Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Enfeksiyonu

Gözde kızarıklık, sulanma, batma, şişme ve çapaklanma gibi problemlerle kendini belli eden ve halk arasında göz nezlesi olarak bilinen hastalık türüdür. Tıp dünyasında bu hastalığa kırmızı göz denmektedir. Gözün ön yüzeyi ve göz kapaklarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Biz de bu yazımızda göz enfeksiyonu konusunu işleyeceğiz.

Göz Enfeksiyonu Neden Olur?

Hastalığın nedeni alerjik olabilmekle beraber mikroplardan ve gözün tahriş edilmesinden kaynaklanabilir. Ot, ağaç, duman, hayvan tüyleri, göz damlalar, fazla ışık, makyaj ve kimyasallar gibi nedenlerden olduğu düşünülüyorsa bu alerjik göz iltihabı nedenlerinden birkaçıdır. Fakat boğaz iltihabına neden olan bakteriler, cinsel yolla hastalık bulaştıran virüsler ve akciğer iltihaplarına neden olan virüsler ise hastalığın mikroorganizmaların neden olduğu kısımda incelenir ve tedavisi ona göre yapılır.

Fakat bunların en çok görülen nedeni ışığa karşı duyarlılıktır. Yüksek ışığa maruz kalmak göz çukurlarında ağrıya neden olabilmektedir. Gözün renkli kısmı dışındaki kısımda bol bol kılcal kan damarları bulunmaktadır. Bu damarlar yüzeye oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Gözü zorlama anında ve yüksek ışığa maruz kalındığı anda göz yorulur ve kılcal damarlar genişlemeye başlar. İlk çatlayan damarlar yüzeye en yakın damarlardır. Bu nedenledir ki gözün beyaz kısmında kızarmalar görülür. Bu kızarmaların sebebi çatlayan damarların, içerisindeki kanın gözün beyaz kısmına dağılmasıdır. Bu yüzden enfeksiyon ve ya yorulma sırasında göz kırmızı olarak görülür.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri

 • Gözün en dış kısmında yer alan tabakadaki kan damarları genişleyip göz kızarmasına neden olmaktadır.
 • Aynı bölgedeki mukus ve salgı bezleri hücrelerinin aktif hale gelmesi sonucu göz sulanması meydana gelir.
 • Alerjik göz iltihabında ise gözde kaşınma meydana gelmektedir.
 • Gözlerde meydana gelen aşırı olmayan yanma hissi.
 • Gözde kum gibi küçük taneli bir şey kaçmış gibi hissetme.
 • Gözde oluşan salgı sonucu, bu salgının birikmesinden meydana gelen çapak.
 • Virüslerin neden olduğu iltihap türünde berrak akıntı; bakterilerin neden olduğu enfeksiyonda ise yoğun kıvamlı ve mat renkli iltihaplanma oluşması görülmektedir.

Göz Enfeksiyonu Tedavisi

Yeterlilik sağlayabilecek bir tedavi yöntemi belirlemek için önce kızarmanın sebebi tam olarak belirlenmelidir. Alerjik bir enfeksiyon ise bu enfeksiyon türü birkaç kolay yöntemle ve hekiminizin verdiği damlalarla olumlu yönde çözülebilmektedir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonda antibiyotik tedavisi uygulanır. Kimyasalla temas halinde ise gözün temiz suyla bolca yıkanması gerekmektedir.

Göz enfeksiyonuna erken müdahale edilmezse bu basit bir enfeksiyon kalıcı bir astigmata neden olabilmektedir. Enfeksiyon oluştuktan sonra elle ovuşturulmadan kaynaklanan sebeplerle enfeksiyon daha büyük bir hal haline gelebilmektedir. Göz büyük ölçüde zarar gördüğü için astigmata neden olabilmektedir.

 • Kontakt lens kullanılıyorsa göz iltihabı geçtikten sonra 24 saat boyunca lens kullanılmaması gerekmektedir.
 • Suni gözyaşları reçetesiz şekilde satılmaktadır. Bu damlalar sayesinde iltihap belirtileri azaltılabilir.
 • Göz kapağı ve kirpiklerde biriken iltihap ve oluşabilecek kirleri ıslak bir pamuk yardımıyla nazikçe gözü çok ovuşturmadan temizlemek gerekmektedir. Alerjiye neden olan maddelerden uzak durmaya çalışın.
 • Eğer göz asit gibi bir kimyasala maruz kaldıysa mutlaka bir hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Ve burada tuzlu su solüsyonlarıyla tıbbı temizlik yapılacaktır.

Evde Uygulanabilecek Basit Tedavi Yöntemleri

Çay

Çay göz enfeksiyonunda kullanılan önemli bit bitkidir. Çay yapraklarının anti bakteriyel özelliği vardır. Bu nedenle gözlerdeki şişme ve kızarıklığı azaltarak göz enfeksiyonunun tedavi edilmesini sağlar. En iyi sonuç için siyah çay kullanmak önerilmektedir. Çay sıcak su içinde kaynatılır ve demlenir. Daha sonra bir pamuk yardımıyla 10-15 dakika arası bir süre enfeksiyonlu bölgenin üzerine uygulanır. Pamukla uğraşmak yerine çay poşetleri de kullanılabilir. Bunun için çay poşetlerini göze koymak gerekmektedir. Göre zarar vermemek için çayın ılımış olmasına özen gösterilmelidir. Ilık haldeyken çay göz enfeksiyonlarını temizlemektedir.

Bal

Bal anti bakteriyel özellik içermektedir. Bu sayede göz enfeksiyonuna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcıdır. Eşit miktardaki bal ve su karıştırılır ve ardından karışım cezve içerisinde kaynatılır. Kaynatıldıktan sonra pamuk ve ya bir bez yardımıyla iltihaplanan bölgenin üzerine konur. Bu karışım hem enfeksiyonun azalmasında yardımcıdır hem de yapıldıktan sonra gözdeki yabancı maddelerin dışarı çıkmasına yardımcıdır.

Papatya Çayı

Papatya çayı su içerisinde kaynatılır. Kaynadıktan sonra ılıması için oda sıcaklığında bekletilir. Oda sıcaklığına geldikten sonra enfeksiyonlu bölgenin üzerine sürülür. Fakat mikrop kapmaması ve daha da kötüleşmemesi adına temiz bir bez ve ya pamukla işlem yapılmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra gözdeki kaşıntı ve acı hissi azalacaktır.

Keten Tohumu

Keten tohumu eski zamanlardan beri alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Gözde oluşan kaşıntı ve acı hissini azaltmaktadır. Bir bardak su kaynamak üzere cezveye konur ve içerisine bir çay kaşığı keten tohumu atılır, karıştırılır. 10-15 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra keten tohumları temiz bir bez içerisine yerleştirilir. Ve yarım saat göz üzerinde bekletilir.

Yasemin Çiçekleri

Yasemin çiçeği, gözdeki enfeksiyonu ve tahrişi azaltmak için kullanılmaktadır. Bir kavanoz damıtılmış su içerisine yasemin çiçekleri eklenip gece boyunca bekletilir. Ertesi günün sabahında gözler bu su ile durulanmalıdır. Daha etkili bir çözüm için günde en az 3 kez kullanılmalıdır.

Patates

Patates dilim halinde kesilip bu dilimlerden birer tanesi göz üzerine konur. Patates yanma hissinin önüne geçer ve rahatlatıcı bir özellik gösterir. Aynı zamanda gözde oluşan kızarıklığı da azaltır. Bu tedavi yöntemi bir hafta kadar uygulanmalıdır.

Gül Suyu

Gül suyu gözün içerisinde bulunan yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Gözler için kullanılabilecek hem faydalı hem de ucuz bir temizleyicidir. Birkaç damla gül suyu her gün düzenli olarak göz çukurlarına damlatıldığında temizleme işlemi sağlanmış olur.

Kişniş

Kişniş yaprakları su içerisine konur ve suyla beraber kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ılıması için ocaktan alınır. Hazırlanan karışım gözler için durulama suyu olarak kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde gözlerdeki kızarıklık ve şişlik zamanla azalır.

Zerdeçal

Zerdeçalın antiseptik özelliği vardır. Bu sayede iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır. 2 yemek kaşığı zerdeçalı kaynar suya ekleyin ve 5 dakika kadar demlendirin. Kuru ve temiz bir bezle enfeksiyonlu bölgelere uygulayın.

Rezene Tohumu

Rezene tohumlarını suda kaynatın ve 5 dakika kadar demlendirin. Elde edilen karışım ılıdıktan sonra gözler temizlenmelidir.

Aloe Vera

Göz sinirlerinde rahatlama ve kızarıklık tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Temiz beze ve ya bir pamuğa aloe vera jeli sürülmeli ve bez ıslatılmalıdır. Daha sonra enfeksiyonlu bölgenin üzerine narin hareketlerle sürülmelidir.

Hindistan Cevizi

Bu yağ türü bolca vitamin ve mineral içermektedir. Bu özellikleriyle gözde oluşan kaşıntı ve kızarıklığın tedavi edilmesinde yardımcı bir maddedir.  Tedavinin en az günde bir kez uygulanması gerekmektedir.

Karbonat

Karbonat antiseptik ve anti bakteriyel özellikler içerdiği için bir çok yerde kullanılmaktadır. 1 çorba kaşığı karbonat, 1 bardak su içine eklenir ve karıştırılır. Gözler bu karışım ile yıkanır. Daha etkili sonuçlar için günde en az 3 kez kullanılması gerekmektedir.

Limon Suyu

Limonun suyu sıkılır ve saf su ile seyreltilir. Daha sonra pamuk yardımıyla enfeksiyonlu bölgeye uygulanır. Limon suyu sayesinde enfeksiyon azalma gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.