Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Göz İçin Egzersiz Hareketleri

Gözler insan vücudu için gerekli olan en önemli ve en hassas duyu organlarından biridir. Bu nedenle göz sağlığına olabildiğince dikkat etmeliyiz. Sağlıklı gözlere sahip olabilmek için göz egzersizlerine vakit ayırmanız gerekmektedir. Televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon karşısından uzun süre vakit geçirerek, uzun süre sadece bir noktaya bakmak, odadaki yanlış ve yeterli olmayan ışık sistemi gibi birçok nedenden dolayı insan vücudunun en önemli organı olan gözleri çok yormaktadır. Bu durum da gözlerin tembelleşmesine neden olmaktadır. Bazı uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda gözlerin daha sağlıklı olması için yapılması gereken birtakım göz egzersizleri bulunmaktadır. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan gözlerin çok yorularak, tembelleşmesi sonucunda birtakım hastalıklar da beraberinde gelmektedir. Göz tembelleşmesi sonucunda ortaya çıkan hastalıklar, göz tansiyonu ve göz kuruluğudur. Düzenli olarak göz doktoruna giderek, göz kontrolü yaptırmamız gerekmektedir.

Göz İçin Egzersiz Hareketleri

yuz-egzersizleri

Göz kaslarında ortaya çıkan tembelleşmeyi önlemek ve aynı zamanda gözlerin daha sağlıklı olması için yapılması gereken birtakım göz için egzersiz hareketleri bulunmaktadır.

İlk olarak oturarak, yatarak ya da ayakta bu egzersizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Göz egzersizlerine ilk başladığınız zaman beş kere tekrar yapın. Göz egzersizi hareketlerini yapmaya alıştıktan sonra ise, her göz egzersizini on kere tekrarlamanız gerekmektedir.

Göz egzersizi hareketi için başlangıçta başınız dik olsun, karşıya bakın ve aynı zamanda başınızı hiç kıpırdatmadan gözlerinizi aşağıda yer alan hareketlere göre uygulayın.

 1. Tavana bakın – yere bakın,
 2. Sola bakın – sağa bakın,
 3. Sol üst köşeye bakın – sağ alt köşeye bakın,
 4. Sağ üst köşeye bakın – sol alt köşeye bakın,
 5. Yukarı – sola – aşağı – sağa – yukarı bakarak daireler çizmeye çalışın.
 6. Son olarak ise çizdiğiniz aynı daireleri ters yönde çizmeye çalışın. Yani yukarı – sağa – aşağı- sola ve yukarı bakın. Bu uygulamaları her gün, düzenli olarak başlangıç olarak beş kere uygulamanız gerekmektedir. Daha sonraki zamanlarda ise on kere tekrar etmeniz göz sağlığınız için çok faydalı olacaktır.

İnsan vücudunda yer alan en önemli organlardan biri olan göz çevresinde ortaya çıkan kırışıklık, deformasyon ve aynı zamanda gözyaşı kanalı rahatsızlıklarını engellemek amacı ile yapılması gereken birtakım egzersizler bulunmaktadır. Bu göz egzersizi hareketini düzenli olarak her gün uygulamanız durumunda gözle ilgili olan hastalıkların ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz. Gözle ilgili hastalıklardan korunmak için şu egzersizleri yapmanız uygun olacaktır,

 • İlk olarak ellerinizle V harfi yaparak, işaret parmaklarınızı gözünüzün dış uç kısmına yerleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise orta parmağınızı, gözünüzün iç uç kısmına yerleştirin. Gözünüzün alt ya da üst kapaklarını, gözlerinizi kırpar gibi bir şekilde hızla hareket ettirin. Ancak bu hareketi uygularken, gözlerinizin mutlaka açık olmasına özen gösterin. Bu göz egzersizi hareketini iki set olarak, on kere tekrarlayın.
 • Daha sonraki göz hareketinde ise başparmağınız hariç dört parmağınızı kaşlarınızın üzerine gelecek şekilde yerleştirin ve daha sonra kaşlarınızı hafif bir şekilde yukarı doğru itin. Ardından gözlerinizi kapatın, göz kapaklarınıza aşağı doğru gelecek bir şekilde güçlü bir direnç uygulayın. Bu göz egzersizini yine on kere olacak şekilde, iki set halinde yapın.
 • Ardından işaret parmağınız ve orta parmağınız ile yanlamasına olacak şekilde V harfi yapmaya çalışın. Başparmağınızı göz kapağınıza gelecek şekilde yerleştirin ve daha sonra kaşlarınıza doğru yavaş bir şekilde itin. Orta parmağınızı ise gözünüzün altına gelecek bir şekilde yerleştirin. Parmaklarınızın ucu ile gözünüzün etrafındaki kasları itin ve kasın. Bu pozisyonda bir ya da iki saniye tutun. Daha sonra parmak uçlarınızla göz kaslarınıza doğru bir kuvvet uygulayarak itin. Bu pozisyonda da bir ya da iki saniye daha durduktan sonra, tekrar bırakın. Göz yuvarlağınızın üzerinde bu göz hareketini hafif bir baskı ile birkaç saniye boyunca uygulayın. Daha sonra gözlerinizi yavaş bir şekilde açın ve göz kırpın.

göz alerjileri

 • Bir sonraki göz egzersizi hareketinde ise işaret parmaklarınızı yarım ay olacak bir şekle getirin ve aynı zamanda göz kapaklarınızın üzerinde yer alan göz kemiğinin üzerine yani kaşınızın tam altına yerleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra parmaklarınız aracılığı ile göz kemiğinin üzerine hafif bir baskı yaparak bastırın. Göz kapaklarınızın üzerinde yer alan kaslarla parmaklarınıza doğru bir direnç oluşturun. Bu göz hareketini de her gün, düzenli olarak iki set halinde, on kere tekrarla uygulayın.
 • Bu göz egzersizinde yapılacak olanlar, işaret ya da orta parmağınızı burun köprüsünün hemen altına gelecek bir şekilde yerleştirin. Parmağınızı köprüden yukarı doğru ve aynı zamanda kaşlarınızın altında yer alan kemiğe doğru bir basınç uygulayarak hareket ettirin. Kaşlarınızın altında yer alan kemiğin aşağı doğru döndüğü yerde bir çıkıntı olduğunu hissedeceksiniz. Hissedilen çıkıntıyı biraz ovmanız gerekmektedir. Şimdi ise, kaşınızın altında olan göz çukuru kemiğini sol gözünüzün uç köşesine kadar parmağınızla takip etmeniz gerekmektedir. Bu göz egzersizini de her gün on tekrar halinde, iki set şeklinde uygulamanız gerekmektedir.
 • Bu göz egzersizlerini tamamladıktan sonra ise sol elin işaret parmağını, sağ gözünüzün ortada kalmasını sağlayacak bir şekilde yerleştirin. Yani işaret parmağınız kaşınızın altında, orta parmağınız ise gözünüzün altında yer alacak. Daha sonra sağ işaret parmağınızı sağ gözünüzün uç noktasına gelecek şekilde yerleştirin. Sağ gözünüzün alt kısmında yer alan orta parmağınızı hafif bir şekilde aşağı doğru iterken, sağ gözün ucuna daha önceden yerleştirmiş olduğunuz işaret parmağınızla hafifçe sağ tarafa doğru çekin. Bu göz egzersizinde sadece alt göz kapağı hareket ediyor olmalıdır. Bu egzersizi her gözünüz için sekiz tekrar olacak şekilde uygulayın.
 • Son olarak yapılacak olan göz egzersizinde yapılacaklar ise; işaret parmaklarınızı enlemesine olacak şekilde şakaklarınızın üzerine doğru hafif bir basınç uygulayarak, saç diplerinize doğru çekin. Alnınızda çizgilerin oluşmasına engel olarak göz çevresinde yer alan kaslarınızı parmaklarınızın ucuna doğru bir şekilde hareket ettirin, yani hafif bir direnç uygulayın. Bu göz egzersizini uyguladığınız zaman beşe kadar sayın ve bırakın. Düzenli olarak uygulamanız gereken bu göz egzersizini her gün beş kere tekrar ederek yapın.

Göz İçin Egzersiz Hareketlerinin Faydaları

201508101429_1

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan gözlerin sağlığına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Göz egzersizleri sayesinde yorgun olan kaslar sakinleşir ve insan vücudu için en önemli besin kaynağı olan suyun vücut içerisindeki dolaşımını arttırır. Bu nedenle su tüketimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için her gün düzenli olarak günde en az iki ya da iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir. Her gün düzenli olarak içilen su ile gözlerinizi daha sağlıklı ve aynı zamanda daha canlı kılar. Düzenli uyku da gözlerin sağlıklı olabilmesi açısından çok önemlidir. Bu göz hareketlerinin her gün düzenli olarak yapılması durumunda göz ve göz çevreniz daha sağlıklı, daha güçlü bir hale gelecektir. Göz ile ilgili herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda ise, en kısa zamanda bir doktora başvurmak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.