların burnuna ve ağız çevresine doğru yayılmaktadır. Perioral dermatit hastalığı genel olarak hijyen eksikliği neticesinde ortaya çıkan ve göz çevresinde soyulmaya neden olan bir hastalıktır. Bir cilt rahatsızlığı olan egzama da göz çevresinde oluşan soyulmaya neden olmaktadır.

2-) İklim Koşulları

Göz çevresi gibi çok hassas bir bölgenin kuruması ve daha sonraki aşama olan soyulması soğuk, kuru havalardan dolayı da ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda iklim koşullarındaki ani değişimler ve havanın aşırı sıcak ya da soğuk olması da göz çevresindeki soyulmaya neden olmaktadır. Mevsim geçişlerinin hızlı bir şekilde yaşanması ile cilt kuruluğu ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak en hassas bölge olan göz çevresi de kuruyarak soyulmaktadır.

3-) Göz Çevresinde Cilt Gerilmesi

Göz çevresinde bulunan kısmın derisinde meydana gelen gerilme de aynı zamanda kurumaya ve soyulmaya neden olmaktadır. Bunun sebebi ise, göz çevresindeki kısmı çok fazla ovalamayla ya da o kısım için kullanılan makyaj malzemelerdendir. Göz altlarında yer alan koyu kısmı kapatmak için çok fazla bakterinin olduğu kirli fırçalarla ürünlerin uygulanması da göz çevresinde soyulmanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca göze uygulanan rimel ve kapatıcılar da aynı şekilde göz çevresinde soyulmaya neden olmaktadır.

4-) Sert Kimyasallarla Etkileşim

Göz çevresinde yer alan deri çok daha ince ve hassas olması sebebi ile tahriş olmaya çok daha fazla yatkındır. Bu nedenle yüzünüze uygulayacağınız her türlü peeling, nemlendirici krem, makyaj temizleme suyu ve yüz temizleme jeli gibi cilt ürünlerini göz çevrenize zarar vermektedir. Bu tür cilt ürünlerinin göz çevresi ile temasında göz çevresinde kuruluk ve soyulma meydana gelmektedir.

Göz Çevresi Soyulmasının Tedavisi

imagesdeilbutv

Cilt yapısında bulunan hassaslık nedeni ile hafif ve doğal uygulamalar, cildinizi daha çok rahatlatacaktır. Göz çevresi soyulmasında yapılacak olan ilk uygulama, rahatsızlığın daha fazla şiddetlenmesini, yayılmasını önlemek olmalıdır. Daha sonra doktora giderek uygun olan krem ya da ilaçlarla bu sorunu çözmektir. Göz çevresinde ortaya çıkan soyulmanın nedenlerine göre birtakım tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler şunlardır:

1-) Egzama Kaynaklı

Eğer göz çevrenizdeki soyulma egzamaya bağlı olarak ortaya çıkıyorsa, bu durumda epsom tuzu ile banyo yapmak, göz çevresine deniz suyu spreyi uygulamak ya da doğal başka bir yöntem olan hindistan cevizi yağı sürmek gibi birtakım tedavileri uygulayabilirsiniz. İnsan vücudunda bulunan birtakım iyi bakterilerin sayısını arttırması açısından probiyotik ve jelatin oranı yüksek olan besinleri daha çok tüketmeniz gerekmektedir. Göz çevresine organik yoğurt uygulayabilirsiniz ya da yoğurt tüketiminizi arttırarak potasyum minerali oranınızın daha çok yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Potasyum minerali açısından zengin olan ayran, peynir ve kefir gibi besin maddelerini daha sık tüketebilirsiniz.

2-) Perioral Dermatit Kaynaklı

Cildinizi ve özellikle göz çevrenizi tahriş eden meyve, çiçek aromalı yüz temizleme jellerini ve sabunları asla kullanmayın. Cildinizi ve göz çevrenizi sadece ılık su ile yıkayın. Göz çevresindeki soyulma tamamen geçinceye kadar asla göz çevrenize makyaj yapmayın.

3-)Blefarit Kaynaklı

fft99_mf5580012

Göz kapağı ve çevresinin iltihaplanması anlamına gelen bu hastalıkta göz çevresinde yer alan soyulmayı tedavi etmek amacı ile ılık kompres yapılması gerekmektedir. Göz çevresindeki soyulmanın geçmesi için de omega 3 yağ asitleri, zencefil ve zerdeçal gibi doğal enfeksiyon karşıtı olan besin maddelerini güvenle tüketebilirsiniz.

4-) Güneş Yanığı Kaynaklı

Eğer göz çevrenizdeki soyulma güneş yanığına bağlı olarak gelişiyorsa, bu durumda belirli saatler arasında tekrar güneşe çıkmamanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının çok dik geldiği ve çok sıcak olduğu sabah 10 ve öğleden sonra 14 arasında dışarı çıkmamanız gerekmektedir. Ayrıca güneş kremlerini ve güneş gözlüğünü de kullanmaya özen gösterin.

Evde Uygulanan Tedaviler

Göz çevresi soyulması için evde uygulayabileceğiniz birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler:

Salatalık Suyu

Bir pamuk yardımı ile salatalık suyunu gözlerinize ve göz çevrenize hafifçe uygulayın. Beş ya da on dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile gözlerinizi yıkayın. Daha sonra ise parmaklarınızla gözlerinize hafif bir masaj yaparak, doğal nemlendiriciler uygulayın.

Bal

Göz çevresi soyulması için göz çevrenize hafif bir şekilde bal sürün. Balı yıkamadan önce sadece on dakika kadar bekletin. Göz çevresinde bulunan deri çok hassas olduğu için balla fazla sürtünmeden özellikle kaçının.

Zeytinyağı

Göz çevrenizde oluşan soyulmayı engellemek ve göz çevresini nemlendirmek amacı ile zeytinyağı sürüp, sabaha kadar bekletebilirsiniz. Zeytinyağı sürüp tüm gece silmeden bırakabilirsiniz. Zeytinyağının onarıcı etkisi ile hem göz çevresindeki kuruluğa hem de soyulmaya iyi gelmektedir.

Çay Poşeti

kullanilmis-cay-poseti-gozler-icin1

Göz çevrenizde ortaya çıkan soyulma için başka bir tedavi ise poşet çaydır. Poşet yeşil çayı alın ve soğuk suya daldırın. Çıkardıktan sonra göz çevrenize uygulayın, bu tedavi göz çevrenizdeki soyulmayı engeller hem de kırışık oluşumuna karşı hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Saf Süt

Göz çevrenizde oluşan soyulmayı engellemek için sütü gözlerinizin altına ve özellikle çevresine uygulayın. Kısa bir süre, yani tam olarak kuruyup, katılaşmadan ılık su ile yıkayın.

Gül Suyu

Göz çevresinde oluşan soyulmalar için göz çevrenize gül suyu uygulayın. Gül suyu göz çevrenizi nemlendirir ve aynı zamanda gözlerinizin şişmesini engeller. Gül suyunun rahatlatıcı etkisi ile gözeneklerin daralmasına bile yardımcı olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.