Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz Hastalıkları

Gözümüzün en önemli organlarımızdan birisidir. Biz de bu yazımızda göz hastalıkları konusunu ele alacağız ve göz hastalıkları çeşitlerini sizlerle paylaşacağız.

Gözümüz ve Gözümüzde Meydana Gelen Bazı Hastalık Belirtileri

1. Göz Küresi

Gözümüz, yaklaşık olarak 2,5 cm çapında olan küre şeklini almış bir haldedir. Gözün en dış kısmında, beyaz bir sklera tabakasının tam merkezinde bulunan kornea tabakası yer alır. Bunun yanında yani orta tabaka da, uvea tabakası bulunur. Uvea tabakası 3 farklı bölümden meydana gelir. Ön kısımda iris, göze rengini veren kısımdır, orta kısımda corpus ciliare, arka kısımda ise gözün beslenmesini sağlayan koroidea kısmı yer alır. Gözün en iç kısmında ise, görme işlevinden sorumlu olan çok önemli bölge, retina yer alır. Sklera kısmını, konjonktiva adı verilen 2 katmandan oluşan bir saydam zar çevreler. Kornea ve iris arasında aköz hümör adını alan saydam sıvı, iris ve lens adını alan iç göz merceği kısmında yine aköz hümör adını alan arka kamera bulunur. Lensin çevresini vitreus adını alan beyaz saydamlık doldurur. Küre şeklini verir. En arka kısımda ise retinada görme işlevinden sorumlu olan görmeyi beyine ileten optik sinir başı bulunur.

2. Göz Kapakları

Gözü dış çevreden koruyan bölüm olarak belirtilebilir. Gözün temizlenmesinde de rol oynar.

3. Kornea

Gözün en önündeki damarsız olan tabaka. Kontakt lens kullanan bireylerin bu maddeye yerleştirdiği kısım burasıdır. Gözün aldığı ışıkların retinada tam olarak görülmesini sağlayan kırılmalara yardımcı olan bölümlerden en önemlisidir. Korneanın ışınları az kırması durumunda hipermetrop durumu meydana gelirken, çok kırması durumunda da miyop denilen göz bozuklukları meydana gelir. Her açıdan eşit şekilde kırmaması durumunda ise, astigmat adı verilen durum meydana gelir.

4. İris

Gözün rengini aldığı damarsal tabakanın ismidir. İçeriğinde bulunan kaslar sayesinde kasılıp gevşer ve tam ortasında bulunan göz bebeğinin hareketi bu şekilde sağlanır. Aydınlıkta küçülür ve göze gelen ışınların dengelenmesinde rol oynar.

5. Lens

Mercek kısmıdır. İrisin arka bölümünde yer alır ve 5 mm kalınlığı, 9 mm de çapında şeffaf bir şekildedir. Kornea aracılığı ile göze gelen ışığın kırılmasında yardımcı olan ikinci tabaka olarak nitelendirilebilir. Korneadan farklıdır. Bu fark ise, uzak ve yakında bulunan herhangi bir mesafedeki maddelerin net şekilde görünebilmesi için lens esnek bir halde işlev görür ve kırıcılığı sayesinde de uyumu sağlar.

6. Vitreus

Lensin arka kısmında yer alan bütün göz boşluğunu dolduran jelimsi maddenin adıdır.

7. Retina

Gözde en önemli bölüm olarak nitelendirilebilir. İç kısımdaki duvarı saran sinir tabakasıdır. Göze gelen ışıkların retina aracılığı ile odaklanması ile oluşan görüntü, elektriksel sinyaller aracılığı ile göz sinirlerine iletir. Optik sinir ise, retinadan oluşan sinir liflerinin gözde birleşerek bu organdan çıkarak beyne kadar iletilmesidir.

Gözde Meydana Gelen Problemler Nelerdir?

1. Astigmatizma

Bu durum gözde meydana gelen kırma problemlerinden biridir. Işık ışınlarının retinada odaklanması durumunu etkiler. Bu da görüntünün beyinde oluşan şeklini bozar. Yanlış yorumlanmalara yol açar. Astigmatizma, kornea’nın eğikliğinin yumurtaya benzer bir hale gelmesi sonucu meydana gelir. Bir hastalık değildir. Ancak çok sık şekilde rastlanan bir sorundur. Hem uzak hem de yakın objelerde meydana gelen bulanık görme sorunu ortaya çıkar bu da bireylerin gözlerinde yorgunluk, gözlerde kayma gibi rahatsızlıklara neden olur. Bazen de astigmatizm, diğer göz kusurları ile birlikte meydana gelebilir. Miyop astigmat ya da hipermetrop astigmatizm adı verilen durumlar bu durumlara örnek olarak verilebilir. Miyop astigmat ve hipermetrop astigmat adı verilen göz rahatsızlıkları gözlük ve kontakt lens kullanılarak tedavi edilebilen rahatsızlıklar olarak belirtilebilir.

2. Miyopi

Miyopiye sahip olan birey, yakınındaki maddelere net şekilde görebilirken, uzaktaki cisimleri bulanık görür ve gözün ön arka uzunluğu normal durumdan daha fazla ya da korneanın kurvatürü dik şekildedir. Görüntüler, sarı nokta önünde odaklanır. Miyopi, 20’li yaşların altındaki bireylerde genellikle 8-12’li yaşlarda meydana gelir. Bireyin ergenlik çağında hızlı şekilde ilerleme söz konusu olabilir. Gözlük ve kontakt lens kullanılarak tedavi edilebilir.

3. Hipermetropi

Miyopinin tersi olarak hipermetropide, uzakta bulunan cisimler net, yakındakiler ise bulanık şekilde görülür. Yakın olarak bir çalışma yapan bireyde bulanık görme, gözde rahatsızlık ve göz yorgunluğu gibi durumlar meydana gelir. Özensiz olarak muayenelerde gizli şekilde bulunan hipermetrop gözden kaçırılabilir. Hipermetropa sahip olan bir gözde, göz küresi ya çok küçük ya da gözün korneası çok düz bir haldedir. Görüntüler, gözün gerisinde odaklanır.

4. Katarakt

Gözün kendi merceğinde meydana gelen şeffaflık kaybı olarak nitelendirilir. Kataraktlı göz sisli-bulanık şekilde bir görüşe neden olur. 55’li yaşların üzerinde görülme sıklığı artacaktır. Kataraktın engellenmesi için kesin bir çare olmamakla birlikte, ultraviyole ışınlara maruz kalmak ve sigara kullanımı sonucu kataraktın geliştiği ve bu gelişmenin hızlandığı bilinmektedir. Kataraktın tedavi edilmemesi ya da gelişiminin durdurulmaması durumunda gözün görüşü oldukça zarar görebilir.

5. Kapak Yağ Kisti

Göz kapaklarında meydana gelen problemdir. Göz kapaklarında meydana gelen şişlik durumudur. Bu durum arpacık ile karıştırılabilir. Bireyin üst ve alt göz kapaklarında küçük yağ üreten bezelerde meydana gelen enfeksiyondur. Enfeksiyon bu bezelerin tıkanması sonucu oluşur. Kendi kendine iyileşebileceği gibi, sıcak kompres, şişliğin içine ilaç enjekte ederek tedavi ve bazı durumlarda da cerrahi müdahale yardımı ile tedavi edilebilir. Sık sık tekrarlayan bu durumlar başka diğer hastalıkların da belirtileri olabilmektedir.

6. Konjonktivit

Gözün içinde bulunan beyaz zarın içinde meydana gelen iltihabi durumdur. Bakteriyel iltihap, viral iltihaplar, alerjik durumlar, çevrenin kirliliği, özellikle duman ve kimyasal buharlar, konjonktivitin ortaya çıkmasında etkili olabilir. Konjonktivadaki kan akışı artarsa gözde kanlanma meydana gelebilir. İki farklı şekilde meydana gelebilir. Akut yani yoğun şekilde ya da kronik yani uzun bir süre süregelen bir şekilde oluşabilir. Çapaklanma meydana gelir. Bu da sabahları kirpiklerin birbirine yapışmasına neden olabilir.

7. Alerjik Konjonktivit

Mevsimsel değişimler nedeniyle alerjik olarak bireylerde sıkça görülür. Saman nezlesi de bu duruma örnektir. Bahar dönemlerinde bunun semptomları artış gösterir. Kızarmış gözler ve sulanma durumları görülür. Hayvan tüyleri, tozlar, polenler bu durumun en sık nedenleridir. Tedavisi kolaydır.

8. Kuru Gözler

Gözde meydana gelen ıslaklık gözlerin sağlığı için oldukça önemlidir. Göz için doğal yağlanmayı sağlar ve korur. Gözlerinde batma meydana gelen kişilerin göz yaşı eksikliği nedeniyle kuru göz sorunu olabilir. Bu duruma neden olan durumların bazıları olarak, göz kırpma sayısındaki azlık, antihistaminik ilaçlar, çevresel nedenler, nem azlığı ve rüzgar gibi, kimyasal ve termal yanıklar gibi durumlar gösterilebilir. Suni olarak alınabilen gözyaşı damlaları, jeller ile tedavi edilebilir.

9. Glokom

Glokom, göz tansiyonu olarak da bilinir. Orta yaşlarda olan her 100 kişiden 2’sinde glokom bulunmaktadır. Ailelerinde glokom olan bireyler ve kendinde miyopi bulunun bireylerde glokom oluşma riski daha fazladır. Hastalık engellenemez ve meydana geldiyse göz sinirlerinde meydana getirdiği hasar varsa bu da tedavi edilemez. Bu yüzden düzenli göz muayenesi ve erken teşhis ile tanılamak çok ama çok önemlidir. Glokomun değişik türleri bulunur. Ancak bu türlerin hepsinde göz siniri hasar alır.

10. Sinek Uçuşmaları

Bazen insanlar çevrelerine baktıklarında ipliksi türden şeylerin uçuştuğunu görebilir. Her yaş diliminde görülebilirler. Ancak ileri yaşlarda daha fazla meydana gelir. Gözün içinde vitreus adı verilen jelimsi bir madde ile doludur. Bu maddenin içinde doğumsal protein kalıntıları meydana gelmiş olabilir. Su boşlukları görme alanında lekeler olarak görülebilir. Sinek uçuşmaları genelde normal bir durum gibi görünür. Bunun yanı sıra bazen de bir göz hastalığını işaret eder.

11. Arpacık

Bireyin göz kapaklarında kırmızı şişlik oluşması sonucu kendini belli eder. Tedavi seçeneklerinden bazıları sıcak olarak uygulanan kompresler ve antibiyotik tedavileridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.