Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Çevresinde ve Şakakta Karıncalanma Neden Olur?

Göz çevresinde kulak ve göz arasında yer alan çukur bölge olan şakak bölgesinde bazı zamanlarda karıncalanma hissi meydana gelir. Yüzün çeşitli bölgelerinde görülmekte olan karıncalanma hissi tek taraflı bir şekilde meydana gelebilecek olsa da aynı zamanda yüzün her iki yanında da ortaya çıkabilir. Şakakta ve göz çevresinde uyuşma, hissizlik hali kişinin endişeye ve paniğe kapılmasına yol açar.

Endişenin altında yatan sebep ise beyin tümörü ile ilgili olabilecek olmasıdır. Fakat yüz bölgesinde meydana gelen her karıncalanma her daim tümör gibi önemli ve hayati rahatsızlıkları işaret etmez. Bu sebeple paniğe kapılmamalı ve ilk olarak en kısa süre içinde doktora gitmelisiniz. Böylelikle rahatsızlığınızın çeşitli tetkikler altında teşhisi yapılarak tedavisine geçilebilir.

Yüzde Karıncalanma Neden Olur?

1. Sinir Hasarı

Yüzde karıncalanma hissine yol açan en büyük sebep sinirlerin hasar görmesidir. Yüz bölgesinde yer alan sinirlerin hasar görmesi durumunda karıncalanma ve uyuşma gibi sorunlar ortaya çıkar. Birdenbire ortaya çıkabilecek olan bu belirtiler zamanla daha şiddetli bir hale gelebilir.

2. Vitamin Eksiliği

Yetersiz ve dengesiz bir şekilde beslenen kişilerde vitamin eksiklikleri ortaya çıkar. Vitamin eksikliği vücutta yer alan sinirlerin yeterince beslenememesi sebebiyle uyuşma ve karıncalanma gibi sorunları ortaya çıkartır. B12 vitaminin eksik olması gereken yüz gerek ise diğer bölgelerde uyuşma sorununa sıklıkla yol açar. Bu nedenle bu tür sorunların önüne geçebilmek adına sağlıklı ve dengeli bir şekilde öğünlerinizi tüketmeniz gerekir.

3. Psikolojik Etkenler

Endişe, kaygı, aşırı stres, panik atak ve buna benzer psikolojik etkenler yüz bölgesinde karıncalanmaya yol açar. Bu tür sorunların üstesinden gevşeme egzersizleri ve meditasyon ile gelmeniz mümkündür. Karıncalanma hissini büyük oranda geçiren egzersizleri yapmasanız dahi bu tür sebeplerden dolayı meydana gelen karıncalanma hali genellikle kısa sürede geçer.

4. Merkezi Sinir Sistemi Rahatsızlıkları

Kan damarlarının tıkanması sebebiyle beyne yeteri kadar oksijen akışı sağlanmadığı zaman oksijen yetersizliği nedeniyle yüzün belirli bir bölümü ya da tamamında uyuşmalar meydana gelebilir. Kan damarlarının tıkanması ve bu sebeple de yüzde oluşan uyuşma kimi zaman felce dahi sebep olabileceği için yüzde meydana gelen karıncalanmaların göz ardı edilmemesi ve bir an önce doktora gidilmesi gerekir.

5. Beyin Tümörü

Göz çevresi ve şakaklarda uyuşma ya da karıncalanma meydana gelirse beyin tümörü riskinin bulunması sebebiyle endişe duyulur. Beyin tümörü iyi ya da kötü huylu olabileceği gibi herhangi bir yaşta da görülür. Karıncalanma ve uyuşma tek başına tümör belirtisi olmadığı için doğru bir tespit yapılabilmesi için MR yöntemlerinin kullanılması gerekir.

Beyin tümörünün bacak ve kollarda hissizliğe yol açtığı, vücudun dengesini bozduğu, baş ağrısına neden olduğu, konuşma ve görme eylemleri sırasında zorluklara yol açtığı ve uyuşukluğa sebep olduğu bilindiği için bu belirtilere de sahip olmanız halinde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenizde fayda var.

Yüzde Karıncalanmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüzde karıncalanmaya yukarıda yer alan nedenler yol açabilir. Yüzde karıncalanmaya sinir hasarı yol açtıysa bu durumun cerrahi bir müdahale ile tedavi edilmesi gerekir. İyileşme döneminde fizik tedavi gerekebilir. Vitamin eksikliğinin yol açtığı karıncalanmaların önüne geçmek için vitamin takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Bununla birlikte yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeniz önem taşır.

Beyin tümörü sebebiyle oluşan karıncalanmaların tedavisi için öncelikle teşhisin yapılması gerekir. Daha sonra tümörün çeşidine göre doktorlar tarafından gerekli görülmesi halinde çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır. Merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları da oldukça ciddi sorunlar olduğu için bir an önce doktora gidilmesi gerekir. Bununla birlikte psikolojik etkenler sebebiyle karıncalanma ortaya çıktıysa meditasyon ya da egzersiz yaparak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Fakat bu duruma sebep olan nedenlerin uzun sürmesi halinde psikolojik ya da tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Yüzde olan karıncalanmalar mutlaka önemsenmelidir, küçük bir belirti olarak görülse de önemli hastalıklara sebebiyet verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.